آموزش تخصصی مصرف استروئید در بدنسازی - آنتی استروژن ها و داروهای کاهنده عوارض استروئیدها
 
آموزش تخصصی مصرف استروئید در بدنسازی
 
 
خوش آمدید به کاملترین مرجع آموزش پرورش اندام و بدنسازی
 
این مقاله انگلیسی است و باید ترجمش کنم لفطا اگه کسی به زبان انگلیسی آشنایی کامل دارد به من در قسمت نظرات پیغام بگذارد چون ممکن است من از لحاظ گرامری ترجمه درستی نتوانم بکنم البته چون دانشگاها شروع شده یکم تنبلی و ... نمیزاره ترجمشو شروع کنم .

بهترین مقالس در مورد دی اچ تی ولی من تا حالا هیچ مقاله فارسی در مورد DHT که در حد مقاله من باشه ندیدم البته تعریف از خود و خودستایی نباشه.

برای ترجمه منتظر باشید ...


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  چهارشنبه ۱۲ مهر۱۳۹۱ساعت 19:19  توسط علی ف. نوجوان  | 
داستینکس یا کیبرگلین:

جهت بالا بودن پرولاکتین یا ترشح آن از هیپوفیز قدامی بکار میرود. یک هورمون سوماتوتروپیک بوده و از خانواده هورمون رشد میباشد و تاثیری بروی هورمونهای ال اچ، کورتیکتروپین و تیروئید ندارد. بالا بودن پرولاکتین در خانومها بدلیل آشکار جهت تولید شیر بوده اما در آقایان هیچ اثر آنابولیکی در عضلات ایجاد نکرده و همراه با نا باروری، و یا حتا ممکنه رشد سینه را سبب شود. گرچه در آقایان کمتر دیده شده اما بالا بودن این هورمون علاوه بر رشد بافت سینه میتواند موجب خروج مایعی از آن نیز بشود دراین صورت باید مصرف هورمون به سرعت متوقف شود. البته هنوز دقیق مشخس نیست که بالا بودن پرولاکتین در کاسنایکه استروئید مصرف میکنند تحت تاثیر استروژن نیز میباشد یا نه والی میتوان دلیل را به جهت نبود بالانس هورمونی دانست. داستینکس به صورت قرصهای ۵۰۰ میکروگرامی بوده و از آوارزش در مصرف زیاد میتوان سر درد، حالت تحوع، یبوست، تشویش، بی اشتهایی، بیخابی، درد سینه، آکنه را نام برد. معمولا برای جلوگیری از ترشح پرولاکتین ۵۰۰ میکرو در هفته بکار میرود. میتوان این دوز را به صورت دو وعده یا یک وعدهه مصرف کرد. میتوان دوز را هر ماه به اندازه ۵۰۰ میکرو افزایش داد تا نتیجه مطلوب بدست اید. معمولا حد اکثر دوز ۱ میلیگرم هفته ای مصرف میشود اما در بعضی موارد تا ۴.۵ میلیگرم هم افزایش بوده. معمولا باندانسازان هم از همین دوزها استفاده میکنند از ۲۵۰ میکرو دو بار در هفته (۵۰۰ میکرو) شروع کرده تا ۱ میل در هفته پیش میروند و معمولا ۴ تا ۶ هفته مصرف میشود.

پارلودل یا بروموکریپتین:
مسیلیت که ساختار شبیه به داستینکس را دارد نیز برای کاهش پرولاکتین بکار میرود و گاها جهت کاهش چربی. این ماده با نگاه داشتن هورمون لپتین در سطح بالا اجازه به کاهش چربی زیادی را در بدن میدهد و در هنگام رژیم بسیار مفید بوده هست. معمولا بصورت قرصهای ۲.۵ یا ۵ میلیگرمی هست. از اوارز مصرف کاهش فشار خون، گیجی، و حالت تحوع را میتوان نام برد. معمولا برای کنترل پرولاکتین از ۱.۲۵ تا ۲.۵ میلیگرم در روز استفاده میشود. و میتوان هر ۲ الی ۷ روز دوز را ۲.۵ میلیگرم افزایش داد تا نتیجه مطلوب حاصل شود. جهت رژیم و کاهش چربی هم همین دوز را میتوان هنگام صبح استفاده کرد. البته جهت چربی سوزی هم باید بصورت دوره ای و کوتاه مدت ازش استفاده کرد. ۴ تا ۶ هفته استفاده از پارلودل مناسب بوده و سپس باید استراحت داد.

قابل توجه هست که سطح پروژسترون معمولا در مصرف ناندرولون و ترنبولون ممکنست در افراد حساس بالا رود در اینصورت نیاز به مصرف آنتی پرولاکتین ها وجود خواهد داشت در غیر اینصورت مصرف آنتی پرولاکتین ها زیاد معمول نمیباشد.

منبع : بخش فارماکولوژی سایت معاونت دارو

 |+| نوشته شده در  شنبه ۵ فروردین۱۳۹۱ساعت 14:7  توسط علی ف. نوجوان  | 

داروی ﺿﺪ آکنهایزوترتینوئین

‪اﯾﺰوﺗﺮﺗﯿﻨﻮﺋﯿﻦ

Accutane -Roaccutane

‫‪Substance: Isotretinoin 10-20 mg/tab

 

خلاصه کلام :

دکوتان یا آکوتان یا ایزوترتینوئین که از ویتامین آ ساخته می شود و نوع ایرانی آن حدودا ۲۰۰۰ تومان ورقی و نوع فکر کنم سوئیسی آن عددی ۲۰۰۰ تومان

که نوع ایرانی آن اصلا قابل مقایسه با خارجیش نیست در ضمن روش مصرف این دارو ابتدا روزی ۱ عدد سپس بعد از ۵ روز دو عدد تا یک ماه بعد ۳ هفته استراحت بعد دوباره ۲ عدد تا ۳ عدد و بعد سیر نزولی توجه داشته باشید که این دارو اصلا به درد بدنسازان نمیخوره چون مثلا در دوره دیانابول یا اکسی که سطح آنزیم های کبدی بالاست و ما جوش میزنیم حالا از یه طرف هم بیاییم دکوتان مصرف کنیم دیگه کبد فاتحه ...

دکوتان شدیدا آنزیم های کبدی رو بالا میبره و تنها در دوره های غیر سمی و در فصل مسابقه صلاحیت استفاده را دارد و توجه داشته باشید که جوش های حاصل از دوره بعد از دوره از بین میروند و نیازی به دکوتان نیست و تازه دکوتان حدود ۱-۳ ماه دوره درمانش طول میکشه و داروی سریع اثری نیست که جوش حاص رو از بین ببره و بیشتر به درد افراد نوجوان وتازه به بلوغ رسیده می خوره و در ضمن این دارو در زمان بارداری نباید مصرف گردد اکیدا...

حالا خودتان قاضی هستید در ضمن بعد مصرف این دارو حتما باید سطح آنزیم های کبدی تست شوند و از لیور گل و ... استفاده شود و به کبد اجازه استراحت داده شود .

کلام آخر : به درد بدنساز نمیخوره

بهتر است دارو های دیگری مانند : کلیندمایسین و ترتنوئین و صابون گوگرد و ... را جایگزین کنید

در ضمن آنتی بیوتیک ها نظیر داکسی سایکلین و آزیرومایسین نیز به درد افرادبدنساز نمیخوره چون سطح آنزیم های کبدی رو بالا میبره ...

 

‫آکنه ﺑﯿﻤﺎری ﭘﻮﺳﺘﯽ اﺳﺖ که در اﺛﺮ اﺧﺘﻼل ﮐﺎرﮐﺮد و ﯾﺎ اﻟﺘﮭﺎب ﻏـﺪه ای ﺳﺒﺎسه در ﭘﻮﺳﺖ ﺑﺎﻋﺚ اﯾﺠﺎد ﺗﺎول ھﺎﯾﯽ در ﻧﻮاﺣﯽ ﻣﺨﺘﻠـﻒ ﺻـﻮرت و سینه و ﯾﺎ ﭘﺸﺖ ﻣﯿﮕﺮدد .

‫ﺷﺎﯾﻊ ﺗﺮﯾﻦ ﻋﻠﺖ اﯾﺠﺎد آن در اﺛﺮ ﭘﺮ ﮐﺎری ﻏـﺪد ﺳﺒﺎسه اﺳـﺖ که ﺗﻮﻟﯿـﺪ ﮐﻨﻨﺪه ﻣﺎده روﻏﻨﯽ ﺑﻨـﺎم ﺳﺒﻮم ﻣﯿﺒﺎﺷﺪ که از روزنه ھـﺎی ﮐﻮﭼﮑﯽ که در ﮐﻨﺎر ﻓﻮﻟﯿﮑﻮﻟﮭﺎی ﻣﻮ وﺟﻮد دارد ﺑﺮ روی ﺳﻄﺢ ﭘﻮﺳﺖ رﺳﯿﺪه و ﺑﺎﻋﺚ اﯾﺠـﺎد ﻻیه ای ﭼﺮب ﺑـﺮوی ﭘﻮﺳـﺖ ﺷـﺪه که ﺟﻠـﻮی ﺗﺒﺨﯿـﺮ آب را ﮔﺮفته و ﺧـﻮاص آﻧﺘـﯽ ‫ﺑﺎﮐﺘﺮﯾﺎﯾﯽ دارد.

ﭘﺮﮐﺎری ﻏﺪد ﺳﺒﺎسه که دﻻﯾﻞ ھﻮرﻣﻮﻧﯽ دارد و ﺑﯿـﺸﺘﺮ ﻧـﺴﺒﺖ به ھﻮرﻣـﻮن ھﺎی ﺟﻨﺴﯽ ﻓﻌﺎل ﺑﻮده و در ﺳﻨﯿﻦ ﺑﻠﻮغ ﺑﺎﻋﺚ ﭘﺮ ﮐﺎری ﻏﺪد ﻓـﻮق ﻣﯿﮕﺮدد که ‫در نتیجه اﯾﻦ ﭘﺮ ﮐﺎری و اﻓـﺰاﯾﺶ ﭼﺮﺑﯽ ﭘﻮﺳﺖ و اﺣﺘﺒﺎس اﯾﻦ ﻣﺎده روﻏﻨﯽ در زﯾﺮ ﭘﻮﺳﺖ و ﯾﺎ اﻟﺘﮭﺎب ﺧﻮد ﻏﺪد ﺳﺒﺎسه اﯾﺠﺎد ﺗﺎول در روی ﭘﻮﺳﺖ در ‫ﻧﻮاﺣﯽ ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺑﺪن ﻣﯿﮑﻨﺪ (ﺟﻮش ھﺎی ﻏﺮور ﺟﻮاﻧﯽ) و البته ﺑﺎ ﺷﺴﺘﺸﻮی ﻣﻨﻈﻢ ﭘﻮﺳﺖ و ﯾﺎ ﺣﺘﯽ اﺳـﺘﻔﺎده ازآﻧﺘـﯽ ﺑﯿﻮﺗﯿـﮏ ھـﺎ ﻣـﯽ ﺗـﻮان ﻋـﻮارض ﻣـﺰﻣﻦ اﯾﻦ ﮐﯿﺴﺖ ھﺎی ﻋﻔﻮﻧﯽ را ﮐﺎھﺶ داد که البته اﯾﻦ ﻋﻮارض ﺑـﺎ ﭘﺎ ﮔﺬاﺷﺘﻦ ﺳـﻦ به ﮐﮭﻦ ﺳﺎﻟﯽ و ﮐﺎھﺶ ﻣﻘﺪار ھﻮرﻣﻮن ھﺎی ﺟﻨﺴﯽ از ﺑﯿﻦ ﺧﻮاھﺪ رﻓﺖ .

‫ھﻤﭽﻨﯿﻦ اﯾﻦ ﺗﺤﺮﯾﮏ ﻏﺪد ﺳﺒﺎسه ﻣﻤﮑﻦ اﺳﺖ در اﺛﺮ ﺗﻤﺎس ﺑﺎ ﻣـﻮاد ﺷـﯿﻤﯿﺎﯾﯽ ﻧﯿﺰ ﺑﻮﺟﻮد ﺑﯿﺎﯾﺪ .ھﻤﭽﻨﯿﻦ ﺗﺤﺮﯾﮏ ﻏﺪد ﻓﻮق ﺑـﺮای ﺗﻮﻟﯿـﺪ آکنه ﻣﻤﮑـﻦ اﺳـﺖ ﻋﻮاﻣـﻞ دﯾﮕـﺮی از جمله ﭼﺮﺑـﯽ و ﻗﻨـﺪ ﺧـﻮن ﺑـﺎﻻ و ھﻤﭽﻨـﯿﻦ اﺳﺘﺮس و اﺿـﻄﺮاب و ﯾـﺎ ﺣﺘـﯽ ﮐــﻢ ﮐـﺎری کلیه ھـﺎ ﺑﺎﺷـﺪ وﻟﯽ ھﻤﺎﻧﻄﻮر که گفته ﺷﺪ ﻣﮭﻤﺘﺮﯾﻦ و ﻣﻮﺛﺮ ﺗﺮﯾﻦ ﻋﺎﻣﻞ ﺗﺎﺛﯿﺮات ھﻮرﻣﻮﻧﯽ ﻣﯿﺒﺎﺷﺪ .

‫ھﻤﺎﻧﻄﻮر که درﻣﻮرد ﻋـﻮارض اﺳﺘﻔﺎده از اﺳﺘﺮوﺋﯿﺪھﺎ گفته ﺷﺪ ﻣـﺼﺮف اﯾـﻦ ھﻮرﻣﻮن ھﺎ ﺑﺎﻋﺚ ﺗﺤﺮﯾﮏ ﻏﺪد ﺳﺒﺎسه ﭘﻮﺳﺘﯽ ﺷﺪه و ﺑﺎﻋﺚ ﺗﻮﻟﯿـﺪ ﺟـﻮش در ﻧﻮاﺣﯽﻣﺨﺘﻠﻒ ﺑﺪن ورزﺷﮑﺎران که ﺑﯿﺸﺘﺮ درﺻﻮرت و ﭘﺸﺖ ﻣﯿﺒﺎﺷﺪ،ﻣﯿﮕﺮدد. اﯾـﻦ ﺟـﻮش ھﺎ که ﺑﺴﯿﺎر شبیه ﺟﻮش ھﺎی ﻏﺮور ﺟﻮاﻧﯽ ھـﺴﺘﻨﺪ (ﻋﻠـﺖ ھـﺮ دو ﯾﮑﯽ اﺳﺖ). در ورزﺷﮑﺎران ﻣﺨﺘﻠـﻒ ﻧـﺴﺒﺖ به ﻣﯿﺰان داروی ﻣﺼﺮﻓﯽ در دوره زﻣﺎﻧﯽ ﻣـﺼﺮف و از همه ﻣﮭﻤﺘـﺮ ﻧـﺴﺒﺖ به اﺳـﺘﻌﺪاد ﻃﺒﯿﻌﯽ ژﻧﺘﯿﮑﯽ آﻧﮭﺎ درﺟﻮش زدن و ﺗﺤﺮﯾﮑﺎت ﭘﻮﺳﺘﯽ ﻣﺘﻔﺎوت ﻣﯿﺒﺎﺷﺪ ﯾﻌﻨﯽ ﻣﻤﮑﻦ اﺳﺖ ﻋﺎرضه ﻓﻮق درﯾﮏ ﻣـﺼﺮف ﮐﻨﻨـﺪه اﺳـﺘﺮوﺋﯿﺪ اﺻـﻼ ﺑـﺮوز ﻧﮑﻨــﺪ و در ﯾــﮏ ﻓــﺮد دﯾﮕــﺮ ﺑــﺼﻮرت ﺣــﺎد ﻋــﺎرض ﮔــﺮدد . وﻟــﯽ ﺑﻄــﻮر ﮐــﻞ ﮐـﺴﺎﻧﯽ که ﭘﻮﺳــﺖ ﭼﺮﺑـﯽ دارﻧـﺪ ﯾﻌﻨــﯽ ﻋﻤﻠﮑـﺮد ﻃﺒﯿﻌـﯽ ﻏــﺪد ﺳـﺒﺎسه در آﻧﮭــﺎ ﺑﯿﺸﺘﺮ اﺳﺖ ﺑﺎ اﺳـﺘﻔﺎده از ھﻮرﻣـﻮن ھـﺎ و ﺗﺤﺮﯾـﮏ ﻣـﻀﺎﻋﻒ ﻏـﺪد ﻓـﻮق ﺑﯿـﺸﺘﺮ دﭼﺎر آکنه ﺷﺪه اﻧﺪ اﺳﺘﻔﺎده از داروی ﺿﺪ آکنه در آﻧﮭﺎ ﮐﺎﻣﻼ ﺿﺮوری اﺳﺖ. ( البته نه در مورد دکوتان )

اﯾﺰوﺗﺮﺗﯿﻨﻮﺋﯿﻦ ﯾﮏ ﻗﺮص ﺿﺪ آکنه اﺳﺖ که ﺑﺎ ﮐﻢ ﮐﺮدن ﮐﺎر ﻏﺪد ﺳـﺒﺎسه در ﺑﺪن از ﭼﺮﺑﯽ ﭘﻮﺳﺖ و در نتیجه از ﻣﻘﺪار آکنه ھﺎ ﻣﯽ ﮐﺎھﺪ اﯾـﻦ دارو ھﻤـﺮاه ﺑـﺎ ﻏﺬا ﺑﺮای ﺟﺬب ﺑﮭﺘﺮ ﻣﯿﺒﺎﯾﺴﺖ اﺳﺘﻔﺎده ﮔﺮدد و ﺗﺎﺛﯿﺮ آن ﺑﺴﯿﺎر ﺷﮕﻔﺖ اﻧﮕﯿـﺰ و ﺟﺎﻟﺐ اﺳﺖ . اﮔﺮ چه ﺗﺎﺛﯿﺮ دارو ﻣﻌﺎلجه داﺋﻤﯽ ﺑﺮای آکنه ﻧﻤﯿﺒﺎﺷﺪ وﻟﯿﮑﻦ اﺛـﺮ دارو روی ﺑﺪن ھﺎی ﻣﺨﺘﻠﻒ ﻣﺘﻔﺎوت اﺳﺖ ﻣﻤﮑﻦ است در ﯾﮏ مصرف کننده ﺗﺎ ﯾـﮏ ﻣـﺎه ﭘـﺲ از ﻗﻄﻊ دارو، هیچ گونه جوشی دﯾﺪه ﻧﺸﻮد و در ﻓﺮدی دﯾﮕﺮ ﺗﺎ ١ اﻟﯽ ٢ ﺳﺎل ﺣﺘـﯽ ﺗـﺎ ۱۰ ﺟﻮش ھﻢ در ﺑﺪن وی ﯾﺎﻓﺖ ﻧﮕﺮدد.

‫ﺑﺎ ﺑﺎزﮔﺸﺘﻦ ﻋﻼﺋﻢ ﺟﻮش ھﺎ در ﺑﺪن ﻓـﺮد، ﻣﯿﺒﺎﯾـﺴﺖ دوﺑـﺎره ﻣـﺼﺮف دارو را آﻏﺎز کرد و ﺑﺎ از ﺑﯿﻦ رﻓﺘﻦ آکنه ھﺎ دارو را ﻧﯿﺰ ﺑﺎﯾﺪ ﻗﻄـﻊ ﮐـﺮد. اﯾﺰوﺗﺮﺗﯿﻨﻮﺋﯿﻦ ﺣﺘﯽ روی آکنه ھﺎی ﭼﺮﮐﯿﻦ که ﻣـﺼﺮف آﻧﺘـﯽ ﺑﯿﻮﺗﯿﮏ ھﺎ ﻧﯿـﺰ ‫ﺑﺮای ﻣﮭﺎر آن ﻣﻮﺛﺮ ﻧﻤﯽ ﺑﺎﺷﺪ ﺑﺴﯿﺎر اﺛﺮ ﮔﺬار ﻣﯿﺒﺎﺷﺪ.

‫به اﯾﻦ ﺟﮭﺖ داروﯾﯽ ﺑـﺴﯿﺎر ﻣـﻮﺛﺮ ﺑـﺮای ﻣﮭـﺎر آکنه ھﺎ ﻣﯿﺒﺎﺷﺪ البته نه ﺑﺮای درﻣﺎن داﺋﻤﯽ آﻧﮭﺎ. اﯾﺰوﺗﺮﺗﯿﻨﻮﺋﯿﻦ ﻣﻌﻤﻮﻻ ﺑﺮای ﻣﮭﺎر آکنه ھـﺎیی که در ﺧـﺎﻧﻢ ھـﺎ در دهه دوم و ﺳــﻮم زﻧـﺪﮔﯽ اﯾﺠــﺎد ﻣﯿﮕــﺮدد استفاده می شود.

 |+| نوشته شده در  پنجشنبه ۴ اسفند۱۳۹۰ساعت 0:23  توسط علی ف. نوجوان  | 
جدول ﺑﺮرﺳﯽ اثرات آﻧﺘﯽ اﺳﺘﺮوژن ھﺎ
 

دوام اثر

عوارض جانبی

قدرت آنتی استروژنی

کاهش وزن

افزایش وزن

قدرت

نام تجاری

-

**

**

-

*

**

HCG

-

*

****

**

-

-

Clomid

*

*

**

*

**

**

Masterlon

-

*

***

*

-

-

Nolvadex

 

توجه داشته باشید که کلوماید در دوز ۵۰ از نولوادکس اثرات قوی تری دارد مگر نه کلوماید یک آنتی استروژن ضعیفی است .

دوز ژنریک کلوماید :  ۵۰ میلیگرم

دوز ژنریک نولوادکس : ۱۰ میلی گرم

کلوماید بیشتر به عنوان کمک کننده بازشگت ترشح طبیعی تستسترون بکار می رود تا یک آنتی استروژن

If You Can Dream It , You Can Do It

 |+| نوشته شده در  چهارشنبه ۳ اسفند۱۳۹۰ساعت 23:50  توسط علی ف. نوجوان  | 

خارخاسك

داروی گیاهی برای تقویت ج*** مردان درمان ****- افزایش تولی *** و....

Tribulus terrestris

 

طبيعت:گرم وخشك.

نامهاي رايج:حسك(عربي)صمغ الجوز-شكرخنج-خارسوهوك-شكرهنج-تخم آن راحسك دانه.

گياهي است علفي يكساله،خوابيده روي زمين وپوشيده ازكرك برگهاي آن مركب زوج شانه اي با8-5 جفت برگچه چسبناك با بوي نامطبوع برگ آن وشبنمي كه روي آن مي افتدترش وكمي گس است.ميوه آن گرد.داراي5 قسمت وخارداروگلهاي آن زرداست.

قسمت مورداستفاده اين گياه ريشه.ميوه.برگ ودانه است كه حاوي يك نوع آلكالوئيد.مقداركمي اسانس روغني فرار.مقداري روغن ثابت.رزين.املاح نيترات ودرتخم آن هرمين است.

خاصيت درماني: افزايش دهنده ادرارودفع كننده سنگهاي مجاري ادراري      (Diuretic)                                                                                               

خانواده: اسفند  (Zygophyllaceae )

اندام دارويي : كليه اعضاي گياه ولي بيش ازهمه ميوه.

تركيبات شيميايي:

 25 نوع فلاونوئيد (مانند كوئرستين)، ساپونين ها( مانند دايوزژنين و فوروستانول)، گلوكوز و گالاكتوز، آلكالوئيدها، رزين، تانن،‌ روغن ثابت و استرولهاي گياهي.

خواص درماني ديگر:

افزايش دهنده ميل جنسي مردان،مقوي واشتهاآور.

مقدار مصرف و روش تهيه:

سه نوبت در روز. درهرنوبت1قاشق مربا خوري سرخالي (4-2 گرم) ازميوه گياه را در يك ليوان آب جوش ريخته ، پس از مدت 15 دقيقه آنرا صاف كرده و قبل از غذا ميل مي نماييد.

عوارض جانبي:  

بیمارانی که نسبت به اسانس های گیاهی حساسیت دارند باید این دارو را با احتیاط مصرف کنند در کمتر از یک درصد بیماران عدم تحمل گوارشی سردرد مختصر و برافروختگی صورت گزارش شده است

مصرف در بارداري و شيردهي:

مورد خاصي ذكرنشده است.

موارد منع مصرف: 

بیماران قلبی بیمارانی که اخیرا مبتلا به سکته قلبی شده اند در مصرف این دارو باید احتیاط کنند

بررسی علمی :

گیاه خارخاسك بعلت داشتن استروئیدهای مختلف باعث تحریك اسپرماتوژنز شده و با تاثیر بر روی سلولهای سرتولی موجب افزایش تولید اسپرم و قوه باء می گردد.اين گياه 65% از محلول گياهي افروديت را تشكيل مي دهد

درمطالعات بالینی اثر ساپونین جداشده از خارخاسک روی اختلالات ناشی از ناتوانی های جنسی مورد ارزیابی قرار گرفته است و اثر بخشی آن به اثبات رسیده است .

جالب توجه است که ساپونین مجزا شده از خارخاسک تولید فولیکول استیمولیت هورمون از هیپوفیز را زیاد می کند که خود باعث افزایش تعداد اسپرم می شود ساپونین پیوند رسپتورهای استروژن در هیپوتالاموس شده و از طریق واکنش پس نورد منفی تولید فولیکول استیمولیت هورمون را زیاد می کند

در بسياري از موارد عقيده بر اين بود كه بيشترين تاثير تريبولوس ترستريس در افزايش قابل توجه متابوليسم آندروژن تستوسترون يا سطوح پيش ماده تستوسترون بوده است.

همچنين در مديريت در تريبولوس ترستريس براي بشريت و بهبود ميل جنسي و بهبود اسپرماتوژنز بكار برده مي شود. (PTN) (پروتودیوسکین) همچنين سبب افزايش سطوح تستوسترون ، هورمون لوتيترتيك ، دي هيدرواپي آندسترون ، دي هيدروتستوسترون و دهيدرواپي آندسترون سولفات مي شود

مواد موثره گیاهی بخصوص ساپونین و اسانسها و استروییدهای موجود در این گیاهان در برطرف نمودن ناتوانی جنسی موثر می باشد و با اتساع عروق آلت تجمع خون را در این عضو زیاد کرده و موجب نعوظ می گردد همچنین تمایلات جنسی را افزایش می دهد و از انزالهای زودرس وناقص جلوگیری نموده و موجب ظهور یک عمل جنسی رضایت بخش می شوند . درمطالعات بالینی اثر ساپونین جداشده از خارخاسک روی اختلالات ناشی از ناتوانی های جنسی مورد ارزیابی قرار گرفته است و اثر بخشی آن به اثبات رسیده است

جالب توجه است که ساپونین مجزا شده از خارخاسک تولید فولیکول استیمولیت هورمون از هیپوفیز را زیاد می کند که خود باعث افزایش تعداد اسپرم می شود ساپونین پیوند رسپتورهای استروژن در هیپوتالاموس شده و از طریق واکنش پس نورد منفی تولید فولیکول استیمولیت هورمون را زیاد می کند .در بعضی افراد اختلالات جنسی همراه با اضطراب ناشی از ناتوانی انجام دهی عمل جنسی است تريبولوس ترستريس قادر به برطرف کردن این اضطراب بوده موجب آرامش و اعتماد به نفس می شود

  ترجمه و گردآوری قسمت علمی : دکتر مهدی مناف زاده

 

اشكال دارويي :

قطره 30 ميلي ليتري

قرص روكشدار 380 ميلي گرمي

موارد مصرف :

برطرف كننده اختلالات ناشي از ناتواني و كمبود تمايلات جنسي

اجزاء فرآورده :

قطره آفروديت حاوي 0/32-0/48 ميلي گرم فلانوييد تام مي باشد و از گياهان زير تشكيل شده است :

1- عصاره خارخاسك          65%         Tribulus tertestris

2- عصاره دارچين              30%        Cinnanomum zeylanicum

3-عصاره زنجبيل              4/5%       Zingiber officinale

4-عصاره كلاله زعفران     0/5%         Crocus sativus

قرص حاوي 0/35-0/75 ميلي گرم فلانوييد تام مي باشد و از گياهان زير تشكيل شده است :

1- عصاره خشك خارخاسك          40 ميلي گرم          Tribulus tertestris

2- عصاره خشك  دارچين             11 ميلي گرم        Cinnanomum zeylanicum

3-عصاره خشك زنجبيل               12/27 ميلي گرم     Zingiber officinale

4-كلاله زعفران                         3 ميلي گرم            Crocus sativus  

مواد ويژه :

فلانوييدها ، ساپونين هاي استروييدي ، 3-د-اكسي ديوزژنين و روغن هاي فرار تقطير بنزو آلدئيد ، كومينالدئيد ، زينجبيرن

آثار فارماكولوژيك و مكانيسم اثر :

مكانيسم اثر اين دارو بدرستي شناخته نشده است آزمايشات باليني انجام شده اثرات برطرف كننده اختلالات ناشي از ناتوانايي و كمبود تمايلات جنسي را تائيد كرده همچنين براساس آزمايشات انجام شده بر روي رت گزارش شده است كه گياه خارخاسك بعلت داشتن استروئيدهاي مختلف باعث تحريك اسپرماتوژنز شده و با تاثير بر روي سلولهاي سرتولي موجب افزايش توليد اسپرم و قوه باء مي گردد .

تداخل دارويي :

از آنجا كه گزارش شده است زنجبيل داراي اثرات كارديوتونيك و ضد فعاليت پلاكتي و پائين آورنده قند خون مي باشد لذا مصرف مقادير زياد اين فرآورده ممكن است با داروهاي قلبي پائين آورنده قند خون و ضد انعقاد تداخل نمايد .

موارد احتياط :

در بيماران قلبي و بيمارانيكه اخيرا مبتلا به سكته قلبي شده اند با احتياط مصرف شود .

 اینم سایت ای ار طب مطالب کاملی توش در مورد داروهای گیاهی است.

داروهاي کمک به بازشگت تولید تستسترون    Aphrodisiacs

  نسخه هاي مركب                      نسخه هاي تك دارويي

 |+| نوشته شده در  سه شنبه ۲ اسفند۱۳۹۰ساعت 16:17  توسط علی ف. نوجوان  | 
Dht

حیلت رها کن عاشقا دیوانه شو دیوانه شو    

و اندر دل آتش درآ پروانه شو پروانه شو

هم خویش را بیگانه کن هم خانه را ویرانه کن

و آنگه بیا با عاشقان هم خانه شو هم خانه شو

رو سینه را چون سینه ها هفت آب شو از کینه ها     

وانگه شراب عشق را پيمانه شو، پيمانه شو

باید که جمله جان شوی تا لایق جانان شوی  

 گر سوی مستان می روی مستانه شو مستانه شو

آن گوشوار شاهدان هم صحبت عارض شده

آن گوش و عارض بایدت دردانه شو دردانه شو

چون جان تو شد در هوا ز افسانه شیرین ما

فانی شو و چون عاشقان افسانه شو افسانه شو

تو لیله القبری برو تا لیله القدری شوی     

چون قدر مر ارواح را کاشانه شو کاشانه شو

اندیشه ات جایی رود وآنگه تو را آن جا کشد

ز اندیشه بگذر چون قضا پیشانه شو پیشانه شو

قفلی بود میل و هوا بنهاده بر دل های ما

مفتاح شو مفتاح را دندانه شو دندانه شو

بنواخت نور مصطفی آن استن حنانه را

کمتر ز چوبی نیستی حنانه شو حنانه شو

گوید سلیمان مر تو را بشنو لسان الطیر را

دامی و مرغ از تو رمد رو لانه شو رو لانه شو

گر چهره بنماید صنم پر شو از او چون آینه

ور زلف بگشاید صنم رو شانه شو رو شانه شو

تا کی دوشاخه چون رخی تا کی چو بیذق کم تکی

تا کی چو فرزین کژ روی فرزانه شو فرزانه شو

شکرانه دادی عشق را از تحفه ها و مال ها

هل مال را خود را بده شكرانه شو  شكرانه شو                                                   

یک مدتی ارکان بدی یک مدتی حیوان بدی

یک مدتی چون جان شدی جانانه شو جانانه شو

ای ناطقه بر بام و در تا کی روی در خانه پر

نطق زبان را ترک کن بی چانه شو بی چانه شو


   " مولانا"


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  سه شنبه ۵ مهر۱۳۹۰ساعت 2:6  توسط علی ف. نوجوان  | 

این داروی گیاهی باعث بازگشت آنزیم‌های کبدی به میزان نرمال آن شده و کبد را از مواد سمی پاکسازی می‌کند .
از لحاظ بالینی سطح سرمی کلسترول ، لیپوپروتئین‌ها ، فسفولیپیدها ، تریگلیسریدها را سالم نگه می‌دارد .کاملا گیاهی و بدون ضرر بوده و تاثیر مثبت آن توسط متخصصان حوزه سلامت در بسیاری از کشورهای بزرگ دنیا به تایید رسیده است و صدها مقاله علمی در مورد آن به رشته تحریر درآمده است .
پرورش اندام کاران از این قرص جهت دوره‌های پاکسازی و تنظیم‌ آنزیم های کبدی بهره می‌برند. این قرص کاملا گیاهی بوده و موارد یاد شده تنها جهت آگاهی مصرف کننده بیان می‌شود .
موراد مصرف :
هپاتیت
بیماری‌های کبدی ناشی از مصرف الکل
التهاب ویروسی کبدی
کاهش اشتها
آسیب‌های ناشی از شیمی درمانی و پرتودرمانی به کبد
اختلالات آنزیمی
و.........
تاثیرات جانبی :
تا کنون موردی گزارش نشده است .
هر قرص حاوی :
Himsra (Capparis spinosa) 65mg
Kasani (Cichorium intybus) 65mg
Mandur bhasma 33mg
Kakamachi (Solanum nigrum) 32mg
Arjuna (Terminalia arjuna) 32mg
Kasamarda (Cassia occidentalis) 16mg
Biranjasipha (Achillea millefolium) 16mg
Jhavuka (Tamarix gallica) 16mg
بدنسازان و ورزشکارانی که از داروهای استروئیدی استفاده می کنند بایستی پس از پایان هر دوره به وسیله این مکمل گیاهی کبد خود را پاکسازی کنند و نیز ورزشکارانی که مکمل به مقدار زیاد و متنوع استفاده می‌کنند نیز برای آنکه کارکرد طبیعی کبد را حفظ نمایند و بهره بیشتری از مکمل ها ببرند هر چند ماه یکبار بایستی از لایو 52 استفاده کنند
 |+| نوشته شده در  چهارشنبه ۳۰ شهریور۱۳۹۰ساعت 1:59  توسط علی ف. نوجوان  | 
Aromasin

(exemestane)

Aromasin (Exemestane) is a steroidal suicide aromatase inhibitor, which means that it lowers estrogen production in the body by blocking the aromatase enzyme, the enzyme responsible for estrogen synthesization. (1)(2)(3)
This stuff was developed to fight breast cancer in post-menopausal women, who need a particularly aggressive therapy, and for whom first line defenses such as SERMS (Tamoxifen) have not worked. This should be our first clue in inferring that this stuff is pretty strong, or at least stronger than some of the other compounds which are used to fight breast cancer.
Aromasin and Side Effects

Aromasin averages an 85% rate of estrogen suppression (4), so its clearly a very effective agent for bodybuilders and other athletes wanting to avoid estrogen related side effects such as gyno, acne, or water-retention brought on by aromatizing steroids. Specifically, Exemestane dose this by selectively inhibiting aromatase activity in a time-dependent and irreversible manner (hence the "suicidal" portion of its name, I guess).(7)
As with most of the compounds in this class, it also causes a reasonable rise in testosterone levels (6), and as you may have guessed, this rise in testosterone means that Exemestane can also cause androgenic sides(8)(9)(10). As you can see from the chart below, exemestane is very effective at both lowering estrogen (estradiol) and raising testosterone:
Click the image to open in full size.
FIG. 1. Estrogen and androgen plasma levels after 10 d of daily exemestane (25 or 50 mg) in healthy young males (mean SD; n = 9-11). To convert to Systeme International units: estradiol, picomoles per liter (x3.671); estrone, picomoles per liter (x3.699); androstenedione, nanomoles per liter (*0.003492); and testosterone, nanomoles per liter (x0.03467). (13)
So we can see that 25mgs is a very effective dose from that chart, right? As an added benefit, exemestane not only increases testosterone and lowers estrogen, but it also increases IGF levels (11).Additionally Worth noting is that Aromasin may possibly be less harsh on blood lipids (14)than some of the other (similar) compounds we use in the world of bodybuilding or athletics (other AIs). It also has, at best no effect on IGF, and at worst could lower (13) it. AIs are very tricky with regards to inconsistencies in IGF levels.
Unfortunately, you need to take Exemestane for a week to reach steady blood plasma levels of it, and exemestane has a life of 27 hours (12.).
The ability of exemestane to lower estrogen levels by the aforementioned 85% makes it a very nice choice for use in any cycle where aromatizing steroids are used. In addition, since its not too harsh at all on blood lipid profiles, its a very good choice for longer cycles. Its ability to raise both testosterone levels also seem to suggest that it would be a very nice addition to a Post-Cycle-Therapy (PCT).


References:


A predictive model for exemestane pharmacokinetics/pharmacodynamics incorporating the effect of food and formulation.Br J Clin Pharmacol. 2005 Mar;59(3):355-64.
 1. Exemestane for breast cancer prevention: a feasible strategy?Clin Cancer Res. 2005 Jan 15;11(2 Pt 2):918s-24s.
 2. Endocrinology and hormone therapy in breast cancer: Aromatase inhibitors versus antioestrogens, Anthony Howell1 and Mitch Dowsett2. 1CRUK Department of Medical Oncology, University of Manchester, Christie Hospital, Manchester, UK. 2Academic Department of Biochemistry, Royal Marsden Hospital, London, UK. Breast Cancer Res 2004, 6:269-274 doi:10.1186/bcr945. Published 6 October 2004
 3. Eur. J. Cancer. 2000, May;36(8):976-82
 4. Breast Cancer Res Treat. 1995;36(3):287-97.
 5. J Clin Endocrinol Metab. 2003 Dec;88(12):5951-6.
 6. Nippon Yakurigaku Zasshi. 2003 Oct;122(4):345-54.
 7. Clin Cancer Res. 2003 Jan;9(1 Pt 2):468S-72S.
 8. J Clin Endocrinol Metab 2000 Jul;85(7):2370-7
 9. J Steroid Biochem Mol Biol 1997 Nov-Dec;63(4-6):261-7
 10. Anticancer Res. 2003 Jul-Aug;23(4):3485-91
 11. Clin Cancer Res. 2003 Jan;9(1 Pt 2):468S-72S
 12. The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism Vol. 88, No. 12 5951-5956Copyright 2003 by The Endocrine Society
 13. J Clin Endocrinol Metab. 2003 Dec;88(12):5951-6.
Exemestane (Aromasin®)

This information is about a hormonal therapy used to treat breast cancer called exemestane, which is also
called Aromasin®.
Throughout this information we refer to it by its more commonly used name, Aromasin. It should ideally be
read with our general information about breast cancer or secondary breast cancer .
Aromasin
Aromasin is a type of hormonal therapy used to breast cancer in women who have been through the
menopause (change of life).
Hormonal therapies interfere with the production or action of particular hormones in the body. Hormones are
substances produced naturally in the body. They act as chemical messengers and help to control the activity
of cells and organs.
Aromatase inhibitors
Many breast cancers rely on the hormone oestrogen to grow. These cancers are known as hormone-sensitive
breast cancers.
In women who have had their menopause, the main source of oestrogen is through the conversion of
androgens (sex hormones produced by the adrenal glands) into oestrogens. This is carried out by an enzyme
called aromatase. The conversion process is known as aromatisation, and happens mainly in the fatty tissues
of the body.
Aromasin is a drug that blocks the process of aromatisation, and reduces the amount of oestrogen in the body.
As less oestrogen reaches the cancer cells they grow more slowly or stop growing altogether. Drugs that work
in this way are known as aromatase inhibitors. Other aromatase inhibitors include anastrozole (Arimidex®)
and letrozole (Femara®) .
How it is taken
Aromasin is a tablet which is taken once a day, preferably after a meal and at the same time each day. It
doesn't matter whether this is in the morning or evening.
When it is given
Your doctor will take a number of different factors into account when planning your treatment.
Aromasin is used to treat post-menopausal women with hormone-sensitive breast cancer.
Early breast cancer
Aromasin may be used to treat women with early breast cancer (cancer that has not spread) after they have
completed two or three years of tamoxifen treatment.
Macmillan and Cancerbackup merged in
2008. Together we provide free, high quality
information for people affected by cancer through
our publications, website and phone service. .
Advanced breast cancer
Aromasin is used to treat women who have advanced or secondary breast cancer (cancer that has spread to
other parts of the body). It is also used to treat women whose breast cancer has come back after initial
treatment.
Length of treatment
Your doctors will discuss the length of treatment they feel is appropriate for you. The length of your treatment
will depend on your individual situation. Aromasin may be given over a number of years, or for as long as it is
controlling the cancer. It may also be given after 2-3 years of treatment with tamoxifen.
Possible side effects
Each person's reaction to any medicine is different. Most people have very few side effects with Aromasin,
while others may experience more. The side effects described in this information will not affect everyone and
may be different if you are having more than one drug.
We have outlined the most common side effects but haven't included those that are rare and therefore unlikely
to affect you. If you notice any effects that are not listed in this section, discuss them with your doctor or nurse.
You may have some of the following side effects, to varying degrees:
Hot flushes and increased sweatingThese are usually mild and may wear off after a period of time. Some
people find it helps to cut down on tea, coffee, nicotine and alcohol. Research suggests that hormones called
progestogens, or some antidepressants, may help to control this side effect. Your doctor or nurse can discuss
this with you.
Some people find complementary therapies, such as acupuncture, helpful. Your GP may be able to give you
details about getting these on the NHS.
You can read more about treatments for menopausal symptoms like hot flushes in our information about
breast cancer and menopausal symptoms.
Feeling sick (nausea)Let your doctor know if this occurs, as it can usually be effectively treated. Feeling sick
can often be relieved by taking your tablet with food or at night.
Feeling tired (fatigue) Some people find they are more tired when taking Aromasin. Getting plenty of rest can
help.
HeadachesIf you have frequent headaches your doctor can prescribe medicines to help.
Difficulty sleepingSome women find they have trouble getting to sleep while taking Aromasin. Having a
warm bath or a hot milky drink before bed can help, as can using relaxation techniques, tapes or CDs.
Abdominal pain and diarrhoeaRarely, Aromasin can cause diarrhoea . This can usually be controlled with
medicine, but let your doctor know if it is severe. It is important to drink plenty of fluids if you have diarrhoea.
Joint pains/muscular stiffnessSome women have pain and stiffness in their joints while taking Aromasin.
Let your doctor know of these effects are a problem. You may find it helpful to take mild painkillers.
Risk of osteoporosisWomen who have, or are at risk of, osteoporosis (weakened bones) should have their
bone strength assessed before and during treatment with Aromasin. Some women may need to take bonestrengthening
drugs to help prevent osteoporosis from developing.
Hair thinningSome women notice that some of their hair falls out while they are taking Aromasin. This is
usually mild and the hair regrows at the end of treatment.
Always let your doctor or nurse know about any side effects you have. There are usually ways in which they
can be controlled or improved.

آروماسین به لحاظ عملکرد شبیه لتروزول است اما به لحاظ ساختار شیمیایی برتری دارد.
داروهای گروه درمانی سرطان سینه متنوع ان ولی تقریبا سه دسته ان
یک : تخلیه کننده رسپتور(گیرنده ) استروژن مثل تاموکسیفن - سیکلوفنیل و ....
دو " مهارکننده آروماتاز مثل لتروزول-آروماسین-آناسترازول و ...
سه : آندروژن های ضداستروژن مثل دانازول-پروویرون و ....


 

عوارض جانبی: این دارو بر روی خانمهایی که دارای سرطان سینه بوده اند مورد آزنایش قرار گرفته و این عوارض مشاهده شده است: عصبانیت و تعرق زیاد، دل آشوب، خستگی، سردرد، دشواری در خوابیدن (بیخوابی)، اسهال و دردهای شکمی، در زانو و کوفتگی عضلات، تحلیل استخوانها، ضعف مو
 
آروماسین شرکت اسوه ایرانه که 30 تا 25 میلی گرمیش=60 هزار تومان
خارجیش (وارداتی): 60 تا 25 میلی گرم 320 هزار تومان
 
Aromasin - Exemestane

Chemical Name: Exemestane
Drug Class: Type-I Aromatase Inhibitor

The below article about Aromasin-Exemestane discusses how it works and gives a history of the drug. You can find articles about all of the steroids and other drugs listed on our site, including arimidex, dianabol, testosterone suspension, Letrozole, HGH [Human Growth Hormone] and nolvadex among many others. We are here to help you stay informed and updated on steroids and all other bodybuilding drugs.
Aromasin (Exemestane) is a Type-I aromatase inhibitor, or suicidal aromatase inhibitor. It’s called this because it lowers estrogen production in the body by attaching to the aromatase enzyme, and permanently deactivating it. (1)

Personally, I find this to be a very interesting mechanism of action when compared to type-II aromatase inhibitors, which bind competitively to the aromatase enzyme, and eventually unbind, rendering it active again. In the case of Aromasin, this doesn’t happen, and once it does its job on the enzyme, those particular enzymes will no longer function. Your body will eventually create more of the aromatase enzyme, so this isn’t dangerous, despite the really odd “suicide” thing in the first paragraph. As with all aromatase inhibitors, Aromasin was developed to fight breast cancer primarily in post-menopausal women, but we in the athletic community use it to combat estrogenic side effects from aromatizable steroids, or for post cycle therapy.

Estrogen is responsible for many of the effects we’re trying to avoid when we’re on a cycle, including excess water retention and development of gynocomastia (breast tissue development in males. Thus, limiting the conversion of testosterone into estrogen is of use for steroid using athletes, when they’re trying to avoid side effects. In this case, the advantage of using a suicidal aromatase inhibitor is that it really won’t cause much, if any, noticeable “rebound” in estrogen when you cease using it.

The hard numbers on Aromasin are reasonably impressive, as it averages an 85% rate of estrogen suppression (2), and this translates to an overall reduction in estradiol levels of about 50%, as well as raising testosterone to a significant degree.(3).

It is also known as a “steroidal” aromatase inhibitor. This is really interesting, because it has been known to actually cause side effects (androgenic sides) that include increased aggressiveness and a pretty decent hardening effect. (4) I wouldn’t usually suggest that women should use Aromasin in large doses for any extended period of time, for this reason (possible virilization, or development of male sexual characteristics could occur with its use). It should, therefore, be reserved for use by women to brief periods of time in a possible pre-contest phase or for a form of post cycle therapy after a cycle.

Interestingly (and almost paradoxically) exemestane not only increases testosterone and lowers estrogen, but it also increases levels of insulin-like growth Factor (IGF). (5) I find this to be interesting, because although the rise in testosterone is most likely responsible for the increase in IGF levels, IGF is known to be an aggravating factor in the growth of breast tumors, like the kind found in breast cancer. However, since estrogen is the primary culprit in breast cancer, the large reduction in estrogen levels, even when combined with a rise in IGF, is enough to make Aromasin a very effective breast cancer medication. /div> Aromasin isn’t too harsh on blood lipids (6) (cholesterol), unlike some of the other AIs’ like Letrozole.

Exemestane reaches steady blood plasma levels of after a week of administration and this is also when we see it begin its maximal effect on reducing circulating estrogen levels. It’s also has a ½ life of 27 hours (4), so taking it once per day is going to build up blood plasma levels to a very effective level.

References:

1. A predictive model for exemestane pharmacokinetics/pharmacodynamics incorporating the effect of food and formulation.Br J Clin Pharmacol. 2005 Mar;59(3):355-64.

2. Eur. J. Cancer. 2000, May;36(8):976-82

3. The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism Vol. 88, No. 12 5951-5956Copyright © 2003 by The Endocrine Society

4. Clin Cancer Res. 2003 Jan;9(1 Pt 2):468S-72S

5. Anticancer Res. 2003 Jul-Aug;23(4):3485

6. J Clin Endocrinol Metab. 2003 Dec;88(12):5951-6
 |+| نوشته شده در  چهارشنبه ۳۰ شهریور۱۳۹۰ساعت 1:42  توسط علی ف. نوجوان  | 

References
1. Human Anatomyand Physiology, 6th ed. John W. Hole jr
2.Mol CellEndocrinol. 2004 Sep 30;224(1-2):73-82.
3.Endocrinology. 1995 Feb;136(2):536-42
4.Breast CancerRes Treat. 2005 Oct;93(3):277-87.
5.TreatEndocrinol. 2004;3(2):105-15. Review.
6.Fertil Steril. 1978 Mar;29(3):320-7
 

من به کسانی که دوره استروئید میرن یا قصد دوره رفتن رو دارند، مصرانه پیشنهاد میکنم که حتما این مقاله رابرتز رو بخونن.

باور کنید من خیلی سرچ کردم، الان ۳-۴ ماهه (قبل از اینکه دوره برم). مقاله ایی به این کاملی و ریکاوری به این خوبی ندیدم. به امتحانش میارزه.

این مطلب رو که در اینجا واسه استفاده از دوستان ( و به اصرار چند تا از اونها) گذاشتم یک مقاله جالب از آنتونی رابرتز در مورد ریکاوری پس از دوره استروئیدی است.
آنتونی رابرتز ۱۷ ساله!!! که در زمینه استروئیدها داره تحقیق میکنه. ۳تا کتاب نوشته که آخرینش
Generation S هستش. من هرچی توی نت سرچ کردم پیداش نکردم. فقط یکی از بچه های فروم خارجی که خریده بود ازش خواهش کردم و چندتا چپترش رو واسم میل کرد. دروه سوما، انسولین و IGF اش هم دارم. بعدا پست میذارو واسه استفاده سوما بازها.

بحث درمورد عاملهای داروئی زیر صرفا جهت اطلاع ارائه می شود. قبل از استفاده از هر دارویی با پزشک مشورت کنید.

بعد از هر دوره، ما یک هدف داریم: نگهداری انچه (حجم یا وزن) که در طول دوره بدست اورده ایم. متاسفانه گفتن آسان تر از عمل است چون سطوح هورمونهای مختلف و موادی که در طول سیکل در بدن منتشر می شود (مقادیر زیادی تستوسترون، IGF ، هورمون رشد GH و مقدار کمی از گلوکوکورتیکوئیدهای مخرب عضله) اکنون تغییر یافته اند.
بدتراز این، ما روشی را برای کاهش مقادیر هورمونهایی که برای ساختن عضلات نیاز است و همچمین افزایش مقادیر هورمونهای کاتابولیک می سازیم. آنچه که در صورت امکان و سریعا نیاز است که انجام شود، این است که بدن را وادار به تولید (ترشح) هورمونهای آنابولیک طبیعی اش نمود و مقادیر هورمونهای کاتابولیک را کاهش داد. اما متاسفانه بدن شما برنامه های دیگری دارد…
اما من بسیار دلگرمم (مطمئنم) که این پروتوکل به شما اجازه خواهد داد تا سطوح هورمونهای طبیعی بدن را سریعا بازیابی کنید و کمتر نتیجه ایی را که به سختی و در طول سیکل بدست آورده اید از دست بدهید. این پروتوکل که بعد از دوره اجرا می شود، “درمان (ریکاوری) پس از دوره” (Post Cycle Therapy) یا به اختصار PCT نامیده می شود.

در ابتدا باید ببینیم که کدام هورمون آنابولیک در انتهای دوره کاهش می یابد و کدام هورمون کاتوبولیک افزایش. بعد از آن به شما گفته خواهد شد که کدام دارو در صورت امکان این شرایط را سریعا تغییر خواهد داد.

پیشنهادهای قدیمی بسیاری جود دارد اما مطمئن باشید که ذره ایی از این اطلاعات را در هیچ کجا نخواهید یافت. من به دو چیز مطمئنم:

۱) شما این PCT را در در هیچ جا ندیده اید.
۲) این موثرترین PCT است که من تاکنون دیده ام.

در ابتدا یک توضیح مختصر در مورد بدن، عملکرد آن و چرا یک تاخیر زمانی (lag-time ) بعد از انقطاع مصرف یک استروئید آنابولیک (بعد از اتمام دوره و قطع مصرف استروئید) و قبل از بازگشت بدن به حالت نرمال وجود دارد، داده می شود. بخاطر داشته باشید که در این تاخیر زمانی شما سود و منفعت بدست آمده را از دست خواهید داد. بنابراین نیاز است که در صورت امکان این زمان را کاهش دهید.
ابتدا نیاز است که شما اندکی در مورد آنچه در بدن اتفاق می افتد بدانید، چه چیزهایی باعث می شود تا بدن به حالت نرمال برگردد و کدام هورمون کدام وظیفه را انجام می دهد.
در سن بلوغ، هورمون رهاسازی گنادوتروپین (GnRH) بطور فزاینده ایی از هیپوتالاموس ترشح می شود که باعث ترشح هورمون تحریک فولیکول FSH و LH از هیپوفیز شده و در نهایت بیضه ها توسط هورمونهای هیپوفیز (LH, FSH ) تحریک می شود. گمان می شود که FSH فقط در تولید —– نقش دارد اما واقعا به تنظیم وظایف سلولهایLeydig کمک می کند در حالیکه LH مستقیما باعث ترشح هورمونهای آندروژن مانند تستوسترون از سلولهای Leydig بیضه می شود که باعث افزایش ناگهانی در سایر هورمونهای آنابولیک دیگر مانند IGF، هورمون رشد (GH) و … می شود.
آندروژنها این کار را با هدف گذاری بافتهای دیگر در بدن و با اتصال به گیرنده های آندروژنی (AR) که عمدتا در سیتوپلاسم یک سلول مشخص یافت می شود، انجام می دهند.
این به این معنا است که مولکولهای استروئید پیامی را به سلول می دهند تا کارهایی را انجام دهد. برای مثال در مورد تستوسترون، یکی از پیامهایی که به سلولها فرستاده می شود این است که نگهداری نیتروژن در بدن را افزایش دهند. بنابراین به شما اجازه می دهد که ازپروتئینی که میخورید استفاده بیشتری کنید و عضله بیشتری بسازید. در مورد تستوسترون (یا استروئیدهای آنابولیک در حالت کلی) این رونویسی باعث می شود تا تاثیرات آنابولیک متفاوتی رخ دهد: افزایش IGF، کاهش کورتیزول، افزایش تعداد سلولهای قرمز خون، افزایش سنتز پروتئین و … .
این به این معنی نیست که AR تنها چیز الزام آور است که باعث تاثیرات آنابولیک یا آندروژنیک می شود. اکسی متولون و دیانابول هر دو التزام بسیار اندکی به AR دارند اما هر دو بسیار آنابولیک و آندروژنیک هستند. دیاگرام زیر یک مثال از یک اندروژن است که وارد سلول هدف می شود و سنتز پروتئین که اصلی ترین تاثیر آنابولیک است را تحریک می کند:

 

یکی دیگر از مشخصات آندروژنها در بدن، چیزی است که از آن به نام “حلقه فیدبک منفی ” یاد می شود.
همانطور که قبلا گفته شد، هیپوتولاموس GnRH را ترشح می کند و باعث می شود تا هیپوفیز LH و FSH را ترشح کند و درنهایت باعث می شود تا بیضه ها سلولهای Leydig را تحریک و وادار به تولید تستوسترون نماید (با تبدیل کلسترول). وقتی به هر نحو تستوسترون در بدن افزایش یابد، می تواند در نهایت پروسه های سوخت و ساز مختلفی را که با ترشح GnRH ممانعت می کند را باعث شود که این درنهایت مانع از ترشح LH و FSH شده و باعث توقف تولید طبیعی تستوسترون در بدن می شود.
وقتی که تولید تستوسترون یک مرتبه متوقف شود، این سیگنال منفی برای مدت طولانی ارسال نمی شود و نهایتا GnRH به انجام وظیفه خود باز می گردد. در این حالت، بدن شما از ترشح و افزایش هورمونها جلوگیری می کند و در حالت خودپایداری می ماند (وضع کنونی … در این مورد حالتی است که شما نه منفعتی به دست می اورید بلکه عضلات را نیز از دست خواهید داد).

این فیدبک منفی نسبی است چرا که ما از استروئیدهای آنابولیک استفاده می کنیم… ما تستوسترون بیشتری برای اهداف آنابولیک میخواهیم، بیشتر از آن چیزی که بدن ما اجازه تولید آن را می دهد. وقتی که از یک تستوسترون تزریقی استفاده می کنیم، آن یک پیام به بدن ما میفرستد تا حلقه فیدبک منفی را آغاز و تولید/ترشح هورمونهایی که باعث تولید طبیعی تستوسترون در بدن می شود را متوقف می کند.

بنابراین آنچه که من میخواهم بگویم این است که استروئیدهای آنابولیک سطوح آندروژن خون را افزایش می دهند، یک وقفه در تولید GnRH ایجاد کرده و باعث پاسخ غده هیپوفیز با کاهش ترشح LH می شوند. این کاهش LH باعث خاتمه یافتن ترشح تستوسترون می شود ( تستوسترون بوسیله سلولهای Leydig در بیضه ها بعد از اینکه با LH تحریک شدند تولید می شود). اینها مطالبی (بطور خلاصه) بود که برای درک ریکاوری بعد از دوره لازم است.
وقتی که یک دوره استروئیدی پایان می یابد، هنوز مقداری آندروژن در بدن ما وجود دارد لذا تولید طبیعی تستوسترون در بدن نمی تواند آغاز شود. در این حالت یک تاخیر زمانی قبل از اینکه بدن متوجه شود که نیاز به شروع تولید دوباره آندروژن دارد، وجود دارد. ( به زبان ساده میخواد بگه که پس از اتمام دوره، مدت زمانی طول میکشه تا بدن به تعادل هورمونی و تولید طبیعی تستوسترون برسه). همانطور که قبلا گفته شد این تاخیر زمانی می تواند شدیدا کاتابولیک باشد و این وقتی است که شما مقدار زیادی از حجم خود را از دست می دهید. بنابراین نیاز است که بدن سریعا وادار به تولید آندروژن طبیعی خود شود.

اولین دارویی که برای این منظور مورد بررسی قرار می گیرد داروهایی هستند که به طور کلی SERM (Selective Estrogen Receptor Modulator( نامیده می شوند. نولوادکس (تاموکسیفن) یکی از داروهای SERM است که این به این معنی است که توانایی عمل کردن به عنوان یک آنتی استروژن نسبت به برخی از ژنها را دارد، همچنین به عنوان یک استروژن نسبت به بقیه ژنها. قسمت “ selective” (انتخابی) این کار را با با بلوکه کردن رونویسی ژنها در برخی موارد و رونویسی ژنها در حالات دیگر انجام میدهد [۳].
خوشبختانه این دارو دارای تاثیرات استروژنی بر روی استخوانها (به این معنی که باعث افزایش چگالی آنها می شود)، چربی خون (باعث کاهش کلسترول می شود) [۴, ۵] و همچنین با جلوگیری از رونویسی ژنها در بافتهای سینه باعث جلوگیری از ژینگوماستی می شود. هرچند تاموکسیفن به عنوان یک آنتی استروژن در هیپوفیز عمل کرده و لذا باعث افزایش ترشح LH و FSH می شود که نتیجه آن افزایش ترشح تستوسترون می باشد. ۲۰ میلی گرم از تاموکسیفن میزان سطوح تستوسترون را تا ۱۵۰٪ افزایش می دهد [۶].
اولین و مهمترین کاربرد آن برای مقابله با ژینگوماستی است. نولوادکس این کار را با رقابت کردن برسر مکان گیرنده در بافتهای سینه و مهار کردن آن انجام میدهد [۷]. پروفایل چربی (هم HDL و هم LDL) شاخص رو به بهبودی را با استفاده از تاموکسیفن نشان میدهد. همچنین نولوادکس دارای خصوصیات مهمی برای استروئید مصرفی توسط ورزشکاراست. در کم کاری بیضه و ناباروری مردان که به آنها نولوادکس داده شده است، افزایش سطوح سرمی LH و FSH و مهمتر از آن تستوسترون در همه آنها مشاهده شده است[۳۵].همچنین نولوادکس می تواند مقدار کمی از استروژن را در هیپوفیز بلوکه کند که وقتی که با HCG استفاده شود عملکرد بسیار بهتر خواهد بود[۳۶,۳۷]. همانطور که گفتیم ۲۰ میلی گرم تاموکسیفن سطوح تستوسترون را به اندازه ۱۵۰٪ افزایش می دهد. چرا ما از کلومید، یک داروی SERM دیگر استفاده نمی کنیم؟ چون باید از مقدار بیشتری از این دارو برای انجام یک اثر مشابه استفاده کرد. در مقایسه، نیاز به ۱۵۰ میلی گرم کلومید برای ترفیع این سطح از تستوسترون است درحالیکه تاموکسیفن دارای فایده مفید دیگری از افزایش قابل توجه هورمون LH در پاسخ به LHRH (LH-releasing hormone) است [۶]. این به احتمال زیاد نشان دهنده نوعی از تنظیم گیرنده های LH با توجه به اثر آنتی استروژنی است که تاموکسیفن درهیپوفیز دارد. اگرچه تاموکسیفن و کلومید در دو SERM هستند اما کاملا متفاوت هستند.
همانطور که می دانیم نولوادکس یک آنتی استروژن قوی در هیپوتالاموس و هیپوفیز است در حالیکه کلومید فعالیت استروژنی ضعیف کمتر از حد ایده آلی را در هیپوفیز نشان می دهد[۷]. من (آنتونی رابرتز) پیشنهاد می دهم که از این دارو در PCT و در واقع، بطور کلی اجتناب شود. این دارو به خوبی نولوادکس نیست.

خوب، چه مقدار نولوادکس برای بایستی در طول دوره ریکاوری PCT مورد استفاده قرار گیرد؟ مقدار روزانه ۲۰ میلی گرم/روز کافی است. ۲۰ میلی گرم در روز دزی است که من و دیگران با موفقیت بسیار زیاد مورد استفاده قرار داده ایم. استفاده از دزهای بالاتر نولوادکس برای افزایش بیشتر تستوسترون طبیعی بدن کاری اشتباه است. دزهای بالاتر از ۲۰ میلی گرم دارای تاثیر مشابه با دز ۲۰ میلی گرم است.

ما میتوانیم از چند داروی دیگر با دزهای معقول نیز استفاده کنیم تا با ایجاد یک حالت همکاری، امیدوار باشیم تا زمان ریکاوری ما کاهش یابد. ما به چیزی دیگری مانند نولوادکس نیاز داریم که به روش دیگری عمل نماید. HCG بهترین گزینه در این مورد است. HCG یک هورمون پپتیدی است. همانطور که می توان از اسم آن حدس زد، این یک ماده است که غده های —- و در نتیجه گونادوتروپین را تحریک می کند. HCG این کار را با رونویسی ژنها انجام میدهد که این کار مشابه آنچه که هورمون LH انجام می دهد، است. در نتیجه باعث می شود تا سلولهای Leydig تستوسترون را تولید نمایند.

متاسفانه وقتی که HCG تستوسترون را افزایش میدهد، استروژن را نیز افزایش می دهد [۱۲]. همانطور که ممکن است بدانید، استروژن مستقیما بر روی سلولهای لیدیگ عمل می کند تا در فعالیت آنزیمهای مهمی که در سنتز تستوسترون نقش دارند تغییر ایجاد شود [۱۳] که این می تواند به عنوان مهمترین قسمت فیدبک منفی که قبلا توضیح داده شد تصور شود.
همچنین در مطالعاتی که بر روی موشها و همچنین انسان انجام شده نشان می دهد که یک افزایش در سطوح گردشی LH می تواند باعث کاهش حساسیت گیرنده های LH شود [۱۴,۱۵]. چون HCG، LH را کپی می کند لذا باید انتظار داشت که عمل مشابهی انجام دهد (باعث کاهش حساسیت گیرنده های LH شود. کاهش حساسیت گیرنده های LH می تواند باعث افزایش کلسترول های استروئیدوژنیک شود (کلسترولهایی که توسط بدن برای تبدیل شدن به تستوسترون هدف گذاری می شوند) [۱۶].
بنابراین بعد از نخستین HCG، یک افزایش ناگهانی در تستوسترون اتفاق می افتد. افزایش تستوسترون لزوما به این معنا نیست که HCG ممکن است قادر به افزایش سطوح گردشی استروژن نباشد[۱۸]. افزایش استروژن باعث می شود که درنهایت بدن تستوسترون کمتری را تولید کند.
HCG می تواند باعث افزایش سایز بیضه ها شود. HCG در مردانی که دارای LH پایین هستند (همانطور که LH شما پس از دوره پایین خواهد بود) به خوبی تاثیرگذار خواهد بود، همچنین مطالعات زیادی بر روی پسران قبل از سن بلوغ و هایپوگونادوتروپیک هایپوگونادال، انجام گرفته که نشان میدهد HCG می تواند در این موارد بکار گرفته شود [۱۹].
خوشبختانه HCG همانند کسانی که دارای LH پایینی هستنند، می تواند در سیکلهای موقتی استروئید که باعث هیپوگونادیسم (کم کاری فعالیت بیضه) می شود نیز مورد استفاده قرار گیرد[۲۱].
ولی آیا هنوزخطرات باز دارنده ایی وجود دارد و ممکن است که استفاده از HCG ریکاوری ما را به تاخیر بیاندازد؟ شاید نه … برخی از مطالعات بر روی انسانها نشان میدهد که HCG تاثیر مستقیم در ممانعت از ترشح LH در مردان ندارد [۲۲,۲۳]اما به سادگی و با تحریک تولید تستوسترون، به طور غیر مستقیم مانع از ترشح LH می شود(و لذا فیدبک منفی را فعال می کند و در صورتی که دز مصرفی بالا باشد مشکل حادتر خواهد بود).
یکی از فاکتورهای باز دارنده دیگر، آروماتاز بیضه ایی است که سطوح استروژن را افزایش می دهد. متاسفانه یک فرآیند دیگر نیز وجود دارد و آن کاهش حساسیت گیرنده های LH سلولهای لیدیگ بیضه است که به نظر میرسد در دزهای بالای HCG رخ می دهد. این همچنین توسط HCG و با بلوکه کردن تبدیل ۱۷آلفا- هیدروکسی پروژسترون (۱۷OHP) به تستوسترون انجام می شود [۲۴]. تاموکسیفن می تواند این عمل که توسط HCG اتفاق می افتد را بلوکه کند [۲۵]. چون تاموکسیفن دارای تاثیر آنتی استروژنیک مستقیم و تاثیر تنظیم کنندگی LH در هیپوفیز است، فرونشانی (بازداری) گونادوتروپین با HCG[25] تقریبا بطور کامل با استفاده همزمان با تاموکسیفن متوقف خواهد شد. بنابراین اگر از تاموکسیفن و HCG در حالیکه گونادوتروپین پایین است استفاده شود، ما هیچ منعی در استفاده از HCG نداریم.

 لازم می دونم که چند نکته رو توضیح بدم:
۱- دو تا بحث در مورد اینکه از HCG استفاده شود یا نه هست. یک عده میگن که نباید واسه ریکاوری استفاده شود (بخاطر ایجاد مشکلاتی که دیدیم) و یه عده دیگر میگن که با هوشیاری و زیرکی میتوان این مشکلات را حل کرد و از آن استفاده نمود چون HCG یک داروی بسیار مهم در ریکاوری بیضه و افزایش تحریک سلولهای لیدیگ رای ترشح سریهتر تستوسترون در بدن است.
۲- یک مشکل دیگه درر مورد دز مصرفی HCG است این مشکل واسه خارجی ها حل شده است و همه به دز ۵۰۰ واحد در روز اجماع دارند. اما متاسفانه واسه ما نه و هنوز داریم از مگا دزهای ۵۰۰۰واحد و ۷۵۰۰ واحد در ۳ هفته متوالی واسه ریکاوری استفاده می کنیم (بند۳ رو هم ببینید). مشکل دیگه در مورد زمان استفاده است. یک عده مثل مایک هارت میگن که HCG با دز پایین از همان ابتدای سیکل بایستی استفاده باشه. چون علاوه بر ریکاوری دائم سلولهای لیدیگ، مقداری از تست و آندرژن مورد نیاز دوره بطور طبیعی توسط بیضه ها تولید میشه.

یک عده دیگه میگن که باید دو هفته وسط سیکل، روزانه ۵۰۰ واحد مصرف بشه و سپس در پایان دوره مجددا روزانه ۵۰۰ واحد تا بازگشت به تعادل هورمونی استفاده بشه.
۳- استفاده از دزهای بالای HCG به شدت سلولهای لیدیگ را تحریک کرده و لذا باعث ایجاد یک پ.یک شدید در ترشح تستوسترون شده و لذا سطح پلاسمای تستوسترون به شدت افزایش می یابد. در این حالت بدن یک فیدبک منفی به هیپوفیز ارسال می کند و با ترشح تستوسترون توسط بیضه ها مخالفت می شود. این بسیار خطرناک است و زمان ریکاوری را به تعویق می اندازد. همانطور که گفته شد زمان تاخیر (lag-time) بسیار کاتابولیک بوده و در این زمان شما حجم بسیاری را از دست خواهید داد. لذا این زمان هر چه سریعتر باید پشت سر گذاشته شود و بدن باید هرچه سریعتر به تعادل هورمونی برسد. از طرف دیگر HCG باعث افزایش ترشح استروژن در بدن می شود. اگر از مشکل ژینگوماستی بگذریم، استروژن زیادی در بدن می تواند ترشح تستوسترون طبیعی توسط بدن را به تاخیر انداخته و باعث افزایش زمان ریکاوری شود.
۴- این مطالب و ایده های جدید رو با ایده های قدیمی و تجربی خودمون مقایسه کنید: می بینید ما چقدر بد ریکاوری میکنیم و نادانسته چطور زمان ریکاوری را به تاخیر می انداریم و به چه راحتی حجم و وزن بدست-امده را در این زمان از دست میدم؟

من برخی از دوستان توی این فروم رو دیدم که کلی مصرف مکمل B.B، استروئید و سوما و … دارند اما عکسهایی که گذاشته بودند، بدن آنچنانی ندارند (اسم نمیبرم شاید ناراحت بشه، فقط خواستم یک مثال بزنم). به نظر من این آقا مشکل ریکاوری داره چون بعد از دوره رفته بوده ۳تا ۵۰۰۰ واحد HCG در طول سه هفته زده بود که تست بدنش رو به ۴۷ رسونده بوده (اینها همه رو از پستهای خودش میگم نه از خودم). خوب این سطح تست، باعث تشدید فیدبک منفی شده و سطح ترشح LH رو به شدت کاهش داده و زمان ریکاوری حقیقی رو کلی به تاخیر انداخته و در این زمان کلی حجم از دست میده.

اما هنوز یک موضوع در مورد استروژن وجود دارد که ناشی از تحریک HCG و افزایش شدید تستوسترون است. خوب … ما می توانیم از دزهای پایین ( تقریبا ۳۰۰ واحد) برای جلوگیری از برخی خیزک (جریان زودگر) استروژن استفاده کنیم [۲۶]. من میخواهم از مقدارکمی بیشتر از HCG در هر تزریق (۵۰۰ واحد) استفاده کنم تا اگر بتوانم بدن را بسیار سریعتر به حالت اولیه برگردانده و حجم خود را از دست ندهم. ما می توانیم از ویتامین E همراه با HCG استفاده کنیم چون ویتامینE حساسیت سطوح پلاسمای تستوسترون را نسبت به HCG افزایش می دهد، این سطوح را به طور معنی داری در مواقع استفاده از ویتامینE نسبت به مواقعی که از ویتامین E استفاده نمی شود، افزایش میدهد [۲۷]. بنابراین با استفاده از ویتامینE (دز پیشنهادی ۱۰۰۰ واحد در روز)، می توان نتیجه بهتری از HCG بدست آورد.اما مشکل افزایش استروژن در اثر استفاده از HCG را حل نخواهد کرد.

اجازه بدهید مشکل استروژن مزاحم (ناشی از استفاده از HCG) را نیز اکنون حل کنیم. اجازه بدهید که یک آنتی آروماتاز اضافه کنیم! فکر می کنید کدام یکی؟ چون ما معمولا از تاموکسیفن استفاده می کنیم نمی توانیم از لتروزول یا آرمیدکس استفاده کنیم چون تاموکسیفن به شدت سطح پلاسمای خون آنها را کاهش می دهد [۲۸].
بنابراین من میخواهم از Aromasin(exemestane) استفاده کنم. چون یک غیرفعال کننده آروماتاز(inactivatoraromatase) است. یعنی گیرنده های استروژنی را بلا استفاده می کند و بجای فقط ممانعت از تولید استروژن (همانطورکه یک آنتی-آروماتاز باید انجام دهد)، بطور کلی تولید استروژن را قطع میکند. همچنین آروماسین دارای خاصیت آندروژنیک نیز هست [۲۹,۳۰,۳۱] که وقتی در PCT هستیم، می تواند به بازگشت به حالت تعادل کمک کند. این داروی آخری (آروماسین) در PCT پیشنهادی توسط من، می تواند بطور موثر نزدیک به + ۸۵٪ از استروژن بدن را پاک (دفع) نماید[۳۲]. مهمتر از آن اینکه استفاده همرمان آروماسین و تاموکسیفن، از کارایی آروماسین نمی کاهد [۳۳]. بنابراین اکنون من فکر می کنم همه مشکلاتی که استفاده از HCG را منع می کند، حل شده است و ما می توانیم از دز ۵۰۰ واحد/روز استفاده کنیم.

با استفاده از این PCT، یک افزایش سریع در LH، FSH و تستوسترون، تقریبا یک مانع (بلوک) کامل بر روی تمام فاکتورهایی که می توانست باعث شوند هورمونهای طبیعی بدن با تاخیر به حالت اولیه (baseline) برگردند را خواهیم داشت. برای این این منظور، PCT بایستی یک هفته بعد از آخرین تزریق یا یک روز بعد از اینکه آخرین حب دارو تمام شد، شروع شود. بخاطر داشته باشید که صبر کردن برای اینکه آندروژن اضافی از بدن خارج شود غیر ضروری است، چون ما میخواهیم ریکاوری را هرچه زودتر شروع کنیم تا ماکزیمم نتیجه (حجم و وزن) حفظ شود. هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد تاخیر زمانی (صبر کردن برای مدتی) پس از اتمام دوره، کارائی PCT -شما را افزایش خواهد داد. این به سادگی زمانی که شما در آن هیچ کار مثبتی برای بازیابی هورمونهای طبیعی انجام نمی دهید را افزایش میدهد.
خوب چه مدتی این PCT باید ادامه یابد؟ ما باید استفاده از HCG را به زودی قطع کنیم اما تاموکسیفن و آروماسین باید برای مدت بیشتری مورد استفاده قرار گیرد. این PCT را می توان به مدت یک ماه انجام داد اما بایستی تا زمانی که هورمونهای طبیعی در بدن مشاهده شودند ادامه یابد.
باید توجه داشت که در این مقاله فقط از داروها برای ریکاوری استفاده شده است و شما میتوانید از غذاها و مکملها برای افزایش سطح تستوسترون بدن استفاده کنید.
سیکل مورد نظر برای PCT به این صورت خواهد بود:

 |+| نوشته شده در  سه شنبه ۱۱ مرداد۱۳۹۰ساعت 1:20  توسط علی ف. نوجوان  | 
سلام دوباره به دوستان بالاخره سربازی هم تموم شد و ورزش رو میخام دوباره شروع کنم در ابتدا پاسخ به سوالات دوستان که شرمندشون شدم در این مدت :

دوستان کی بوردم خراب شده الان به خاطر اینکه شرمندتون نشم دارم با کی بورد ویندوز می نویسم برای شما با موس خدایی سخته ولی چه کار میشه کرد با نداری !

سوال ۱- آیا میتوان تاموکسفین و پرورویون رو با هم به عنوان آنتی استروژن استفاده کرد پاسخ بلی است اما توضیحاتی چند در مورد پرورویون : پروویون دارویی است که در اصل برای درمان ناتوانی و کم کاری غدد جنسی ناشی از کمبود ترشح تستسترون در بدن استفاده میشود واین دارو با وجود اینکه آندروژنی قوی است ولی خواص آندروژنتیکی ضعیفی دارد چون در توده های عضلانی به متابولیت بی اثرش تبدیل میشود و تاثیر ناچیزی بر جای میگذارد .

پروویون دارویی است که برخلاف تاموکسفین  یا همون نولوادکس خودمون که با بلوکه کردن گیرنده های سینه از ژنتیکوماستی جلوگیری میکند .

از تبدیل تستسترون به استروژن جلوگیری میکند و مانند :آریمدیکس عمل میکند و به همین دلیل حرفه ای ها حتما پروویون را در دوره استروءييدی خود میگنجانند چون در صورت استفاده تنها از تاموکسفین پس از قطع مصرف مقدار کم باقی مانده استروژن باعث بروز عوارض از جمله ژنتیکوماستی میشود که علاوه بر زشتی شما را از مسابقات محروم میکندو مجبور به عمل جراحی که تنها را درمان است را چاره کنید.

در ضمن دوز مصرف proviron حداکثر تا ۱۰۰ میلی گرم در روز است در صورت اور دوز این دارو باعث بروز عوارض آندروژنتیک خواهد شد پس همیشه دوز متعادل را در هر دارویی پیشه کنید

ادامه هر وقت پول به دستم امد یه کی بورد خریدم.

 |+| نوشته شده در  دوشنبه ۲۰ تیر۱۳۹۰ساعت 2:55  توسط علی ف. نوجوان  | 
بزودي
 |+| نوشته شده در  شنبه ۲۰ فروردین۱۳۹۰ساعت 10:16  توسط علی ف. نوجوان  | 
سلام دوستان امروز مي خواهم براتون مقا له اي متفاوت در باره اكسي متالون براتون بگم كه نظر تون رو شايد درباره اين دارو به كلي عوض كنه و تصميم گيري بهتري در ريكاوري بعد از پايان دوره با اون رو بكنيد

همون طور كه مي دونيد اكسي كه با نام هاي مختلفي مانند  : آناپولون و ... در بازار موجود و دارويي با خواص آنابوليك قوي و آندرو‍ژتيك بسيار قوي است و همه و به خصوص مبتدي ها در مورد عوارض وحشتناك استروژني اون مطلعيد شايد ما تنها فكر مي كنيم كه اكسي تنها به استروزن شدن تمايل دارد و از آنتي استرو‍ژن هايي مانند : سيتارادن و آرمديكس استفاده كنيم تا از تبديل شده تستسترون به استرو‍‍ژن جلوگيري كنيم ولي اكسي داراي خواص پروژستروني نيز است مانند : ناندرلون دكوانات پس ما بايد از آنتي استروژن هايي مانند : نولوادكس و كولميد كه بتده نولوادكس رو ترجيح ميدم چون كولومايد يه جوجه آنتي استرو‍‍ژنه در مقابل نولوادكس يا همون تاموكسفين

و كار اين نوع آنتي استروژن ها اينه كه گيرنده هاي استروژني بافت سينه رو بلوكه ميكنند در ضمن گيرنده هاي پروژستروني رو هم مختل مي كنند و از رشد اين بافت جلوگيري مي كنند تا شما از ژنتيكو ماستي در امان باشيد.

اين مطالب دقيقا در مورد ناندرلون هم صدق ميكند البته كاراي ديگري هم هست كه فوت كوزه گري استفاده از استروِييد هاي ديگر همزمان كه در حكم آنتي استروژن بازي مي كنند يا استفاده از استروييد هايي كه از DHT مشتق شده اند يا استفاده از خود DHT  و ... كه هزار راه و هزار چاه

اين مطلب تنها خلاصه اي بيش نيست و انصاف هم نيست بگم چون با زحمت  شبو سحر كردم و هزار تا كتاب خوندم ولي خواستم عيار دستتون بياد كه تنها با تاموكسفين نميشه از عوارض استروژني اكسي يا ساير داروها در امان بود.

در مقاله بعدي كه رمز دار نيز خواهد بود و تنها به افراد عضو و داراي فعاليت اين رمز ارسال خواهد شد.

قصد دارم بازسازي كبد رو با سوماتروپين رو باستون بگم ....

و چگونگي افزايش اثر دوز با حداقل دوز ...

با ما باشد انشا الله بزودي بزرگترين انجمن بادي بيلدينگ هم به راه ميفته

 |+| نوشته شده در  شنبه ۲۰ فروردین۱۳۹۰ساعت 10:11  توسط علی ف. نوجوان  | 
به نظر میاد آنتی استروژن هائی  مثل  Chrysin   علاوه بر آنتی استروژن بودن بلوک کننده های مناسبی برای پروتئین SHBG میباشد .
یک ترکیبی هست با نام 5,7-dihydroxyflavone, Chrysin,
که به صورت قرص روسها chrysin sulfate مصرف می کنند ، شاید اگر کسی دسترسی داشته باشه بتونه برات تهیه کنه ،

یک شرکت داروسازی فرانسوی Negma هم اون رو تولید می کرد .

کلاً این تحقیقات قدیمیه سال 1998 فکر کنم و جواب قانع کننده ای نداد . اما فرمول C15H10O4
قابل دست یافتن برای بشر است . خالص ترین ترکیب باروری شده این محصول ساخت Negma است و ورزشکاران بی شماری از اون استفاده می کردند و در تمرینات سنگین قهرمانی جواب خوبی هم میداد .
الان یافت ها بسیار گسترده تر است و مواد دست یافته خطرناک تر ...
t-bombo
کارایی مکمل های زیر یکی هست؟اگر آره کدوم بهتره؟یک توضیح کامل بدید.
1-t bomb ii
2- a bomb
3-novedex gaspari

آن قدر دانستم که فهمیدم هیچ نمی دانم (ابو علی سینا)
 
 
 t-bomboطبق ادعای کمپانی سازنده سطح ستستترون رو تا 400% و تسح فری تستسترون را تا 285 % افزایشش میده.
از طرفی سطح استروژن رو تا 500% و سطح SHBG را تا 546% کاهش میده.
SHBG پروتیینی هست که به تستسترون متصل میشه و نمیزاره تستسترون یه گیرنده های آندروژن متصل بشه.
دو نتکه قابل توجه هست که اولا این عدد ها فقط در آزمایشگاه خود سازنده تایید شده و هیچ آزمایشگاه معتبری اونو تست نکرده.
دوم کمله UP TP که اول تمام درصد ها اومده . مثل حراج مغازه ها که میزنن UP TO 50% وقتی میری پول بدی میگن منظور تا 50% هست و اجناسی که شما انتخاب کردی فقط 5% تخفیف داره .

A-BOMB مخلوط چند آمینو اسید از جمله BCAA هست که با واسطه های چرخه کربس باند شدن به هدف جذب سریع تر و بهتر. خود کمپانی ادعا کرده این محصول باعث هایپرتروپی عضلانی میشه که تا 95% ادعای واهی و خیالی هست.

Novadex هم طبق ادعای سازنده سطح تستسترون رو بالا میبره و SHBG رو پایین میاره ولی اسامی شیمیایی موجود در ترکیباتش حداقل برای من شناخته شده نیست.
 
 
 
 T-BOMB
شرح:

T-BOMB11 تنها پروهورمون (پیش هورمون) بدون تستوسترون است که میزان هورمون‌های بدن را به حداکثر پتانسیل شان بهبود می دهد. این محصول با افزایش دادن سطح تستوسترون در بدن این کار را انجام می دهد و در نتیجه آن نسبت تستوسترون به استروژن را بیشتر کرده و باعث ایجاد یک حالت آنابولیک در بدن می شود. برخی از متخصصان پزشکی اظهار کرده اند که T-BOMBII باید یکی از توسعه دهنده ترین عناصر طبیعی باشد که می تواند سطح هورمون های بدن را اضافه کند. برخی از بدنسازان می گویند این مکمل تاثیری مساوی با استروئیدها دارد و تنها با این فرق که عوارض آنها را ندارد.

تاثیری مشابه با استروئیدها

1- افزایش ترشح و تولید طبیعی تستوسترون تا 400%

2- خنثی کردن SHBG و افزایش تستوسترون آزاد

افزایش تستوسترون تنها زمانی مفید است که در خون به عنوان تستوسترون آزاد جریان پیدا کند. SHBG یک پروتئین است که به تستوسترون می چسبد و آنرا بی تاثیر می سازد . T-BOMBII نه تنها مقدار SHBG را کاهش می دهد بلکه آنرا نابود میکند.

T-BOMBII

3- مانع از تبدیل تستوسترون به استروژن

متاسفانه ، زمانی که تستوسترون در بدن تولید می شود،تمام مقدار آن باقی نمی ماند . آنزیم aromatase مقداری از تستوسترون را به هورمون زنانه یعنی استروژن تبدیل می کند، هورمونی که در ذخیره شدن چربی ها،اقتباس تاثیر دارد و می‌تواند این موارد را تشدید کند.

در anti-aromatase T-BOMBII (ضد آنزیم فوق) وجود دارد که مانع از تبدیل تستوسترون به استروژن می گردد.

4- بلوکه کردن گیرنده های استروژن در بدن

در فرمول T-BOMB11 عناصری وجود دارد که باعث بلوکه شدن گیرنده های استروژن در بدن می شود و باعث می شود استروژن به گیرنده متصل نشود و در نتیجه تاثیری روی بدن نگذارد . با این فرمول قوی فقط و فقط تستوسترون در بدن حاکم می شود.

5- کاهش یافتن تبدیل تستوسترون به DHT

تستوسترون هم چنین می تواند به یک هورمون دیگر تبدیل شود به نام DHT ،که هورمونی است و از جمله عوارض جانبی آن تاسی و آکنه می باشد . T-BOBMII بدن را با موادی حیاتی تامین می کند تا از تبدیل شدن های تستوسترون به انواع دیگر جلوگیری شده و یا این موارد به حداقل برسد.علاوه برا این،به حداقل رساندن DHT که معمولا با تستوسترون برای گیرنده های آندروژن رقابت دارد،باعث می شود گیرنده های باز بیشتری برای دریافت تستوسترون وجود داشته باشند.

* T-BOMBII به مصرف دوره ای نیازی ندارد ، اما چنانچه تصمیم داشتید آنرا دوره ای مصرف کنید 8 هفته مصرف کنید سپس 4 هفته مصرف را قطع کنید.

T-BOMBII تقویت کننده عالی تستوسترون


اطلاعات تکمیلی::

Supplement Facts
Serving Size: 3 Tablets
Servings per container: 56
Amount Per Serving % Daily Value
Magnesium (as magnesium oxide) 15 mg 4%
Zinc (zinc aspartate) 25 mg 167%
Copper (as copper gluconate) 2 mg 100%
Optimone 5:
Five Phase Hormone Optimizing Blend: Tribulus terrestris (standardized at 40% furastanol saponins), Fenugreek 4:1 extract (6:1), tongkat ali 20:1 extract (root)(Eurycoma longifolia Jack), red clover extract (40% isoflavones), Chrysin, Kudzu root (Pueraria lobota)(40% isoflavones), DIM (diindolymethane), Avena sativa 10:1 extract (aerial parts), zinc (as zinc aspartate), Pygeum africanum extract (25% total sterol)(bark), stinging nettle leaf 4:1 extract, beta sitosterol, saw palmetto berry extract (90% total sterols & free fatty acids), Bioperine® (black pepper extract) 903 mg *
2Second Messenger Hormone Amplifiers:
Receptor Signal Transduction Blend: Flaxseed [fatty acid profile (linolenic 8.0%, linoleic 2.5%, oleic 2.5%)], glycine, L-arginine, magnesium oxide, dipotassium phosphate, DL-malic acid, L-methionine, cordyceps (Cordyceps sinensis), NADH 625 mg *
*Daily value not established.
وزن یا تعداد::

168 عدد
نام شرکت سازنده::

MHP

قیمت :1100000ریال
 
 |+| نوشته شده در  چهارشنبه ۷ مهر۱۳۸۹ساعت 2:39  توسط علی ف. نوجوان  | 
فمارا که نام ژنریک آن لتروزول ( Letrozole ) می باشد، یک مهارکننده غیراستروییدی آنزیم آروماتاز          ( مهارکننده سنتز استروژن ) می باشد .
استروژن ها در تحریک یا ادامه رشد برخی از انواع سرطان پستان مؤثر هستند. بسیاری از صاحب نظران اعتقاد دارند که در درمان سرطان پستان، روشی مناسب است که بتواند یا میزان تولید استروژن را کم کند   ( برداشتن تخمدان، هیپوفیز و ... ) یا اثر آن را کاهش دهد ( داروهای ضد استروژن ). این عمل منجر   به کاهش توده تومور و تأخیر رشد آن در برخی از زنان می گردد.
در خانم های یائسه، استروژن ها عمدتا" توسط عمل آنزیم آروماتاز ( Aromatase ) تولید می شوند. این آنزیم، آندروژن های غده فوق کلیوی ( آندروستن دیون وتستوسترون ) را به استرون واسترادیول تبدیل می کند وباعث مهار بیوسنتز استروژن در بافت های محیطی و در بافت سرطانی می گردد.
لتروزول یک مهارکننده رقابتی غیراستروییدی سیستم آنزیم آروماتاز می باشد و تبدیل آندروژن ها به استروژن ها را مهار می کند. لتروزول به اندازه برداشتن تخمدان در افزایش میزان سرمی LH و کوچک شدن تومورهای وابسته به استروژن مؤثر است و برخلاف برداشتن تخمدان، باعث افزایش میزان سرمی FSH نمی شود. فمارا به صورت انتخابی تولید استرویید های گنادی را مهار می کند اما اثر معنی داری بر مینرالوکورتیکوییدهای غده فوق کلیوی یا سنتز گلوکوکورتیکوییدها ندارد.
لتروزول باعث مهارآنزیم آروماتاز با اتصال به آهن سیتوکروم P450 درزیرواحد آن می گردد و منجر به کاهش بیوسنتز استروژن در تمامی بافت ها می شود. درمان با لتروزول به صورت معنی داری استرون سرمی، استرادیول و استرون سولفات را کاهش می دهد اما اثر معنی داری بر سنتز کورتیکواسترویید           فوق کلیوی، سنتز آلدوسترون یا سنتز هورمونهای تیروییدی ندارد.

فارماکوکینتیک
لتروزول به سرعت و به طور کامل از راه خوراکی جذب می شود. غذا تأثیری بر جذب دارو ندارد.فمارا به آهستگی تبدیل به متابولیت غیر فعال می شود که به صورت کونژوگه گلوکورونیدی از راه ادرار دفع    می گردد. نیمه عمر دفع دارو در حدود 2 روز است و غلظت پلاسمایی ثابت آن با میزان مصرف2/5 میلی گرم در روز، طی 2 تا 6 هفته به دست می آید. میزان اتصال لتروزول به پروتئین ها کم و حجم توزیع آن گسترده   می باشد. با افزایش سن، تغییری در فراسنج های فارماکوکنیتیک داروملاحظه نمی شود.
مقایسه ای بین فارماکوکینتیک دارو در کودکان و افراد بالغ به عمل نیامده است. فارماکوکینتیک دارو درافراد مبتلا به نارسایی کلیه تغییری نمی یابد. اگر چه در افراد مبتلا به نارسایی کبد متوسط، میانگین مقدار AUC 37 درصد بیشتر از افراد عادی است، ولی هم چنان در محدوده طبیعی می باشد.

مقدار مصرف
مقدار مصرف توصیه شده فمارا، یک قرص 5/2 میلی گرمی و یک بار در روز است. در افراد مسن و کسانی که مبتلا به نارسایی کلیوی هستند، نیاز به تنظیم دوزدارو نیست. اگر چه غلظت خونی لتروزول در افراد مبتلا به نارسایی کبدی ناشی از سیروز افزایش می یابد، برای افراد مبتلا به نارسایی کبدی خفیف تا متوسط نیاز به تنظیم مقدار مصرف دارو نیست ولی دربیماران مبتلا به نارسایی شدید کبد دارو باید تنظیم و با احتیاط مصرف شود .

عوارض جانبی
مهمترین عوارض جانبی دارو، درد عضلانی- اسکلتی ( درد کمر، درد در بازوان و پاها و ... )، تهوع،استفراغ، ادم محیطی ( ادم پا، ادم وابسته)، ثبورات پوستی (بثورات ارتیرماتوز، ماکولوپاپولی، وزیکولی و... )، افزایش فشار خون ، گرگرفتگی، سرفه، تنگی نفس، درد مفصلی، اسهال و یبوست  می باشند.

 |+| نوشته شده در  جمعه ۱۸ تیر۱۳۸۹ساعت 1:58  توسط علی ف. نوجوان  | 
 تاثیر کافئین در جلوگیری از ریزش مو  

براساس مطالعات اخیر دانشمندان آلمانی ، در موسسه تحقیقاتی کورت ولف علت اصلی ریزش مو در بیشتر موارد عامل هورمونی است و حساسیت شدید ریشه‌های مو به فرم فعال هورمون تستسترون (دی هیدرو تستسترون) در بیشتر موارد زمینه ساز ریزش‌های زود هنگام و در ادامه بوجود آمدن طاسی در افراد است که این عارضه را به نام طاسی آندروژنی (آندروژنیک آلوپشیا) می‌شناسیم.

این نقیصه ارثی و از نسلی به نسل دیگر قابل انتقال است. براساس مطالعات اخیر ، جایگاه ژن طاسی روی کرومزوم‌های جنسی x و y قرار ندارند ، بلکه روی کرومزوم‌های اتوزمال واقع است ، ولی تا کنون جایگاه دقیق آن روی سری کرومزوم‌های اتوزمال (1 تا 22) مشخص نشده است.

این نوع ریزش مو در مردان با آغاز سن بلوغ شروع می‌شود و طبق یکی از الگوهای مشخص (الگوی‌همیلتون) توسعه می‌یابد که در بیشتر  موارد این نوع ریزشها از قسمت شقیقه سر شروع و در مرحله دوم قسمت وسط سر دچار طاسی می‌شود و نهایتا با اتصال قسمت شقیقه‌ای به ناحیه مرکزی طاسی کامل می‌شود.

در خانم‌ها معمولا این نوع ریزش با نزدیک شدن به سنین یائسگی و افت شدید در میزان هورمون زنانه (استروژن) پدید می‌آید و در تعداد زیادی از آنها همان الگوی ریزش موی مردانه وجود دارد.

تحقیقات موسسه کورت ولف با هدف خنثی کردن تاثیرات منفی دی هیدرتستسترون روی ریشه‌های مو از طریق استفاده موضعی از کافئین انجام گرفت و طی این روند، محققان از روش مقایسه‌ای کاشت فولیکول‌های زنده مو در محیط کشت بافت استفاده کردند و به مقایسه 2 سری از نمونه‌ها پرداختند که در یک گروه ریشه‌های مو در محیط با تستسترون در تماس بودند و در گروه دیگر ریشه‌های مو در محلولی از تستسترون و کمپلکس کافئین با مقیاس معلوم کشت داده شده بودند.

نتایج آزمایش‌ها روزانه مورد مقایسه قرار می‌گرفت و در پایان امر، مقایسه 2 گروه از طریق استفاده از میکروسکوب الکترونی انجام شد.

نتایج نشان دهنده این بود که در پلیت حاوی تستسترون ریشه‌های مو پس از مدت زمانی تحلیل رفته بودند و هیچ رشدی در این نمونه‌ها مشاهده نشد ؛ در صورتی که در گروه دوم نمونه‌ها که با کمپلکس کافئین تیمار شده بودند ریشه‌ های مو رشد کرد و افزایش طولی و قطری چشمگیری مشاهده ‌شد.

مکانیسم عمل بیوشیمیایی ترکیبات کافئین: از دیدگاه سلولی هورمون تستسترون در افراد مبتلا به اندروژنیک آلوپشیا با تاثیر روی حاملان انرژی در سلول (CAMP) از تولید این ترکیبات جلوگیری می‌کنند و همچنین آنزیم فسفودی استراز که به صورت طبیعی در بدن افراد وجود دارد، می‌تواند  CAMP  یا حامل انرژی سلولی را به ترکیبی بی اثر به نام (AMP 5)  تبدیل کند و در نتیجه در شرایطی که حاملان انرژی به وجود نمی‌آیند، چرخه متابولیسمی در ریشه‌های مو قطع می‌شود و ریشه‌ها تحلیل می‌روند و می‌میرند.

ولی در تحقیق اخیر نشان داده شد که کمپلکس کافئین که به صورت موضعی با ریشه‌های مو در تماس بوده که با خنثی کردن تاثیرات هورمون تستسترون و آنزیم فسفودی استراز باعث شده است  روند تولید (CAMP)  ادامه یابد و چرخه متابولیسمی در سلول‌های ریشه مو کامل شود و در نهایت شاهد رشد و نمو سلول‌ها در این منطقه باشیم.

در مرحله دوم،تحقیقات پس از اثبات کارآمد بودن ترکیبات کافئین محققان سعی در تولید بعضی ناقل‌های شیمیایی کردند که بتوانند با کمک گرفتن از این ترکیبات در انواع شوینده‌ها و تونیک‌های تقویتی طبی ترکیبات کافئینه را از لایه ابتدایی سطح پوست (استراتوم کورنئوم) بگذرانند و به ریشه‌های مو برسانند.

به این منظور در این روش تحقیقاتی از ترکیبات الکلی زود جذب استفاده شد و نیز برای اندازه‌گیری میزان پخش مفید ترکیبات در میان فولیکول‌های مو از طریق شوینده یا تونیک از روش اسپکتروسکوپی جرمی حساس به روی مدل زنده استفاده شد که نتایج آزمایش‌ها نشان دهنده جذب مفید ترکیبات در مدت 2 دقیقه از سطح پوست سر بود و در بررسی نمونه‌های زنده اثبات شد که ترکیبات کافئینه پس از 2 دقیقه از مصرف موضعی روی سلول‌های فولیکول مو قابل مشاهده‌اند.

 |+| نوشته شده در  سه شنبه ۱ تیر۱۳۸۹ساعت 1:49  توسط علی ف. نوجوان  | 
راه حلی برای کاهش م ی   ل ج    ن    س   ی ناشی از مصرف تستسترون هست؟
خواهشا هر کسی می دونه بگه. خیلی دنبال این جواب گشتم
می خوام تستسترون مصرف کنم اما میل جنسی ام خیلی زیاد می شه.
دارویی هست که باهاش اثر افزایش میل جنسی تستسرون رو مهار کنه؟؟؟
مرسی
بسم الله الرحمن الرحیم
در صورتی که زیاد شدید نیست از پودرهای پروتئین مخلوط سویا استفاده کنید تا حدودی در جلویگی از افزایش م**ی**ل ج****نس**ی موثر می‌باشد
نام فارسى : سيپروترون استات
نام انگليسى : CYPROTERONE ACETATE
نام تجارى دارو :Androcur
گروه دارويى : ضدآندروژن
گروه شيميايى دارو : ضدآندروژن
مكانيسم اثر : با انسداد گيرندههاى آندروژنى باعث مهار عمل آندروژنها ميشود. درضمن با مهار رهاشدن گونادوتروپينها، از توليد آندروژن در بيضه جلوگيرى ميكند.
موارد مصرف : كاهش تحريكات جنسى در انحرافات جنسي، درمان آكنه، هيرسوتيسم.
ميزان مصرف بالغين: روزانه 50mg بهصورت خوراكى 2 بار در روز كه درصورت لزوم ميتوان بعد از 4 هفته آن را به 200 تا 300mg افزايش داد و سپس مقدار دارو را تا حداقل مقدار مورد نياز (نگهدارنده) كاهش داد.
موارد منع مصرف: افسردگى شديد، سابقه ترومبوآمبولي، قبل از بلوغ، بيماريهاى حاد كبدي، تومورهاى بدخيم.
توضيحات دارو عوارض جانبي:
ادرارى تناسلي: ناباروري، آزواسپرمي، اسپرمهاى ناقص، افت تعداد اسپرمها و كاهش حجم مايع مني.
ديگر موارد: ژينكوماستى گذرا، احساس خستگي، كاهش رشد موهاى ثانوي.
احتياطات: ديابت، بيماريهاى مزمن كبدي، حاملگى (گروه X.)


مصرف داروی فوق در طول دوره‌های‌ استروئیدی سبب افزایش عوارض استروئید نظیر ژینکوماستی ، تحلیل لوله‌های سمی نیفر و همچنین خطر بروز ناباروری خواهد شد
افرادی که از این دارو در دوره‌های استروئیدی استفاده کرده اند به اختلالات دارویی این دارو و استروئیدها نیز دچار شده‌اند پارگی عضلات ، پارگی کپسول سرشانه ، پارگی عضلات سینه در هنگام اجرای پرس سینه نیز دور از انتظار نیست و دیده شده
این دارو باعث بلوکه شدن گیرنده‌های آندروژنی شده که خود سبب کاهش اثر استروئید و همچنین مهار آزاد سازی گونادوتروپین ها از غده هیپوفیز می‌شود
توضیح مختصر :
به هورمونهائی که از هیپوفیز ترشح میشوند هورمونهای گونادوتروپین میگویند و به هورمونهائی که ازغده هیپوتالاموس ترشح میشوند هورمونهای آزاد کننده گونادوتروپین میگویند. وقتی این هورمونهای آزاد کننده از غده هیپوتالاموس ترشک شدند آنوقت موجب ترشح هورموتهائی از غده هیپوفیز میگردند که یکی هورمون FSH است و دیگری هورمون LH. هورمون FSH سلولهای سرتولی در **** را هدف قرار میدهند در حالیکه هورمون LH سلولهای لیدیگ را تحریک میکند. تحریک سلولهای سرتولی موجب تولید و تکثیر اسپرماتوزوئید ها میشود و تحریک سلولهای Leidig موجب تولید هورمون تستوسترن میگردد. فراموش نشود که هورمون تستوسترن در تولید و تکثیر اسپرماتوزوئیدها هم نقشی اساسی بازی میکند اما این تآثیر مستقیما" بر روی اسپرماتوزوئیدها صورت نمیگیرد چونکه اسپرماتوزونید فاقد گیرنده تستوسترن میباشد. ولی چون سلولهای سرتولی دارای چنین گیرنده هائی هستند بنابر این نقش واسطه را در این میان بازی میکنند بدینصورت که تستوسترن توسط سلولهای سرتولی جذب میگردد و به تکثیر اسپرماتوزوئیدها کمک میکند.
شما بهتر است از استروئیدهایی استفاده کنید که کمتر اثرات آندروژنی داشته و بیشتر جنبه آنابولیک را در بدن دارند البته فراموش نکنید که میزان فشار برنامه تمرینی شما و شدت ان باید متناسب با کالر مصرفی روزانه و میزان دوز بندی استروئیدهای مصرفی و .... باشد و الا موارد فوق همچون اف زا ی ش می ل ج**ن**س**ی در پی مصرف استروئیدها نمود بیشتری خواهد داشت
.

منظور از افزایش جنسی یعنی بکار افتادن شدید **** ها و پروستات و کاهش میل جنسی یعنی مختل کردن کار **** ها
و در اینجا آناتومی دستگاه تناسلی مردان می زارم

دستگاه تناسلی مردانه از چند بخش کلی بیرونی و درونی تشکیل می شود. بخش بیرونی شامل چند عضو زیر است.
_ **** ها (testicles)
در بدن هر مرد دو عدد **** وجود دارد. این **** ها درون کیسه **** (scrotom) قرار دارند. هر **** در دوران جنینی از درون شکم به پایین و درون کیسه **** نزول می کند. هنگام به دنیا آمدن نوزاد یکی از معایناتی که برای نوزاد پسر حتما انجام می شود این است که آیا **** ها درون کیسه **** وجود دارند یا خیر. **** ها در لمس از دمای معمولی بدن سردتر هستند و این دمای معمول آنها برای داشتن عملکرد مطلوب است. هنگام لمس نباید زیاد به **** ها فشار وارد کرد زیرا این فشار دردناک خواهد بود. عملکرد ****ا، ساختن اسپرم ها (سلول های جنسی مردانه) اولیه است.
همچنین **** ها محل ترشح هورمونهای جنسی مردانه هستند که باعث ایجاد و حفظ صفات ثانویه جنسی در مردان خواهند شد.
_ اپیدیدیم (epididymis)
اپیدیدیم جسم ویرگولی شکلی است که در بالای هر **** قرار دارد و محل ذخیره اسپرم است. ترشحات موجود در اپیدیدم باعث تغذیه و تکامل اسپرم ها می شود و در اپیدیدیم است که اسپرم ها قدرت تحرک پیدا می کنند.
_واز دفران (vas deferens)
این عضو در واقع کانالی است که اسپرم ها از آن عبور می کنند تا به پروستات برسند. برای عقیمی دائمی مردان، کافی است که واز دفران بوسیله یک عمل سرپایی کوچک بریده بشود تا اسپرم ها نتوانند به خارج از بدن راه پیدا بکنند و تغییری هم در توانایی رسیدن مرد به ارگاسم کامل هم بوجود نیاید.
_کیسه های *** (seminal vesicle)
این کیسه حاوی ترشحاتی است که ما آن را در کل مایه *** مینامیم. به محض اینکه اسپرم ها وارد واز دفران شدند، کیسه های *** هم ترشحات خود را وارد مجرای انزالی می کنند تا با اسپرم خارج بشود.
_پروستات (prostate)
این عضو هم ترشحات خاصی دارد که باعث حفظ قابلیت تحرک اسپرم ها می شود. همانطور که در مقاله های قبلی هم گفته شد، اسپرم تنها بوسیله قابلیت تحرک خود می تواند تخمک را بارور بکند.
اعضایی که در بالا توضیح داده شد همگی بخش درونی دستگاه تناسلی مدران هرا تشکیل می دهند. اما بخش بیرونی دستگاه تناسلی مدرانه شاکل یک عضو یا همان آلت تناسلی مردانه است.
_آلت تناسلی مردانه (penis)
آلت تناسلی از سه قسمت تو در تو تشکیل شده و قابلیت کوچک و بزرگ شدن دارد. در هنگام تحریک جنسی آلت تناسلی بزرگ می شود. این بزرگ شدن بدلیل پر شدن حوضچه های خونی درون این سه قسمت از خون است. بعلاوه پوست آلت بسیار منعطف بوده و با بزرگ شدن آلت، با آن تطابق پیدا می کند.
سر آلت (glans) یک پوسته بسیار نازک دارد که ظبق شرع مقدس اسلام در زمان کودکی پسر بچه ها، طی عمل ختنه (circumcision) برداشته می شود. این پوسته در صورتی که با قی گذاشته بشود می تواند باعث تجمع میکروازگانیسم های بیماریزا شده و ایجاد مشکل بکند. بنابراین توصیه پزشکی به برداشتن این پوسته است.
سوراخ محل خروج ادرار بر روی سر آلت قرار دارد. در صورتی که این سوراخ به شکل چند سوراخ بوده و یا خیلی بالا یا خیلی پایین تر از محل معمول خود قرار گرفته باشد، توصیه میکنیم جهت حصول اطمینان از عدم بروز مشکل، حتما به یک پزشک متخصص اورولوژی مراجعه بفرمایید.

 |+| نوشته شده در  سه شنبه ۱ تیر۱۳۸۹ساعت 0:54  توسط علی ف. نوجوان  | 
گنادوتروپين كوريوني انساني HCg
اين هورمون كه به اصطلاح هورمون حاملگي ناميده مي شود گليكوپروتئيني با فعاليت بيولوژيك بسيار مشابه هورمون لوتئينيزان است و هر دو هورمون از طريق گيرنده غشاي پلاسمايي LH-hCGعمل مي كنند.

hCGتقريباً به طور انحصاري در جفت توليد مي شود اما دركليه جنين نيز ساخته ميشود و تعدادي از بافت هاي جنيني مولكول زير واحد بتا يا مولكول كامل hCG را توليد مي كند.چندين نوع از تومورهاي بدخيم نيز hCG توليد ميكنند و همچنين hCGبه مقدار بسيار كم در بافتهاي مردان و در زنان غیر حامله نيز توليد مي شود.با وجود شناسايي hCG در خون يا ادرار تقريباً هميشه نشانه حاملگي است.

مشخصات شيميايي:

hCG نوعي گليكوپروتئين با بيشترين مقدار كربوهيدرات(30 درصد) در ميان همه هورمونهاي انساني است. جزء كربوهيدراتي هورمون و به ويژه اسيد سيا ليك انتهايي ان مولكول را درمقابل كاتابوليسم محافظت مي كند.نيمه عمر پلاسمايي hCG كامل(36ساعت) بسيار بيشتراز نيمه عمر پلاسماييLH(2ساعت) است. مولكولhCG ازدو زير واحد غير مشابه ساخته شده است كه عبارتند از : زير واحد الفا( داراي92 اسيد امينه) وزير واحد بتا(داراي145 اسيد امينه).اين دو زير واحد با پيوندهاي غير كووالان به يكديگر

متصل شده اند.اين زير واحدها با كمك نيروهاي الكترواستاتيك و هيدروفوبيك در كنار يكديگر قرار گرفته اند.اين هورمون از نظر ساختماني به سه هورمون گليكوپروتئيني ديگر يعني LH,FSH,TSH شباهت دارد.توالي اسيد امينه اي زير واحدهاي الفاي اين چهار گليكوپروتئين يكسان است.زير واحدهاي بتا نيز شباهت هايي به هم دارند اما با توالي هاي اسيد امينه اي مجزايي مشخص ميشوند.بيوسنتز:

ساخت زنجيره هاي الفا و بتا مجزا ازهم تنظيم مي شود.يك ژن منفرد كه در روي كروموزوم 6 قرار دارد زير واحد الفاي هر يك از چهار هورمون گليكوپروتئيني(hCG,LH,FSH,TSH) را رمزگذاري ميكند.هفت ژن مجزا بر روي كروموزوم 19 براي خانوادهB-hCG,B-LH وجود دارند.6 عدد از اين ژنها B-hCGويك ژن ديگر B-LH رارمزگذاري ميكنند اما فقط 3ژن B-hCG درمقادير قابل توجه بروز مي كنند.

هر دو زير واحد الفا و بتاي hCG به صورت پيش سازهايي با وزن مولكولي بيشتر ساخته ميشوند كه اندوپپتيدازهاي ميكروزومي انها را مي شكنند.به محض اين كه hCG كامل مونتاژ شد مولكول به سرعت از طريق اگزوسيتوز گرانول هاي ترشحي از سلول آزاد مي شود.


-hCGمنشاء سلولي

چنين به نظر ميرسد كه منشائhCG به ميزبان زيادي به زمان حاملگي بستگي دارد. قبل از هفته پنجم بروز hCGهم در سن سيشيوتروفوبلاست و هم در سلول هاي سيوتروفوبلاست ديده ميشود.در اواخر حاملگي زماني كه ميزان سرمي مادر در حداكثر ميزان قرار داردhCGتقريبا به طور انحصاري در سن سيشيوتروفوبلاست توليد ميشود.مقدار mRNAمربوط به زير واحدهاي الفا وبتايhCGدرسن سيشيوتروفوبلاست در سه ماهه اول حاملگي بيشتر از زمان ترم است.اين امر ممكن است نكته قابل توجهي در اندازه گيري hCGپلاسما در فرايندهاي غربالگري براي شناسايي جنينهاي غير طبيعي باشد.

غلظت hCG سرم و ادرار:

مولكول كامل hCG در پلاسماي زنان حامله 9-7 روز بعد از اوج ترشح LH در ميانه سيكل (كه قبل از تخمك گذاري رخ مي دهد) قابل تشخيص است.بنابراين احتمالا hCG در زمان لانه گزيني بلاستوسيت وارد جريان خون مادر ميشود.ميزان خوني hCG به سرعت افزايش مي يابد هر دو روز دو برابر مي شود و بيشترين مقدار ان در هفته هاي 10- 8 حاملگي حاصل مي گردد.حد اكثر ميزان hCG دربين روزهاي 60و80 بعد از اخرين قاعدگي ديده ميشود و تقريبا 100000 ميلي يونيت در ميلي ليتر است.

تقريبا در هفته هاي 12-10 حاملگي ميزان hCG در پلاسماي مادر شروع به كاهش مي كند و حدود هفته20 به كمترين حد مي رسد.در بقيه دوره حاملگي مقدار پلاسمايي hCG در همين حد پايين حفظ مي شود.الگوي ظهور hCGدر خون جنين مشابه طرحي است كه در مادر وجود دارد اما مقدار hCG در پلاسماي جنين فقط حدود 3 درصد مقدار hCG در پلاسماي مادر است.در اوايل حاملگي غلظت hCGدر مايع امنيون مشابه غلظت ان در پلاسماي مادر است.با پيشرفت حاملگي غلظت hCG در مايع امنيون كاهش مي يابد به طوري كه در حوالي ترم مقدار hCG در مايع امنيون فقط يك پنجم ميزان ان در پلاسماي مادر است.hCG ادراري مادر از انواع فراورده هاي حاصل از تجزيه تشكيل مي شود.شكل اصلي hCG در ادرار فراورده نهايي تجزيه hCG يعني قطعه مركزي بتا است.غلظت اين جز از همان الگوي پلاسماي مادر تبعيت مي كند و تقريباَ در هفته 10 به حداكثر مي رسد.مطلب مهم اين است كه آنتي بادي به اصطلاح ضد زير واحد بتا كه در اكثر تست هاي حاملگي مورد استفاده قرار مي گيرد هم با hCG سالم(شكل اصلي در پلاسما) و هم با قطعات hCG(شكل اصلي در ادرار)واكنش نشان مي دهد.hCG-تنظيم ساخت

هورمون ازاد كننده گنادوتروپينGnRH جفتي احتمالا در تنظيم توليد hCG دخالت دارد.هم گنادوتروپين و هم گيرنده ان بر روي سيتوتروفوبلاست ها و سن سيشيوتروفوبلاست بروز مي كنند.تجويز گنادوتروپين سبب افزايش ميزان hCG در گردش خون مي شود و سلول هاي كشت شده ي تروفوبلاست با افزايش ترشح hCG به افزودن گنادوتروپين پاسخ مي دهند.توليد گنادوتروپين توسط غده هيپوفيز نيز توسط مقادير اينهيبين و اكتيوين تنظيم مي شود.در سلول هاي كشت شده ي جفتي اكتيوين سبب تحريك و اينهيبين سبب مهار توليد GnRH وhCG مي شود.

hCG-عملكرد بيولوژيك

هر دو زير واحد hCG براي اتصال طبيعي ان به گيرنده hCG-LH در جسم زرد و بيضه ضروري هستند.شناخته شده ترين عملكرد بيولوژيك hCG احيا و حفظ عملكرد جسم زرد يعني تداوم توليد پروژسترون است.در زماني از حاملگي مدتها بعد از خاتمه ترشح پروژسترون از جسم زرد در اثر تحريك hCG حداكثرغلظت hCG در پلاسما حاصل مي شود به خصوص ساخت پروژسترون توسط جسم زرد تقريبا در هفته 6 حاملگي علي رغم تداوم و افزايش توليد hCG شروع به كاهش مي كند.

گنادوتروپين كوريوني ترشح تستوسترون توسط بيضه هاي جنين را تحريك مي كند و تقريبا در همان زماني از حاملگي كه ميزان ترشح hCG به بالاترين حد خود مي رسد ترشح تستوسترون از بافت بيضه جنين نيز در بيشترين مقدار خود است.بنابراين در يك زمان بسيار مهم از تمايز ******** جنين مذكر hCG كه از سن سيشيوتروفوبلاست وارد پلاسماي جنين مي شود به عنوان جانشينLH تكثير سلول هاي ليديگ بيضه جنين و ساخت تستوسترون را به منظور افزايش تمايز جنس مذكر تحريك مي كند.

قبل از حدود روز 110حاملگي هيچ نوع ساختار عروقي از هيپوتالاموس به هيپوفيز جنين نمي رود و بنابراين ترشح LH از هيپوفيز بسيار ناچيز است.hCG قبل ازاين زمان به عنوان LH عمل مي كند.پس از اين زمان همچنان كه مقدار hCG كاهش مي يابدLH هيپوفيزي درجات كمتري از قابليت تحريك بيضه جنين را حفظ مي كند.

hCG غده تيروئيد مادر را تحريك مي كند.بعضي از ايزوفورم هاي اسيدي hCG فعاليت تيروئيد را تحريك مي كنند و بعضي از انواع قليايي تر محرك برداشت يد نيز هستند.

بنابراين اين احتمال وجود دارد كه hCG فعاليت تيروئيد را از طريق گيرنده LH-hCG و نيز از طريق گيرندهTSH تحريك كند.

يكي ديگر از عملكردهاي hCG تحريك ترشح ريلاكسين از جسم زرد است.گيرنده هايLH-hCG در ميومتر و بافت عروقي رحم يافت شده اند و با توجه به اين موضوع اين تئوري مطرح شده است كه hCG ممكن است در جهت پيشبرد اتساع عروق رحم و شل شدن عضله صاف ميومتر عمل كند.
این مطلب از سایت fda الهام گرفته است.
توجه : قیمت تومان HCG 1500 IU = 1800 و تومانHCG 5000 IU = 5800
 |+| نوشته شده در  سه شنبه ۱ تیر۱۳۸۹ساعت 0:49  توسط علی ف. نوجوان  | 
ریکاوری پس از قطع مصرف استروئیدها از الف تا ی
اگر ترجمه کردن را در جایگزین کردن لغات گردآوری شده در لغت نامه ها و ... خلاصه نکرده و امانتداری در ترجمه را نیز مد نظر داشته باشیم باید اذعان کنیم که ترجمه مقاله از زبان هایی که ریشه لاتین دارند به زبان فارسی و آنهم در شرایطی که زبان فارسی با زبان مبدا که همان انگلیسی، فرانسه و یا اسپانیولی باشد قرابت چندانی نداشته و این دو، دو مقوله کاملا مجزا از هم محسوب می شوند، همواره با دشواری های فراوانی همراه بوده است.

کلمه و واژه «ریکاوری» که در زبان انگلیسی و مخصوصا در مقالات مرتبط با پرورش اندام و ورزش نیز به کرات مورد استفاده قرار می گیرد از جمله کلمات متعددی است که در زبان فارسی معادل دقیق و مشخصی برای آن یافت نمی شود و هر بار که به این کلمه می رسیم باید در مورد معنای واقعی آن که در مقالات مختلف نیز به فراخور متن و موضوع مقاله در معانی مختلف و متعدد به کار می رود، توضیحاتی را نیز به متن اصلی اضافه کنیم.
شخص پس از اینکه عمل جراحی را پشت سر می گذارد، به اتاقی هدایت می شود که در اصطلاح پزشکی اتاق ریکاوری نامیده می شود. در این مکان است که فرد بیهوش هوشاری کامل خود را بازیافته و سپس به بخش منقل می شود. شما پس از پشت سر گذاشتن یک جلسه تمرین سنگین و فشرده عضلات خود را خسته و بدن را نیز تهی از انرژی می یابید. در صورتی که تغذیه پس از تمرین و همین طور هم استراحت شما کافی باشد، در طی چند ساعت آتی خستگی شما و خستگی عضلات شما مرتفع شده و ذخایر تهی شده انرژی موجود در عضلات نیز احیا می شوند. به این عمل نیز ریکاوری گفته می شود. ورزش ایران اصولا با استروئید و با داروهای ممنوعه در ورزش بیگانه است اما زمانی که ورزشکاری در کره مریخ و یا در دیگر کرات که اموراتشان هم اصلا ارتباطی به ما پیدا نمی کند استروئید مصرف کرده و پس از پشت سر گذاشتن یک دوره فشرده و سنگین مصرف استروئیدهای انسانی و حیوانی و برای در امان ماندن از عوارض جانبی مصرف طولانی مدت استروئیدها به ناچار هم که شده مصرف دارو را برای مدت کوتاهی قطع می کند، بسته به نوع و میزان استروئید مصرفی، با افت شدید میزان ترشح طبیعی تستوسترون در بدن و با انبوهی از عوارض جانبی این داروها روبرو می شود. اما این تغییرات ایجاد شده در بدن که چندان نیز مطلوب و خوشایند به نظر نمی رسند پس از مدت کوتاهی برطرف شده و میزان ترشح هورمون تستوسترون در بدن نیز به حد طبیعی خود باز می گردد. به این عمل که مد نظر ما در ارائه و در ترجمه این مقاله نیز بوده است، ریکاوری اطلاق می گردد.
شاید عمده ترین چالشی که ورزشکاران رشته های پرورش اندام و وزنه برداری قدرتی در طول دوران حرفه ای ورزش با آن روبرو هستند بازگرداندن ترشح طبیعی هورمون تستوسترون به اندازه های طبیعی آن باشد که در طول دوره مصرف استروئیدها به کمترین حد خود در بدن رسیده و یا ترشح طبیعی آن متعاقب مصرف داروهای استروئیدی کلا متوقف می شود. بازگرداندن میزان ترشح طبیعی هورمون تستوسترون به حد نرمال خود نه تنها فرد را از خطر کم شدن تعداد اسپرم و عقیمی و ... در امان نگه می دارد بلکه حفظ حجم و وزن عضلانی به دست آمده در طول دوره را نیز به نوعی تضمین و بیمه می کند. کم توجهی و یا بی توجهی به این مهم که در بین ورزشکاران ایرانی نیز به فراوانی به چشم می خورد موجب عقیم شدن افراد زیادی شده و ورزشکاران دوپینگی که در طول دوره با افزایش خیره کننده حجم و قدرت عضلانی به رضایت و خشنودی کامل رسیده و به بدن خود نیز افتخار می کنند را ناامید کرده و تمام حجم حاصل شده در طول دوره را در عرض کمتر از چند روز به یغما می برد.
زمانی که شما در طول دوره از داروهای استروئیدی و از آندروژن ها استفاده کرده و سطح سرمی این هورمون ها را در خون خود به طور مستمر بالا نگه می دارید استعداد ذاتی بدن برای تولید این قبیل هورمون ها نیز در رویاروی با این فراوانی هورمون در بدن کور شده و **** نیز متعاقب کساد شدن بازار تولید و عرضه تستوسترون که در اثر واردات انبوه آن از خارج بدن پیش آمده است، شغل عوض کرده و دیگر نیاز و تمایلی به ترشح این هورمون احساس نمی کنند. این اعتصاب **** ها معمولا در طول دوره و در زمانی که بدن شما در کوران استروئیدهای تزریقی و خوراکی قرار داشته و نیازی به اندک تستوسترون تولید شده در **** ها ندارد مشکل چندانی را برای شما به وجود نمی آورد اما شما هر کسی هم که باشید و از هر کسی هم که برنامه مصرف دارو گرفته باشید به اجباری که عوارض جانبی مصرف طولانی مدت داروها آن را به شما تحمیل می کند باید پس از مدتی، مصرف دارو را قطع کنید. پس از قطع مصرف دارو و در شرایطی که بدن منبع سرشار خارجی تستوسترون را از دست داده و از طرفی دیگر هم با اعتصاب **** ها از منبع طبیعی تستوسترون نیز محروم شده است ناگزیر از پنبه کردن رشته های شما شده و حجم عضلانی غرور آفرینی را که شما در طول دوره به زحمت آن را به چنگ آورده اید به باد فنا داده و صدها عارضه جانبی دیگر را نیز به شما هدیه می کند.
با این مقدمه کوتاه به این مهم می رسیم که تمام هنر مربی و یا مشاور دارو و استروئید و غیره در تجویز دارو برای افزایش حجم و یا در تنظیم دوره برای ورزشکاران خلاصه نشده و اصلی ترین قسمت کار، پس از اتمام دوره و پس از حاصل شدن افزایش حجم و افزایش قدرت عضلانی باید انجام شود. کار را که کرد؟ آنکه تمام کرد! مهم تر و حیاتی تراز افزودن بر حجم و وزن عضلانی ورزشکاران که معمولا با مصرف استروئیدها و داروهای ممنوعه در ورزش نیز به آسانی میسر می شود، حفظ حجم پس از دوره و بازگرداندن سطح ترشح هورمون تستوسترون به حد طبیعی خود است که به آسانی نیز میسر نبوده و بر خلاف تجویز دارو که حتی روش های دیمی به کار گرفته شده در آشوبکده ورزش ایران نیز گذشته از این که عوارض جانبی بیشماری را برای ورزشکاران به ارمغان می آورد، رضایت نسبی ورزشکاران را جلب می کند، کاری کاملا تخصصی بوده و نیاز به دانش حرفه ای این کار دارد.
متخصصین در ریکاوری پس از دوره روش های مختلفی را به کار گرفته و در مورد تکنیک کار نیز نظرات گوناگونی را بیان می کنند. بسیاری از متخصصین از کلوماید و نولوادکس برای بازگرداندن میزان ترشح مهار شده تستوسترون به حد طبیعی استفاده کرده و برخی دیگر نیز HCG را اکسیر و نوشداروی علاج این عارضه می دانند. برخی از افرد اعتقاد دارند که این دارو را باید به همراه دوره مصرف کرد و برخی دیگر نیز معتقدند که HCG را باید پس از دوره و پس از قطع مصرف استروئیدها تزریق نمود.
در مورد این دارو توضیحات کاملی را در ستون استروئیدها مطالعه خواهید کرد اما در این مقاله به این چند نکته کوتاه اشاره می کنیم که این دارو اصولا تاثیری همانند هورمون های ترشح شده از غده هیپوفیز داشته و ترشح طبیعی تستوسترون در بدن آدمی را به خوبی افزایش می دهد. از این دارو در درمان ناباروری های زنان نیز استفاده های موفقیت آمیزی شده است. از این هورمون برای افزودن بر میزان طبیعی ترشح هورمون تستوسترون در مردان و برای افزایش تعداد اسپروم های تشکیل شده در بدن آنها نیز استفاده شده است.
برخی از متخصصین نیز اعتقاد به «پل» دارند. پل در اصطلاح به مقطع زمانی خاصی اطلاق می گردد که ورزشکاران بین دو دوره مصرف استروئید و برای کاستن از تاثیر منفی مصرف طولانی مدت داروها بر بدن خود آن را به کار گرفته و در این دوره نیز از داروهای کم کننده عوارض جانبی استروئیدها و از داروهای افزاینده ترشح طبیعی هورمون تستوسترون برای بازگرداندن میزان ترشح مهار شده این هورمون به حد طبیعی خود استفاده می کنند.
ترکیبات دیگری برای بالا بردن میزان ترشح طبیعی هورمون تستوسترون در بدن آدمی وجود دارند که از جمله می توان به GH، IGF، انسولین، PGF و دیگر ترکیبات طبیعی نظیر: کراتین، اسید آمینه های شاخه ای و ... اشاره کرد. ریکاوری پس از دوره را می توان مهم ترین قسمت از برنامه ورزشی افراد در مصرف استروئیدها دانست که پیشرفت های علمی و تکنولوژیکی نیز هر روزه به یافته های جدیدی در این مورد بسیار حساس دست پیدا می کند.

دوره
شاید دوره را بتوان از محبوب ترین کلمات و در عین حال نیز از حساس ترین مباحث مطرح در دنیای پروش اندام حرفه ای و قهرمانی دانست. این مسئله اگرچه در نگاه اول بسیار ساده و ابتدایی به نظر می رسد اما موضوعی بسیار حساس بوده و سرنوشت ورزشی ورزشکاران را رقم زده و با سلامتی آنها نیز ارتباط بسیار پیچیده و تنگاتنگی دارد. فاکتورها و عوامل زیادی در تنظیم دوره دخالت دارند که از آن جمله می توان به نوع و تیپ بدنی، سابقه استفاده از دارو، سوابق تمرینی، اهدافی که از تمرین دنبال می کنیم، مقطع زمانی که در آن قرار داریم و ... اشاره کرد. به دلیل اینکه این مقاله اصولا در مورد ریکاوری پس از دوره نوشته شده است بیشتر نیز در مورد این مسئله صحبت خواهیم کرد.

طول دوره
قبل از پرداختن به اصل بحث اجازه بدهید تا این واقعیت را با صراحت تمام با خوانندگان در میان بگذارم که تقریبا هیچ یک از ورق پاره هایی که در ایران به نام دوره به دست ورزشکاران داده می شود نشانی از ویژگی های یک دوره واقعی نداشته و به جرات می توان گفت که این قبیل برنامه های دارویی تنها و تنها تجویز دیمی دارو بوده با دوره های واقعی هنوز فرسنگها فاصله دارد. اینکه مرا متهم به اشاعه دوپینگ کرده و یا ... موضوع جدیدی نیست اما به این نکته نیز دوباره تاکید می کنم که من خود به شخصه با مصرف داروهای ممنوعه و استروئیدها در ورزش مخالف بوده و در شرایطی هم که برای ریشه کن کردن پدیده شوم دوپینگ کسی کاری از پیش نمی برد، به ناگزیر، مصرف علمی و حساب شده دارو را به تجویزها و مصرف های دیمی و کشنده ای که اکنون در سطح ورزش های قدرتی کشور نیز به شدت شیوع پیدا کرده است ترجیح داده آن را به عنوان مقدمه ای برای هدایت و کنترل دوپینگ و ریشه کن کردن آن در طولانی مدت تایید می کنم.
شاید تاثیر گذار ترین عامل بر روند ریکاوری پس از قطع مصرف را می توان در طول دوره جستجو کرد. تمدید کردن طول دوره و یا برنامه ریزی دیمی و غیر اصولی و تجویز طولانی مدت دارو در طول دوره تاثیر بسیار بدی بر ریکاوری پس از دوره داشته و کار مربی و مشاور دارو و یا پزشک ورزشی قهرمانان را با مشکلات زیادی روبرو می کند. تحقیقات انجام شده به این نتیجه رسیده است که بهترین دوره برای مصرف استروئیدها دوره ای است که 4 هفته مصرف استروئید در آن گنجانده شده و 2 هفته نیز به ریکاوری پس از مصرف استروئیدها اختصاص داده شده باشد. اما با این وجود دوره هایی که در بین ورزشکاران نیز مرسوم شده است معمولا مابین 8 الی 10 هفته طول داشته و با این وجود و با رعایت برخی احتیاطات نیز می توان ریکاوری پس از دوره را به نحو احسن و به طور کامل به اجرا در آورد. این نکته را نیز فراموش نکنید که طولانی تر شدن دوره ها احتمال و امکان ریکاوری موفق و کامل پس از دوره را نیز کمتر و کمتر می کند.
طول دوره مستقیما به نوع داروی مصرفی و نوع استر موجود در ساختمان شیمیایی داروهای به کار رفته در دوره بستگی دارد. یک دوره 8 هفته ای دکادورابولین معمولا به دلیل اینکه این دارو اصولا دارویی طولانی اثر بوده و تا مدتها در بدن آدمی به صورت فعال باقی می ماند، 10 الی 11 هفته تمام شما را با افزایش سطح سرمی این هورمون در بدن مواجه می کند. کسانی هم که درصدد افزایش ترشح طبیعی تسوتسترون بدن بر می آید معمولا برای ریکاوری دوره از داروهایی نظیر: کلوماید و HCG استفاده می کنند. این در حالی است که استفاده کردن از این داروها در صورتی که بلافاصله پس از قطع داروها صورت گرفته باشد به دلیل اینکه هورمون دکا حتی تا چندین هفته پس از آخرین تزریق نیز در بدن به صورت فعال باقی می ماند عملا کاری از پیش نبرده و در نهایت نیز فرد با کاهش تعداد اسپرم ها و با افت شدید حجم و قدرت عضلانی حاصل شده در دوره مواجه می شود. این در حالی است که مصرف NGF مخصوصا پس از اتمام دوره های دکادورابولین موثر واقع شده و فرد را از گزند افت سطح سرمی تسوسترون در بدن به خوبی در امان نگه می دارد. دکا همانگونه که خود نیز می دانید برای کسانی که برای اولین بار اقدام به مصرف استروئیدها می کنند دارویی مناسب بوده و به فراوانی نیز مورد استفاده ورزشکاران مبتدی قرار می گیرد. اما این نکته را نیز باید خاطر نشان کنم که این دارو تنها برای شروع مصرف مناسب بوده و در مراحل پیشرفته کارایی چندانی ندارد. ورزشکاران سطوح پیشرفته باید از تستوسترون و یا از مشتقات این هورمون بسیار قوی و قدرتمند استفاده کنند.
همانگونه که از این مقدمه بسیار کوتاه نیز می توان فهمید سعی ما همواره برای گفتن و برای ثابت کردن علمی این نکته بود که ریکاوری هر دوره باید متناسب با نوع داروهای به کار رفته در دوره ها تنظم و اجرا شود.
کسانی که از استروئیدها استفاده می کنند باید پیش از تاثیر و قدرت دارو به سالم بودن و کم عارضه بودن آن دقت داشته باشند. انتخاب داروهای مناسب و کم ضرر که تاثیر منفی چندانی بر ترشح طبیعی هورمون تستوسترون بدن نیز نداشته باشند کار ورزشکار در حفظ شرایط حاصل شده در دوره و کار وی در رسیدن به ریکاوری کامل پس از دوره را نیز آسان تر خواهد کرد.
برای تسریع در امر ریکاوری توصیه می شود تا 4 هفته آخر دوره به داروهای خوراکی و یا به استرهای تزریقی سریع الاثر اختصاص داده شود. استرهای سریع الاثر به استرهایی گفته می شود که به صورت سوسپانسون بوده و یا به استر «استات» یا «پروپیونات» متصل شده اند. از این نوع استروئیدها می توان به وینسترول، تستوسترون پروپیونات و ... اشاره کرد.
استروئیدهای خوراکی و یا استرهای سریع الاثر به دلیل اینکه طولانی اثر نیوده و به زودی در بدن آدمی بی اثر می گردند، پدیده ریکاوری پس از دوره را با مشکل چندانی همراه نمی کنند. ورزشکار ایرانی مبرا از داروست بنابراین این توصیه را می توان به ورزشکاران کره مریخ که از استروئیدها نیز استفاده می کنند کرد که برای سهولت در ریکاوری کامل پس از قطع مصرف، در طول 4 هفته آخر دوره از داروها و از استروئیدهای خوراکی و یا از استروئیدهایی که به سرعت و یا در عرض چند روز در بدن تجزیه شده و از بین می روند استفاده کنند.

ریکاوری
به طور معمول فاز ریکاوری را نیز می توان جزء مهمی از دوره به حساب آورد. این فاز معمولا 2 هفته مانده به اتمام دوره شروع شده و تا 2 الی 4 هفته پس از آن نیز ادامه می یابد. این فاز از این جهت حایز اهمیت ویژه ای است که از به تحلیل رفتن **** ها و از عقیم شدن فرد به خوبی جلوگیری کرده و حفظ حجم حاصل شده در دوره را نیز به نوعی تضمین و بیمه می کند.

پیشگیری از کوچک شدن **** ها
اغلب ورزشکاران ایرانی که به تشخیص خود و یا با توصیه هم باشگاهی ها اقدام به مصرف استروئیدها کرده و یا نسخه از داروفروشانی که به حکم ضرورت زمان و متعاقب قحط الرجالی که در حال حاضر بر دنیای ورزش ایران حکومت می کند به مربی و مشاور دارو و استروئید بدل شده اند می گیرند در نتیجه مصرف غیر علمی و غیر اصولی این دسته از داروهای خطرناک و در عین حال پرطرفدار به انواع و اقسام عوارض رنگارنگ مبتلا می شوند که از جمله مهم ترین آنها می توان به کوچک شدن حجم **** ها، کم کار شدن این اندام ها و به از دست رفتن قوای **** و به افت شدید و ناگهانی حجم و قدرت عضلانی ناشی از کم کاری و یا ناشی از تنبلی **** ها اشاره نمود. شاید در بین کسانی که هر روزه و به طرق مختلف با من تماس می گیرند بیشترین تعداد را کسانی تشکیل می دهند که متعاقب مصرف افسار گسیخته دارو به این قبیل عوارض مبتلا شده و وقتی دستشان از همه جا و از جمله از تنظیم کنندگان دوره هایی که این بلاها را به سرشان آورده اند کوتاه شده است به سراغ من می آیند.
شاید بهترین راه برای پیشگیری از کوچک شدن **** ها خودداری کردن از مصرف استروئیدها باشد اما کسانی که از مصرف این داروها نمی توانند چشم بپوشند می توانند با استفاده علمی و اصولی از داروها و با پرهیز از به کار بستن دوره هایی که افراد بی تجربه و ناآگاه تنظیم می کنند تا حدود زیادی از بروز این قبیل عوارض در بدن خود جلوگیری کنند. البته پس از رعایت کردن این توصیه ها می توانید با مصرف کردن داروهایی که تاثیر قدرتمندی در افزایش ترشح طبیعی تستوسترون داشته و به تحریک **** ها کمک می کنند نیز میزان ترشح طبیعی هورمون تستوسترون در بدن خود را به حالت طبیعی بازگردانده و سلامت تهدید شده خود را از چنگال نیرومند استروئیدها بیرون بکشید.
به طور مثال می توان توصیه کرد که ورزشکاران پس از هر چهار هفته ای که از استروئیدها استفاده می کنند باید یک یا دو هفته نیز از داروهای کم کننده عوارض و از افزاینده های ترشح طبیعی هورمون تستوسترون نظیر: آریمیدیکس، کلوماید، HCG و ... استفاده کنند.
«بروموکریپتی   » نیز ترکیب شناخته شده ای است که در دوره های ریکاوری می توان از آن استفاده کرد. این دارو از میزان هورمون پرولاکتین ترشح شده در هیپوفیز کم کرده و از شدت اثر این هورمون در بدن مردان نیز به نحو مطلوبی می کاهد. این ماده همچنین به تولید شدن اسپرم و به بهبود فعالیت **** در آدمی منجر می شود. این دارو علاوه بر این، تاثیری همانند ویاگرا داشته و برای تقویت **** نیز استفاده می شود. اما یک نکته منفی در مورد مصرف این دارو نیز دیده شده است. استفاده طولانی مدت از آن می تواند منجر به کم شدن اشتها و منجر به کم شدن حساسیت گیرنده های آن در سلول های هدف شده و از تاثیر آن در بدن کم می کند.
کلوماید و آریمیدکس نیز به طرق گوناگون موجب افزایش میزان ترشح هورمون تستوسترون در بدن می شود. برای مطالعه بیشتر در مورد خواص و مکانیسم اثر این دو دارو می توانید به مطالب ارائه شده در ستون استروئیدها رجوع کنید.

مقابله با استروژن
به طور معمول ورزشکاران رشته های قدرتی که از استروئیدها نیز استفاده می کنند همواره و با به کارگیری روش های مختلف در پی به حداقل رساندن میزان استروژن موجود در بدن خود هستند. استروژن موجود در بدن مردان به انباشته شدن چربی در بافت ها و در پهلوها منجر شده و در موارد حاد نیز به بروز عارضه نوک سینه در مردان ختم می شود. افزایش هورمون استروژن در بدن مردان منجر به ترشح حجم زیادی از هورمون رشد شده اما به دلیل اینکه این هورمون تاثیر هورمون رشد در بدن را خنثی می کند ورزشکاران و کلا مردان عطای این هورمون را به لقای آن می بخشند و تا می توانند از آن دوری می کنند. افزایش سطح هورمون استروژن در بدن با انباشته شدن چربی در بافت ها و در برخی موارد نیز با افزایش گمراه کننده و کاذب حجم عضلانی و با افزایش بیخود وزن ورزشکار همراه بوده و به همین علت نیز برخی از ورزشکاران زودباور را گول می زند. از این خاصیت استروژن در پروار کردن دام هایی که تحت تاثیر هورمون های استروئیدی ره صد ساله را یک شبه می پیمایند استفاده شده و در استروئید مصرفی آنها نیز مقادیر قابل توجهی استروژن وارد می کنند. اما ورزشکاری که به قصد افزودن بر حجم عضلانی خود تمرین کرده و به کیفیت رشد عضلانی نیز اهمیتی خاص قائل است مسلما تفاوت بین افزایش واقعی حجم و تجمع چربی در زیر پوست و در عضلات را به خوبی حس می کند.
شما نیازی به انباشته شدن چربی در بدن ندارید. من هر روزه با ورزشکاران بیشماری سر و کار دارم که به چربی های شبه عضله خود به شدت افتخار کرده و هرگز هم حاضر به قبول کردن این واقعیت نمی شوند حجمی که آنها به آن می نازند و در خیابان و از روی لباس نیز آن را به رخ مردم سراپا بی گناه و از همه جا بی خبر کوچه و بازار می کشند، چیزی به جز کوهی از چربی بی ارزش و مزاحم نیست که در اثر تغذیه غلط و در اثر تبدیل شدن استروئیدهای بی کیفیت مصرفی این قبیل افراد به استروژن در اندام ها انباشته شده و به این نتیجه مضحک ختم شده است تا این افراد به غلط تصور کنند که علی آباد هم شهری است.
بالا رفتن سطح هورمون استروژن در بدن حتی تاثیر منفی و بازدارنده ای بر فعالیت استروئیدها داشته و از شدت اثر آنها در بدن به طرز محسوسی می کاهد.
تمام این مقدمه چینی ها و توطئه ها برای این بود تا با دلایل علمی اثبات کنیم که استروژن موجود در بدن مردان چیزی نیست که بتوان آن را نادیده گرفت و باید میزان این هورمون را تا حد امکان پایین آورد.

کدام آنتی استروژن برای شما مناسب تر است؟
مصرف داروهای آنتی استروژن نظیر: آریمیدکس و یا دیگر آنتی استروژن ها به همراه مصرف داروهای استروئیدی ایده خوب و قابل احترامی است. نمونه های مطلوبی از آریمیدکس در کشورهای مختلف و تحت عناوین ژنریک متنوع و گوناگونی تولید شده و در داروخانه ها نیز با قیمت های مناسبی برای استفاده مردم عرضه می شود که می توانید برای مقابله با استروژن موجود در بدن از آنها بهره بگیرید. من به دلیل مکانیسم اثری که آریمیدکس دارد آن را به کلوماید ترجیح داده و بیشتر نیز از این دارو برای مقابله با استروژن ناشی از مصرف استروئیدها در دوره هایی که برای ورزشکاران حرفه ای تجویز و تنظیم می کنم استفاده می نمایم. کلوماید آنتی استروژنی ضعیف است که تنها از شدت اثر این هورمون در بدن کم می کند این در حالی است که آریمیدکس دارویی است که از تبدیل شدن استروئیدها به این هورمون ممانعت کرده و از تشکیل شدن این هورمون در بدن آدمی به نحو مطلوبی جلوگیری می کند. من مصرف کلوماید را تنها در صورتی که ورزشکار دسترسی به آریمیدکس نداشته باشد توصیه می کنم.
این در حالی است که ورزشکاران می توانند از دیگر آنتی استروژنها نیز به همراه مصرف داروهای استروئیدی بهره بگیرند.
 |+| نوشته شده در  سه شنبه ۱۱ خرداد۱۳۸۹ساعت 2:15  توسط علی ف. نوجوان  | 

عوارض داروهاي ضد سرطان هورموني

 

نوع داروها

عوارض داروهاي ضد سرطان

آنتي استروژن ها:

توموکسي فن

نافوکسي دين

کلومي فن

تهوع، استفراغ، سردرد، گرگرفتن، هيپرکلسمي، درماتيت، رشد موقت تومور، سرگيجه، مسموميت خوني خفيف ( کاهش گلبول سفيد و پلاکت مختصر) خونريزي زنانه، خارش و رتينوپاتي

آنتي اندروژن ها:

سيپروترون استات

فلوتامايد

نيلوتامايد

بي اشتهائي و ضعف در مردان، نابودي ميل جنسي و اسپرماتوژنر، بزرگي پستانها، تهوع و سوء هاضمه، اختلال چشائي، سردرد، گرگرفتن، اسهال و مسموميت کبدي احتمالي

وفقه اروماتوز

آمينوگلوتتامايد

تري لوستان

140 ج اندرواسترنوديون

تهوع، استفراغ، اسهال، ضعف، گيجي، بي خوابي، خواب آلودگي، راش پوستي، کاهش فشار خون، هيپوناترمي، سرگيجه، سردرد، اختلال ديد، اختلال تعادل، اختلال چشائي، هيپوتيروئيديسم، مسموميت خفيف خوني ( گلبولهاي سفيد، قرمز و پلاکت)

آنالوگ LH- RH

گوزرين

بوزرلين

لوپرولايد

تريپتورلين

تهوع، هيپوگوناديسم، کاهش ميل جنسي، گرگرفتگي، عرق ريزش، رشد اوليه تومور بطور موقت

آنتي پرولاکتين

برموکريپتين

مترگولين

تهوع، استفراغ، خستگي، سرگيجه، ورم، يبوست، خشکي مخاط، درد عضلات، علائم عصبي، اختلال ديد، جنون و توهم

استروژن

اتي نيل استراديول بنزوات

دوکرات

کلروتري ياني زن

دي اتيل استيل بسترول

تهوع، استفراغ، ورم معده با درد، اسهال، احتباس آب و نمک، افزايش فشار خون، ترمبوفليبت، کلستاز، پررنگي پوست، هيپرکلسمي، رشد موقت تومور، سرطانزائي، بزرگي پستانها و ناتواني در مردان

پروژسترون

مدوکسي پروژسترون استات

مگسترول استات

هيدروکسي پروژسترون

کاپروات

تهوع، استفراغ، افزايش مختصر حرارت، احتباس آب و نمک، افزايش اشتها، افزايش وزن، افزايش فشار خون، سندرم کوشينگ، ترمبوآمبوليسم، فلبيت، ديابت، مسموميت کبدي، کرامپ عضلاني (درج) لرزش ظريف و اختلال بينائي

اندروژن

تستوسترون پروپينات

واينان تيت

دروستانولون پروپينات

فلواکسي مسترون

احتباس آب و نمک، مسموميت کبدي و کلستاز، نسج سازي ( آنابوليزان)، صفات جنسي رجوليت، افزايش اشتهاي جنسي و هيپرکلسمي

گلوکواستروئيد

هيدروکورتيزون

کورتيزون استات

پردنيزون

دگزامتازون

دفلاراکورت

گاستريت، اولسر معده و اثني عشر، احتباس آب و نمک، افزايش اشتها و وزن، ديابت، استرئوپوروز، ضعف عضلاني، جنون وقفه ايمني.

هورمون تيروئيد

تيروکسين

تيريدوتيرونين

تهوع، تاکي کاردي، افزايش فشار خون، لرزش، بي خوابي، اضطراب، کاهش وزن، عرق ريزش.

 |+| نوشته شده در  سه شنبه ۱۱ خرداد۱۳۸۹ساعت 2:10  توسط علی ف. نوجوان  | 
 فرموبولون + لیدوکائین


یادآوری: پرداختن به این مباحث فقط برای آشنایی ورزشکاران با ماهیت داروها و آشنایی آنها با خطرات استفاده از این داروهاست و هرگز به معنی تایید و یا تجویز مصرف دارو نیست.
چند روز مانده به رقابت های اصلی و حتی در حین رقابت هایی که فرد در برنامه های ورزشی خود دارد به یکباره می بینید که افزایش حجمی چندین برابر مخصوصا در برخی قسمت های بدن خود را رقم می زند و همگان از دیدن این تفاوت که در طی کمتر از دو هفته و حتی یک هفته رخ می دهد و معمولا پایداری چندانی ندارد نیز شوکه می شوند.
این قبیل تاثیرات از دارویی به نام فرموبولون که در برخی کشورها به نام سینتول شناخته می شود گرفته می شود و بر خلاف آنچه که ادعا می شود و ورزشکاران نیز در اغلب موارد به این ادعاها دل خوش می کنند ماندگاری اثر این دارو کمتر از یک الی دو هفته است و تمامی حجمی که از مصرف این دارو در عضلات ایجاد می شود در کمتر از یک الی دو هفته از بین می رود.
در برخی متون که در مورد فاماکولوژی داروهای استروئیدی نوشته شده است اشاره به این موضوع می شود که این دارو تا سال ها در بدن باقی می ماند و افرادی که دستی در فروش و در تزیریق این دارو به بدن ورزشکاران دارند نیز این مسئله را وارونه تفسیر کرده و ادعا می کنند این گفته اشاره به این دارد که اثر این دارو تا سال ها در بدن می ماند.
ماندگاری این دارو در بدن به معنی ماندگاری اثر این دارو در بدن نخواهد بود. اثر این دارو نهایتا پس از دو هفته به کلی از بین می رود و حال شاید خود این ماده در بدن هم باقی مانده باشد!
نیمه عمر این دارو در حدود یک روز است و این دارو به دسته داروهای استروئیدی التهاب زا تعلق دارد! دز مصرف متوسط این دارو نیز به صورت 1 الی 2 آمپول در هر عضله در روز بیان شده است!


این دارو به عوارضی از قبیل آکنه و نوک سینه ختم نمی شود و افزایش احتباس آب در بدن را نیز سبب نمی گردد ولی در نقطه تزریق موجب تجمع شدید آب میان بافتی شده و افزایش حجم خیره کننده ای در محل تزریق می دهد که با درد شدید نیز همراه است و به همین دلیل نیز در ترکیب این دارو از داروهای بی حس کنمنده لیدوکایین نیز استفاده شده است تا از درد ناحیه تزریق کم کند.
این دارو اگر چه دارویی استروئیدی است ولی به هیچ عنوان آن را نمی توان جزو داروهای استروئیدی آنابولیک دسته بندی کرد!
این دارو مستقیما در داخل عضلات هدف که معمولا شامل عضلات کوچک همانند جلو و پشت بازو و دلتوئید و کول و غیره می شوند نیز تزریق می شود و هرگز کسی را نمی توان یافت که این دارو را مثلا در ران ها خود تزریق کرده باشد.
تزریق این دارو در ساق پا نیز معمول بوده است ولی در عضلات سینه ای نیز معمولا این دارو را تزریق نمی کنند و یا دست کم نباید تزریق کنند!
تزریق این دارو موجب ایجاد التهاب شدید در نقطه تزریق می شود و این التهاب نیز موجب افزایش شدید ولی آنی و گذرای حجم در ناحیه تزریق می شود.
این افزایش حجم مربوط به تشدید رشد در این ناحیه نبوده و بیشتر به افزایش حجم ناشی از نیش مار و عقرب شباهت دارد با این تفاوت که سفتی و شکل و شمایل عضله را به خود می گیرد و برای فریب داوران و تماشاچی ها و حتی برای فریب خود ورزشکاران کاربرد دارد!
تزریق این دارو معمولا از یک الی دو هفته مانده به رقابت ها آغاز می شود و تزریق این دارو موجب افزایش حتی چند سانتی متری حجم در عضلات هدف می شود.
به دلیل اینکه این اثر کاملا موقتی و زود گذر است پس از 24 ساعت با افت شدید حجم حاصل شده از مصرف این دارو رو در رو می شوید!
ترفند
معمولا ورزشکاران یک میلی لیتر از این دارو را در عضلات هدف خود تزریق کرده و این روند را به مدت 4 الی 7 روز ادامه می دهند و سپس دز مصرفی را به 2 میلی گرم در هر عصله افزایش می دهند و این روند را نیز به مدت 3 الی 7 روز ادامه می دهند.
افزایش آنی حجم و همچنین سفتی عضلات با مصرف این دارو دیده شده است ولی زمانی که رقابت ها به اتمام می رسد معمولا حجم حاصل شده از مصرف این دارو نیز به خودی خود و در کمتر از چند روز از بین می رود.

 |+| نوشته شده در  یکشنبه ۲ خرداد۱۳۸۹ساعت 3:20  توسط علی ف. نوجوان  | 
Femara
این دارو در برخی کشورها و در برخی متون پزشکی به نام «Letrozole» نیز نامیده می شود. این دارو در حقیقت نام شیمیایی دارویی است که عموم پزشکان و داروسازان آن را به نام «Novartis» می شناسند.
این دارو نیز همانند بسیاری از داروهای دیگر که استروئید نبوده و با این وجود در لیست داروهای ممنوعه قرار دارد استروئید نیست و در لیست داروهای آنتی استروژن قرار دارد.
دارو و مواد شیمایی اصولا از پزشکی و یا حتی از دامپزشکی وارد عرصه پرورش اندام می شوند و در علم پزشکی از این دارو نیز برای مقابله با هورمون زنانه استروژن و مخصوصا در مورد زنانی که به سرطان سینه مبتلا شده اند استفاده می شود ولی به دلیل خواصی که این دارو دارد پرورش اندام کاران نیز از این دارو استفاده هایی داشته اند.
سرطان سینه
زمانی که هورمون زنانه استروژن در بدن زنان افزایش می یابد حمله سرطان به سلول های سینه نیز شدت می گیرد و بدین ترتیب با استفاده از این دارو تا حدودی می توان از پیشرفت سرطان در بدن این زنان پیشگیری و جلوگیری کنند.
از این دارو همچنین برای زنانی که در دوران یائسگی قرار داشته و به عارضه پیشرفت سرطان سینه مبتلا شده و داروی تاموکسیفن نیز در مورد آنها بی اثر بوده و یا پاسخ مناسب را برای آنها در بر نداشته است بهره گرفته می شود.
گفته می شود که این دارو بهترین و در عین حال موثر ترین دارویی است که در بازار موجود بوده و برای این منظور مورد استفاده قرار گرفته و تجویز می شود و مکانیسم اثر این دارو را نیز تا حدو زیادی شبیه به داروی ارزشمند آریمدکس دانسته اند.
خواص دارویی
این دارو ویژگی اساسی و در عین حال منحصر به فردی دارد که ارزشمند بودن آن در درمان زنان مبتلا به سرطان سینه و همچنین ارزشمند بودن آن در پرورش اندام! را رقم می زند.
تحقیقات نشان داده است که این دارو حدوداً 98 درصد از استروژن موجود در بدن کم می کند و کم شدن استروژن گذشته از اینکه زنان مبتلا به سرطان سینه را از گزند وخیم شدن اوضاع در امان نگه می دارد بلکه پرورش اندام کارانی که بدن خود را با استروئید بمباران کرده و استروژن زیادی در بدن خود دارند را در برابر این هورمون زنانه پر عارضه محافظت می کند.
این دارو همچنین استروژن موجود در بدن را نیز کم کرده و موجب افزایش میزان «LH»، «FSH» و «SHBG» می شود.
کم شدن استروژن در بدن پرورش اندام کاران و مخصوصا پرورش اندام کارانی که قرار است تست های کنترل دوپینگ را در برنامه داشته باشند بسیار حائز اهمیت است.
کم شدن استروژن در بدن مردان ورزشکار گذشته از اینکه برای فرار از تست های کنترل دوپینگ ضروری است برای در امان ماندن فرد از ابتلا به عوارضی نظیر احتباس آب و املاح در بدن و عارضه نوک سینه و حتی عوارض و حالات زنانه نیز مفید فایده بوده است.
از دیگر تاثیرات منفی بالا بودن استروژن در بدن مردان می توان به جوش های پوستی و آکنه های شدید اشاره کرد که پایین بودن پایین ماندن میزان استروژن در بدن مردان تا حدود زیادی از بروز چنین آکنه و جوش هایی که از عوارض شایع و معمول دوره های حجم و کات سنگین نیز به شمار می رود جلوگیری می کند.
همین خواص این دارو نیز موجب شده است که استفاده از آن برای کسانی که دوره های سنگین کات و حجم و مخصوصا دوره های حاوی خواص آندروژنی بالا را در برنامه دارد الزامی به نظر برسد.
توجه داشته باشید که افراط در انتخاب دز مصرف این دارو به کشته شدن موقت حس مردانه ختم می شود.
اشاره به این مورد را نیز ضروری می دانیم که تاثیر این دارو بر کلسترول خون اعم از کلسترول مفید و مضر در مرحله تحقیق و بررسی است و با این وجود این مسئله روشن است که استفاده طولانی مدت از دزهای سنگین این دارو توصیه نشده است.
هشدار
پایین بودن استروژن در بدن مردان الزامی است اما پایین بودن شدید، بیش از حد و دائمی میزان استروژن در بدن که در اثر استفاده های طولانی مدت و سنگین این دارو نیز رخ می دهد گذشته از تاثیر منفی بر عملکرد **** فرد، موجب افت محسوس توان و آمادگی سیستم ایمنی بدن نیز خواهد شد.
افزایش تستوسترون
محققان عقیده دارند که این دارو موجب افزایش میزان ترشح «LH» و «FSH» نیز می شود و همین مسئله نیز به خودی خود به بالا رفتن میزان تولید تستوسترون در بدن مردان می شود و تستوسترون در بردن مردانی که پرورش اندام را به صورت حرفه ای دنبال می کنند حتما می دانید که چه اهمیتی دارد.
PCT
این کلمه اختصاری برگرفته از سه کلمه «post-cycle-therapy» بوده و به معنی درمان و یا به قول ایرانی ها به معنی پاک سازی پس از دوره آمده است و در مقالات و همچنین در مباحثی که در مورد دوره ها و استروئیدها به زبان لاتین نوشته می شود فراوانی به چشم می خورد.
گفته می شود از این دارو برای پاک سازی پس از دوره نیز می توان بهره گرفت. اما بنا به دلایلی می توان گفت که کلوماید برای این دوره ها بهتر از این دارو اثر می کند.
مقایسه اثرات
در شرایط آزمایشگاهی و در آزمایشاتی که خارج از بدن و خارج از محیط سلول های انسانی صورت گرفته است ثابت شده است که این دارو اثری به مراتب قوی تر از دیگر آنتی استروژن ها داشته و آنزیم تبدیل کننده تستوسترون به هورمون زنانه را به خوبی مهار می کند و در تجربیات و در آزمایشات بالینی که بر روی نمونه های انسانی نیز آزمایش شده است این موضوع تایید گردیده است. 

 |+| نوشته شده در  یکشنبه ۲ خرداد۱۳۸۹ساعت 3:18  توسط علی ف. نوجوان  | 

Teslac


یادآوری مهم: پرداختن به این مطالب در این مقاله به معنی تایید و یا تجویز مصرف دارو در پرورش اندام نیست و همه موارد مطرح شده در این مقاله صرفا جنبه اطلاع رسانی دارد.
علیرغم اینکه استفاده از این داروها در ورزش، ممنوع و مضر است ولی با این وجود پرورش اندام کاران معمولا از داروها و مخصوصا از استروئیدها استفاده می کنند و در طولانی مدت با عوارض جانبی این دسته از داروها نیز درگیر می شوند.
عوارض رنگارنگ
داروهای استروئیدی عوارض رنگارنگی دارند ولی در بین این عوارض شاید شایع ترین و در عین حال بارزترین عارضه ای که اغلب پرورش اندام کاران نیز از آن می نالند عارضه نوک سینه باشد.
به طور کلی استروئیدها و مخصوصا استروئیدهایی که خواص آندروژنی بالایی دارند در درصدهای گوناگون به هورمون های زنانه تبدیل می شوند و تبدیل شدن این هورمون ها به هورمون های زنانه استروژن در بدن نیز منجر به بروز این عارضه در بدن افراد می شود.
البته در این بین افرادی هم هستند که در اثر تبدیل شدن تستوسترون طبیعی بدن به استروژن و بدون دخالت استروئیدها به این عارضه مبتلا هستند.
ولی اصلی ترین دلیل بروز این عارضه در بدن ورزشکاران استفاده از نمونه های خوراکی و تزریقی استروئیدها و عدم استفاده از داروهای مناسب برای مهار تبدیل تستوسترون و استروئیدها به استروژن و یا برای مهار خود هورمون استروژن بوده است.
داروهای آنتی استروژن
داروهایی در پرورش اندام به کار گرفته می شوند که به نام داروهای آنتی استروژن معروف شده اند.
شاید یکی از قدیمی ترین دارویی که در این زمینه تولید شده و مصرف آن در علم پزشکی به تاییدFDA رسید همین داروی تسلاک که در برخی ممالک Testolactone نیز نامیده می شود باشد که در این مقاله در مورد این دارو صبحت خواهیم کرد.
تاریخچه و قدمت
این دارو یکی از قدیمی ترین داروهای شیمیایی است به نحوی که تاریخچه و قدمت استفاده از این دارو برای مهار سرطان سینه در زنانه به سال 1970 باز می گردد.
مکانیسم اثر این دارو بر این شرح بوده است که این دارو آنزیم آروماتاز را مهار می کند.
آنزیم آروماتاز همان آنزیمی است که هورمون مردانه تستوسترون که در بدن مردان یافت شده و در ترکیب داروهایی که مصرف می کنید نیز نوع سنتتیک و یا مشتقات آن پیدا می شود را به هورمون زنانه استروژن تبدیل کرده و فجایعی همانند نوک سینه در مردان را رقم می زند.
البته به دیگر اثر استروژن در بدن نیز باید اشاره ای داشته باشیم و آن، افزایش محسوس احتباس آب و املاح در بدن است که موجب افزایش حجم و وزن می شود و در اغلب موارد نیز ورزشکاران از این بابت احساس رضایت نیز می کنند!
استروئید نیست!
این دارو از نظر شیمیایی شباهت های زیادی به استروئیدها دارد ولی در اصل استروئید نیست و در زمره داروهای آنتی استروژن به شمار می رود که خاصیتی شبیه به پروویرون دارد.
کاهش استروژن، افزایش تستوسترون
در نتایج برخی تحقیقات آمده است که این دارو تا حدود زیادی (در حدود 47 %) موجب افزایش سطح ترشح تستوسترون در بدن می شود و میزان androstenedione در خون را نیز در حدود 70 درصد افزایش می دهد.
LH و FSH
در نتایج تحقیق دیگری آمده است که این دارو موجب افزایش ترشح هورمون های LH (leutenizing hormone) و FSH (Follicle Stimulating Hormone) می شود و افزایش سطح ترشح این دو هورمون نیز به افزایش میزان ترشح تستوسترون در بدن منجر می شود.
می توان گفت که این دارو بر خلاف استروئیدها که موجب سرکوب شدن گاه شدید میزان ترشح هورمون مردانه در بدن می شود حتی موجب افزایش سطح ترشح این هورمون نیز می گردد.
مهار استروژن
این دارو همچنین موجب مهار استروژن در بدن نیز می گردد به طوری که گفته می شود مصرف 1000 میلی گرم در روز به صورت دو وعده 500 میلی گرمی از این دارو (صد البته برای افراد سنگین وزن و حرفه ای) در مدت 4 هفته میزان استروژن موجود در بدن را به یک سوم تقلیل می دهد.
ریکاوری پس از دوره
زمانی که زبانم لال و رویم به دیوار و خدای ناکرده و از این حرف ها، دوره می روید داروهایی که در طول دوره مصرف می کنید معمولا موجب مهار شدید ترشح طبیعی تستوترون در بدن می شوند.
و اگر کار را علمی و اصولی دنبال کرده باشید در انتهای دوره از داروهایی برای افزایش ترشح طبیعی تستوسترون استفاده می کنید.
از شاخص ترین و پر مصرف ترین نمونه هایی که برای این کار مورد استفاده قرار می گیرد می توان به داروی با ارزش HCG اشاره کرد که دوره ای ها و ورزشکاران استروئیدی از این دارو استفاده های زیادی کرده اند.
این دارو اولا دارویی تزریقی است و در بین ورزشکاران نیز افرادی هستند که از تزریق می ترسند و یا بنا به دلایلی از داروهای تزریقی استقبال نمی کنند و زمانی که به انتهار دوره های استروئیدی خود می رسند از مصرف این دارو به دلیل اینکه تزریقی است خودداری می کنند.
در این موارد می توان از داروی سیتادرن استفاده کرد که اولا تزریقی نیست و در ثانی موجب افزایش ترشح طبیعی تستوسترون در بدن می شود و به راحتی می توان بر روی این دارو حساب کرد.
در ثانی داروهایی همانند HCG که موجب افزایش ترشح تستوسترون می شوند قابلیت و خاصیت ضد استروژنی ندارند و زمانی که تستوسترون در بدن بالا می گیرد تبدیل شدن این هورمون به استروژن نیز افزایش می یابد و برای مهار این تبدیل در کنار این دارو باید از داروهایی همانند تاموکسیفن و حتی کلومیفن سیترات نیز استفاده کرد.
این در حالی است که سیتادرن در عین حالی که موجب افزایش سطح ترشح تسوتسرون در بدن می شود موجب کاهش تبدیل تستوسترون به استروژن نیز می شود و همین مسئله نیز فرد را بی نیاز از مصرف داروی دومی به نام و به عنوان آنتی استروژن می کند.
این دارو همچنین برای افرادی که عادت به رفتن دوره های سنگین دارند و در بین دوره های سنگین نیز دوره های سبک رفته و یا از داروهای استروئیدی خفیف در دزهای خفیف استفاده می کنند مفید و کارساز خواهد بود.
به این معنی که از تولید استروژن در بدن جلوگیری کرده و همچنین با بالا بردن ترشح تستوسترون در بدن، فرد را از خطر عقیمی و از بین رفتن **** ها در امان نگه خواهد داشت.
قیمت
این دارو در قیاس با بقیه داروها تا حدود زیادی گران قیمت است و همین مسئله نیز استفاده از این دارو در ورزش را با محدودیت های زیادی رو در رو کرده است.
هر قرص 250 میلی گرمی از این دارو بین 1 الی 5 دلار قیمت دارد و این در حالی است که آمپول های HCG و قرص هایی نظیر پروویرون و دیگر داروهایی که کارهای مشابه با این داروند بسیار بسیار پایین تر از این قیمت بوده است.


Testolactone

ساختار شیمیایی: 17 alpha-oxa-D-homo-1,4-androstadiene-3,17-dione
وزن مولکولی: 300.3968
فرمول شیمیایی:C19 H24 O3
دز موثر: 250 میلی گرم در روز
نیمه عمر: بیش از 24 ساعت
ماندگاری در تست ها: 4 الی 6 هفته

 |+| نوشته شده در  یکشنبه ۲ خرداد۱۳۸۹ساعت 3:3  توسط علی ف. نوجوان  | 
 
آنتی استروژن ها در دوپینگ
مقدمه

رسم بازی بر این بود که نام این مقاله را آنتی استروژن ها در پرورش اندام بگذاریم اما به دلیل اینکه پرورش اندام به معنی واقعی آن با دوپینگ که امروزه در سطح وحشتناکی بر ورزش های قدرتی چیره شده است قرابتی نداشته و در نتیجه، آنتی استروژن ها نیز در چنین برداشتی از پرورش اندام که به حق، برداشتی واقع بینانه از آن نیز هست، جایی ندارد، اسم این مقاله را با اجازه بزرگتر ها «آنتی استروژن ها در دوپینگ» گذاشتیم!
آنتی استروژن هایی همانند سیتادرن که aminoglutethimide نیز خوانده می شود و کلومیفن که در برخی موارد کلومیفن سیترات نیز نامیده می شود و غیره که مصرف آنها تاثیر مهمی در پیشگیری از ابتلا ورزشکاران استروئیدی به عارضه وحشتناک و کابوس وار نوک سینه در مردان داشته و اثرات در خور توجهی در افزایش ترشح طبیعی تستوسترون در بدن کسانی که با مصرف استروئیدها میزان ترشح طبیعی این هورمون در بدن را به حداقل ممکن رسانده اند داشته است امروزه معرف حضور اکثریت قریب به اتفاق ورزشکاران استروئیدی و کسانی که از استروئیدها به جای نخودچی کشمش و غذا استفاده می کند هست.
گفته می شود که مصرف آنتی استروژن ها به همراه استروئیدها از تاثیر این دارو ها بر حجم عضلانی می کاهد! این گفته حقیقت محض است و باید به کسانی که این عقیده را در بین ورزشکاران رواج داده اند آفرین و به به گفت!
شاید نصف عمر کسی که از یک طرف با علم و از سوی دیگر نیز با پرورش اندام و ورزش های قدرتی در ایران زمین سر و کار دارد به مبارزه با شایعات و خرافات و برداشت ها و عقیده های غلطی که همانند ویروس های کامپیوتری در مغز ورزشکاران ایرانی تکثیر پیدا کرده و منشا آثار زیانبار و عوارض جانبی کشنده می شود تلف شده و نیم دیگر آن نیز در افسوس خوردن بر وضع کنونی اسف بار این ورزش در کشور طی می شود!
به جرات می توان گفت در صورتی که به سلامت خود کمترین اهمیتی قائل شویم مصرف آنتی استروژن ها در کنار مصرف استروئیدها و در پایان دوره مصرف استروئیدها الزامی و گریز ناپذیر خواهد بود. همانگونه که تایید شد مصرف آنتی استروژن ها از تاثیر استروئیدها بر حجم کم می کند اما آیا این تاثیر منفی بر حجم به معنی کاسته شدن از شدت پروتئین سازی خواهد بود؟
آنتی استروژن ها از تبدیل شدن استروئیدها به استروژن کاشته و یا در برخی موارد نیز از تاثیر استروژن حاصل شده از مصرف استروئیدها در بدن مردان جلوگیری می کند. با کم شدن استروژن در بدن مردان و یا با بی تاثیر شدن این هورمون در بدن، آثار این هورمون نیز در بدن بروز نخواهد کرد. از مهم ترین آثار استروژن ها در بدن می توان به تشدید تجمع چربی زاید در بدن و تشدید تجمع آب و املاح در بدن اشاره کرد.
هر دوی این موارد با افزایش حجم و وزن بدن همراه خواهد بود و فردی که بین افزایش واقعی حجم عضلانی و تجمع چربی زاید و آب در بدن تفاوتی نمی تواند قائل شود به اشتباه، افزایش بی کیفت وزن ناشی از تجمع آب و املاح و حتی تجمع چربی در بدن را افزایش واقعی حجم عضلانی قلمداد کرده و به آن دل خواهد بست. مصرف آنتی استروژن ها در کنار مصرف استروئیدها از تاثیر واقعی این داروها بر فرایند پروتئین سازی کم نمی کند اما با پیشگیری از تبدیل شدن این دسته از هورمون ها به هورمون زنانه استروژن تجمع آب و املاح در بدن را به حداقل رسانده و از افزایش بی کیفیت، بی ارزش و ناماندگار و همین طور هم عوارض گونه حجم و وزن جلوگیری می کند.
بنابراین می توان گفت که مصرف آنتی استروژن ها در کنار مصرف استروئیدها از پف کردن بی کیفیت بدن به خوبی پیشگیری خواهد کرد. آنتی استروژن ها داروهایی هستند که در اصل برای درمان سرطان سینه در زنان و برای درمان ناباروری های هر دو جنس زن و مرد تولید و تهیه می شوند. به ندرت نیز از این قبیل داروها برای افزایش میزان تولید و ترشح تستوسترون در بدن مردانی که از عارضه کمبود ترشح این هورمون در بدن رنج می برند استفاده شده است.
آنتی استروژن ها را به طور کلی می توان به دو دسته تقسیم بندی کرد: آنتی استروژن هایی که از تبدیل شدن استروئیدهای آنابولیک و آندروژن به استروژن جلوگیری می کنند و آنتی استروژن هایی که گیرنده های حساس به استروژن در بدن را اشغال کرده و یا آنها را غیر فعال کرده و از تاثیر این هورمون در بدن جلوگیری می کنند.
استروژن
تقریبا تمام هورمون هایی که عملکردی مشابه با تستوسترون داشته باشند را می توان آندروژن نامید و تقریبا تمام هورمون هایی که تاثیراتی همانند استرادیول که سر سلسله هورمون های **** زنانه است داشته باشند را می توان استروژن قلمداد کرد. از مهم ترین و فعال ترین هورمون های **** زنانه در بدن آدمی می توان به استرادیول و استرون اشاره کرد.
استرادیول را می توان قدرتمند ترین استروژن موجود در بدن آدمی دانست که وجود مقادیر بسیار اندکی از آن موجب بروز خواص زنانگی شدید می شود. این هورمون هم از تاثیر آنزیم آروماتاز بر تستوسترون در بدن تولید می شود و هم از تاثیر آنزیم 17b-HSD بر استرون به دست می آید.
استرون نیز هورمونی زنانه است که به نسبت استرادیول خواص ضعیف تر و ملایم تری داشته است. این هورمون نیز از تاثیر آنزیم های آروماتاز بر آندرواستندیو� � و هم از تاثیر معکوس آنزیم 17b-HSD بر استرادیول به دست می آید.
پرورش اندام کاران به تجربه هم که شده باشد دریافته اند که با مصرف استروئیدها خطر بروز عارضه نوک سینه آنها را تهدید کرده، سطح ترشح طبیعی هورمون مردانه تستوسترون در بدن آنها به شدت کاهش یافته و در نهایت تجمع آب و چربی فراوان در بدن که منجر به پف کردن بدن خواهد شد نیز ناگزیر خواهد بود.
تمامی این عوامل به افزایش سطح استروژن در بدن مردان ارتباط داشته است. بالا بودن سطح این هورمون در بدن مردان همچنین فرایند چربی سوزی را مختل کرده و موجب می شود که چربی های زاید انباشته شده در بدن در برابر تمرین و رژیم های مخصوص دوران چربی سوزی و کات سماجت بیشتری از خود نشان دهند.
البته ناگفته نماند که فزونی گرفتن استروژن در بدن ورزشکاران دوپینگی که در برخی موارد ادعای مردانگی شدید و چندش آور نیز می کنند می تواند در طولانی مدت با بروز خواص زنانگی همانند النگو به دست کردن و دنبال شوهر گشتن و غیره نیز همراه شود.
ناگفته نماند که تاثیرات منفی استروژن در بدن به این چند مورد ختم نمی شود. استروژن در بدن مردان و حتی در بدن زنانی که از این هورمون استفاده ای زیادی می کنند نیز به عنوان هورمونی سرطان زا شناخته می شود. برخی از نارسایی ها و برخی از بیماری های کبدی که در اثر مصرف استروئیدها در بدن ورزشکاران دوپینگی دیده می شود بیشتر از اینکه در اثر تاثیر مستقیم آنابولیک ها و یا آندروژن ها بر این عضو حساس از بدن باشد تحت تاثیرات منفی استروژن تولید شده از مصرف استروئیدها بر کبد آدمی رخ می دهد.
کسانی که از دزهای بالای استروئیدها و همچنین از دزهای بالا و یا حتی پایین تستوسترون و دیگر داروهایی که خواص آندروژنی بالایی دارند استفاده می کنند در اثر تبدیل شدن هورمون های مصرفی خود به هورمون زنانه استروژن، عوارض جانبی گاه شدیدی را تجربه می کنند که از جمله آزار دهنده ترین و زشت ترین این عوارض می توان به بروز خواص زنانه در مردان اشاره کرد.
در صورتی که خرافات و عقاید باطل و مردود در پرورش اندام ایران اجازه نفس کشیدن و عرض اندام به واقعیت های اثبات شده علمی بدهند و ورزشکاران ایرانی نیز به تجویز ممد کول ها و جعفر بازوها مصرف آنتی استروژن در کنار مصرف دوره های استروئید را تحریم نکنند، با مصرف این قبیل داروها در کنار استروئیدها تا حدود بسیار زیادی می توان از تولید شدن استروژن در بدن و همین طور هم از تاثیر این هورمون بر بدن مردان جلوگیری نمود.
اما گویا ورزشکاران ایرانی همه این عوارض را به جان می خرند تا مبادا افزایش حجم بی کیفیت و زنانه ای که در اثر تجمع چندش آور چربی در بدن و در اثر تجمع زاید آب در عضلات و در فضای میان بافتی حاصل می شود دچار خدشه شود. افزایش حجمی که به جز دردسر آب کردن این همه چربی و دردسر دفع این همه آب زاید از بدن که گاه ناممکن نیز می نماید چیز دیگری را به دنبال نخواهد داشت.
شاید چنین حجمی برای اثبات از بیخ رسوای اصل بودن دارویی که مربی به شاگرد خود قالب کرده است و برای فیگور گرفتن از روی کاپشن به منظور جلب توجه دختران و زنانی که از خیابان رد شده و حتی از بدن رونی کلمن هم حالشان به هم می خورد چه برسد به بدن سرتاسر دنبه ورزشکاران و فیگوریست های خیابانی، مناسب و ایده آل باشد اما به جرات می توان گفت که چنین حجمی از نظر داوری به پشیزی هم نخواهد ارزید.
استروئیدهای استروژن زا
شاید یکی از معمول ترین پرسش های که ورزشکاران در مورد استروئیدها از خود و از ما می پرسند این باشد که کدام استروئید به استروژن تبدیل می شود و کدام استروئید به استروژن تبدیل نمی شود؟
قبل از پرداختن به پاسخ باید ابه این مهم اشاره ای داشته باشیم که علاوه بر استروژنی که همه ورزشکاران به نوعی اسم آن را شنیده اند هورمون دیگری به نام پروژسترون نیز وجود دارد. این هورمون نیز هورمونی زنانه بوده و قابلیت تولید عوارض جانبی شدیدی مشابه با عوارض جانبی استروژن در بدن را داراست.
استروئیدها و آندروژن هایی که ورزشکاران برای رسیدن به پیشرفت های خیره کننده ورزشی از آنها استفاده می کنند گذشته از اینکه قابلیت تبدیل شدن به استروژن را دارند در برخی موارد می توانند به هورمون زنانه پروژسترون نیز تبدیل شوند و ورزشکاران نیز در برخی موارد تاثیرات منفی پروژسترون تولید شدن ناشی از مصرف این قبیل استروئیدها در بدن را با تاثیرات منفی استروژن در بدن اشتباه می گیرند!
ناندرولون هورمونی است که گفته می شود خاصیت تبدیل شدن به هورمون پروژسترون را داراست. این در حالی است که این استروئید قابلیت چندانی برای تبدیل شدن به استروژن را نخواهد داشت. با وجود اینکه گفته می شود ناندرولون به هورمون های **** زنانه تبدیل نمی شود اما کسانی نیز در این میان هستند که تنها با مصرف این هورمون به عارضه نوک سینه مبتلا شده اند. این عارضه جانبی ناندرولون را بیشتر از استروژن می توان به پروژسترون حاصل از مصرف دزهای افراطی آن در مردان ربط داد.
پروژسترون حاصل از تبدیل شدن این استروئید به هورمون های **** زنانه موجب تقویت قوای **** در زنانی که از این ماده استفاده می کنند شده و در عوض قوا و میل **** مردانی که از این هورمون استفاده می کنند را به شدت کاهش می دهد.
اغلب ورزشگاران و مربیانی که با استروئیدها سر و کار دارند تنها به استروژن حاصل از مصرف استروئید و به مهار آن توجه می کنند و این در حالی است که در برخی موارد پروژسترون به وجود آمده از این استروئیدها نتیجه کار را به سمت و سویی پیش بینی نشده هدایت می کند.
در مورد خواص پروژسترونی ناندرولون به این مورد نیز توجه داشته باشید که این خواص بر خلاف آنچه که عموم تصور می کنند بر روند ترشح طبیعی هورمون تستوسترون در بدن نیز تاثیر منفی اعمال کرده و به جرات می توان گفت که تاثیر منفی ناندرولون بر میزان ترشح تستوسترون طبیعی بدن کم از مصرف خود تستوسترون نخواهد بود و این اثر ناندرولون را نیز مدیون پروژسترون تولید شده از این استروئید هستیم.
به این مهم نیز توجه داشته باشید که آنتی استروژن ها در این باره و در پیشگیری از تبدیل شدن استروئیدها به پروژسترون کمکی به فرد نکرده و کاری از پیش نمی برند.
موارد یاد شده در مورد ناندرولون در مورد اکسی متولون و نیله وار نیز صدق می کند. نیله وار دارویی است که در برخی موارد آن را نوراتاندرولو� � نیز نامیده اند.
متونولون (پریموبولان)، استانازولول (وینسترول)، ماسترون، آناوار (اکساندرولون)� � مسترولون (پروویرون)، استن بولون (آناتروفین)، ترنبولون و دی اچ تی استروئیدهایی هستند که قابلیت چندانی برای تبدیل شدن به استروژن ندارند و مصرف آنتی استروژن به همراه آنها نیز چندان ضرورتی ندارد.
در عوض داروهایی همانند تستوسترون، متاندرواستنو� �ون (دیانابول)، بولدنون (Equipoise) و هالوتستین که در ستون استروئیدها در مورد تک تک آنها صحبت کرده ایم داروهایی هستند که قابلیت و تمایل زیادی برای تبدیل شدن به هورمون زنانه استروژن را دارند و مصرف آنها بدون استفاده از آنتی استروزن ها به معنی استقبال از خطر خواهد بود.
از بین پروهورمون های نیز می توان androstenedione را می توان استروژن زا ترین دانست. Androdiol نیز ماده ای است که بیشتر از اینکه در بدن آدمی به تستوسترون تبدیل شود تمایل به تبدیل شدن به هورمون زنانه استرادیول دارد.
Norandrodiol نیز ترکیبی است که مستقیماً نمی تواند به هورمون زنانه استروژن تبدیل شود. این ماده که پیش هورمون ناندرولون نیز محسوب می شود حتی پس از تبدیل شدن به ناندرولون نیز تمایل چندانی به تبدیل شدن به ناندرولون ندارد.
Norandrostenedione پیش ماده ای است که تحت تاثیر آنزیم آروماتاز به استروژن تبدیل می شود اما به دلیل اینکه این ماده در تبدیل شدن به استروین با تستوسترون و androstenedione که خواص استروژن زای بسیار قدرتمند داشته و منشاء عوارض جانبی زنانه بسیار شدیدی در مردان هستند وارد رقابت می شود از این نظر حتی تبدیل شدن آن به استروژن را می توان تا حدودی مفید ارزیابی نمود. چرا که این پیش ماده سر آنزیم آروماتاز را به خود که در قیاس با دو ترکیب یاد شده بالا چندان قابلیت و چندان قدرتی در تبدیل شدن به استروژن را ندارد گرم کرده و در اصل دو ماده قدرتمند دیگر را از تبدیل شدن به هورمون زنانه در امان نگه می دارد.
داروهای آنتی آروماتاز
این داروها داروهایی هستند که از تبدیل شدن استروئیدها به استروژن جلوگیری می کنند. سیتاردن را می توان مهم ترین داروی این گروه دانست. این دارو علاوه بر اینکه آنزیم آروماتاز را در بدن خنثی می کند بلکه آنزیم desmolase را نیز تا حدود بسیار زیادی مهار می کند. وجود و کارکرد آنزیم desmolase برای تولید شدن هورمون کورتیزول ضروری است. کورتیزول هورمونی است که در اثر پرداختن به تمرینات شدید و سنگین در بدن ترشح شده و عمل اصلی بروز خستگی در بدن ورزشکاران نیز معرفی شده است. اما جای بسی خوشبختی است که دزهای معمول و معقول این دارو که برای مهار آنزیم آروماتاز مصرف می شود تاثیر چندانی بر مهار شدن آنزیم desmolase نداشته است.
بر خلاف آنچه که عموم ورزشکاران تصور می کنند از بین بردن کامل هورمون کورتیزول تحت هیچ شرایطی معقول و منطقی نخواهد بود. از بین بردن کامل این هورمون و یا کاستن از میزان ترشح این هورمون در بدن در طولانی مدت می تواند منجر به بروز دردها و مشکلات مفصلی شده و فرد را به بیماری های صعب العلاج گرفتار کند.
نیمه عمر سیتادرن در حدود 8 ساعت است. دز مصرف معمول این دارو برای مردان نیز در حدود 25 میلی گرم در روز توصیه شده است. قرص های این دارو 250 میلی گرمی بوده و به دلیل اینکه نیمه عمر این دارو در حدود 8 ساعت است پس می توان گفت بهترین روش برای استفاده از این دارو مصرف نصف قرص از آن به هنگام بیدار شدن از خواب و مصرف یک چهارم آن 6 ساعت پس از مصرف اولین دز و مصرف یک چهارم باقی مانده نیز 12 ساعت پس از مصرف اولین دز در طول روز خواهد بود.
رعایت و به کار بستن این دستور مصرف، بالا بودن سطح سرمی این دارو در خون را تضمین خواهد کرد. همانگونه که گفته شد این دارو تاثیر چندانی در مهار کردن هورمون کورتیزول نخواهد داشت اما با این وجود می توان گفت که این دارو آنتی استروژنی بسیار قدرتمند است.
از دیگر داروهای قدرتمندی که برای مهار کردن تبدیل شدن استروئیدها به استروژن می توان از آنها استفاده کرد می توان آریمیدکس را نام برد. این دارو در برخی کشورها به نام Anastrozole معرف شده است.
این دارو تاثیری مهار کننده بر ترشح هورمون کورتیزول نیز نداشته است. این دارو در عین حال دارویی گران قیمت نیز محسوب می شود. مصرف روزانه 1 میلی گرم (در حدود نصف قرص) از این دارو به همراه دزهای سبک استروئیدها و تستوسترون کفایت می کند. اما در صورتی که دزهای سنگین استروئیدها و آندروژن های استفاده می کنید باید دز مصرف این دارو را نیز افزایش دهید.
بلوکه کننده های گیرنده های حساس به استروژن
از شناخته شده ترین داروهای این گروه می توان به کلومیفن سیترات (کلوماید) و تاموکسیفن سیترات (نولوادکس) اشاره کرد. این داروها بر روی گیرنده های حساس به استروژن در بدن آدمی تاثیر گذاشته و آنها را بلوکه کرده و در نتیجه از تاثیر استروژن در بدن به نحو محسوس و مطلوبی کم می کنند.
البته ناگفته نماند که این داروها به تنهایی و بدون کمک گرفتن از برخی عناصر موجود در بدن قدرت بلوکه کردن گیرنده های حساس به استروژن را نخواهند داشت و همین مسئله نیز موجب شده است تا این داروها در برخی نقاط بدن همانند سینه ها، بافت های چربی و هیپوتالاموس موثر بوده و در دیگر نقاط بدن همانند استخوان ها و غیره بی تاثیر باشد.

ضمیمه 969

تاثیر موضعی این دسته از داروها در نهایت به نفع ورزشکاران و بدنسازانی بوده است که از این داروها برای کم کردن از عوارض جانبی و تبعات منفی استروژن استفاده می کنند. تاثیر استروژن بر استخوان ها موجب افزایش احتباس کلسیم در این بافت های شده و بر استحکام آنها به نحو محسوسی می افزاید و بلوکه شدن گیرنده های موجود در سینه ها و هیپوتالاموس نیز فرد را از بروز عارضه نوک سینه در امان نگه داشته و بلوکه شده این گیرنده در بافت های چربی نیز از احتباس آب و از تجمع چربی زاید در این بافت های به نحو مطلوبی پیشگیری می کند.
تا اینجا به این نکته رسیدیم که تاثیر دوگانه این دسته از داروها در بدن مردان به نفع آنها تمام می شود اما از این واقعیت نیز نمی توان گذشت به دلیل اینکه این دسته از داروها اصولا از تبدیل شدن استروئیدها به استروژن جلوگیری نکرده و تنها از تاثیر استروژن بر اندام ها و بافت های خاصی از بدن کم می کند بروز برخی خواص و ویژگی های ناشی از بالا رفتن سطح هورمون استروژن در بدن مردان حتی با مصرف این قبیل داروها در کنار استروئیدها نیز دیده شده است و این دسته از داروها در پیشگیری از بروز چنین حالت هایی عملا کاری از پیش نبرده اند.
گفته می شود که بروز این قبیل خواص در بدن مردان به دنبال تاثیر گذاشتن استروژن حاصل شده از مصرف استروئیدها بر قسمت هایی از مغز به وقوع می پیوندد. لازم به ذکر است که در این مورد تحقیقات چندانی انجام نگرفته است.
سیکلوفنیل نیز اثراتی شبیه به دو داروی یاد شده دارد. در بین این سه دارو، داروی کلومیفن بنا به دلایلی که هنوز بر محققین معلوم نیست در افزایش میزان ترشح LH قوی تر و قدرتمند تر از دو داوری دیگر بوده است.
Raloxifene نیز دارویی است که در برخی کشورها به Evista نیز شهرت پیدا کرده است. این دارو دارویی نسبتا جدید است که در این گروه عرضه شده است. این دارو نیز برای مصرف در زنان تولید می شود. تاموکسی فن و کلومیفن داروهایی هستند که بیشتر بر روی نسوج و بافت های چربی و عضلانی تاثیر می گذراند و این در حالی است که تاثیر این داروی جدید بیشتر بر روی بافت زهدان زنان بوده است. به همین دلیل نیز گفته می شود که دو داروی یاد شده احتمال و امکان بروز سرطان رحم در زنان را افزایش می دهد و این در حالی است که داروی جدیدی که در این قسمت از مقاله به تشریح آن پرداختیم از بروز این سرطان در زنان حتی پیشگیری نیز کرده است.
در مورد این داروی جدید اشاره به این نکته را نیز ضروری می دانم که از موثر بودن و یا نبودن این دارو بر افزایش ترشح طبیعی تستوسترون در بدن مردان اطلاع چندانی منتشر نشده است.
معمولا مصرف استروئیدها و آندروژن های قدرتمند تاثیر منفی شدیدی بر روند ترشح طبیعی تستوسترون در بدن بر جای می گذارد. استفاده از داروهای یاد شده در این قسمت از مقاله برای بازگرداندن سطح ترشح تستوسترون به حالت طبیعی کفایت نمی کند و برای انجام این کار باید از داروهای قدرتمند تر استفاده کرد اما برای مهار اثر استروژن در بدن می توان از دزهای 50 میلی گرم در روز از داروی کلومیفن و یا در برخی موارد که استروژن موجود در بدن بیشتر باشد از دزهای 100 میلی گرم در روز این دارو استفاده کرد.
ناگفته پیداست زمانی که شما از استروئیدها استفاده می کنید تبدیل شدن استروئیدها به استروژن موحب بالا رفتن سطح این هورمون در بدن شده و زمانی هم که از داروهای تشدید کننده ترشح طبیعی تستوسترون در بدن بهره می گیرید افزایش سطح ترشح طبیعی تستوسترون در بدن و تبدیل شدن سهمی از آن به هورمون زنانه استروژن موجب بالا رفتن میزان استروژن در بدن مردان ورزشکار می شود. در هر دو حالت استفاده از آنتی استروژن برای پیشگیری از تبعات منفی افزایش سطح استروژن در بدن مردان ضروری خواهد بود.
کلومیفن سیترات نیمه عمری طولانی دارد. بنابراین زمانی که شما 50 میلی گرم در روز از این دارو را میل می کنید با توجه به میزان دارویی که از روزهای قبل مصرف کرده اید و هنوز در خون شما فعال است می توان ادعا کرد که در خون شما در حدود 250 میلی گرم از این دارو موجود خواهد بود.

ناگفته نماند که برای رساندن سطح سرمی این دارو به مقدار درمانی و موثر آن شخص باید روز اول مصرف را با 6 دز 50 میلی گرمی شروع کرده و در روزهای آتی نیز دزهای معمول و عادی 50 میلی گرم در روز را ادامه دهد.
تعداد کمی از افرادی که از این دارو استفاده می کنند از تاری دید و از مشکلات بینایی شکایت می کنند. این قبیل عوارض جانبی مقطی بوده و با قطع مصرف دارو از بین می رود. این قبیل افراد باید به این مهم توجه داشته باشند که به این دارو حساسیت دارند و حتی پس از بین رفتن این عوارض نیز دیگر نباید از این دارو استفاده کنند.
به این نکته نیز توجه داشته باشید که مصرف این دارو بدون نسخه پزشک و بدون استفاده از نظر و مشورت پزشک ممنوع است. البته این گفته برای اروپاییان و شهروندان کشورهای متمدن غربی قابل قبول است و در ایران حتی بدون مشورت با دکتر جکول و ممد کول و جعفر بازو نیز از این دارو در سطح گسترده ای استفاده می شود.
گفته می شود که مصرف داروی کلومیفن را حتی تا چهار هفته پس از اتمام دوره استروئیدهای تزریقی و تا دو هفته پس از قطع مصرف استروئیدهای خوراکی نیز ادامه داد. این عمل برای تحریک دوباره بدن برای ترشح تستوسترون طبیعی موثر واقع شده و برای پیشگیری از بروز تاثیرات منفی استروژن در بدن مردان نیز مفید خواهد بود.
نتیجه
از ریزش موی سر و از بروز جوش های وحشتناک پوستی که بگذریم عارضه نوک سینه و افت محسوس میزان ترشح طبیعی تستوسترون در بدن مردان را می توان از شایع ترین و از خطرناک ترین عوارض جانبی سوء مصرف استروئیدها و آندروژن ها دانست.
استفاده از آنتی استروژن ها در هر دو مورد می تواند به داد ورزشکاران دوپینگی برسد. در صورتی که از داروهایی که قدرت و قابلیت بالایی برای تبدیل شدن به استروژن دارند استفاده می کنید منطقی تر این خواهد بود که از آنتی استروژن های آنتی آروماتاز استفاده کنید و در صورتی هم که از دیگر استروئیدهایی که قابلیت چندانی برای تبدیل شدن به استروژن ندارند استفاده می کنید می توانید از دسته دوم آنتی استرژون ها که همانا آنتی استروژن های بلوکه کننده گیرنده های حساس به هورمون های زنانه بوده و تنها بر روی بافت های هیپوتالاموس، سینه ها و بافت های چربی موثرند بهره بگیرید.
گام بعدی شما برای از بین بردن عوارض جانبی و تبعات منفی مصرف طولانی مدت استروئید و برای حفظ حجم حاصل شده در دوره ها باید بازگرداندن سطح ترشح تستوسترون طبیعی به حالت نرمال در بدن باشد که در مورد این عمل تخصصی نیز در این نشریه مباحثی را ارائه خواهیم داد.
یادآوری: ما در این نشریه قصد تایید و یا حتی قصد محکوم کردن مصرف استروئیدها در ورزش را نداشته و فقط و فقط به اطلاع رسانی صحیح و بی غرض در مورد مسائل حساس پرورش اندام و ورزش های قدرتی می پردازیم!
صحیح به این دلیل که نتایج تحقیقات انجام شده توسط دانشمندان را برای شما بازگو می کنیم و از روی معده افاضات ادب نمی کنیم و بی غرض از این بابت که اصولا متاعی برای فروختن نداریم که تبلیغ غیر مستقیم برای آن کرده باشیم!


اين دارو به واقع دارويي استروئيدي نبوده و آنتي استروژني بسيار قدرتمند است که ميزان توليد شدن استروژن در بدن را به حداقل ممکن رسانده و روند تبديل شدن استروئيدهاي مصرفي به هورمونهاي **** زنانه را نيز متوقف و مهار مي کند. اين دارو که در برخي کشورها به نام «Orimeten» نيز خوانده مي شود همچنين از ميزان ترشح هورمون «cortisone» که هورموني کاتابوليک بوده و بر عکس هورمونهاي آنابوليک وارد عمل شده و عضلات را تجزيه مي کند، به نحو مطلوبي کم مي کند. کم شدن ميزان ترشح هورمونهاي کاتابوليک (عضله سوز) زمينه را براي افزايش ترشح و براي تشديد فعاليتهاي هورمونهاي آنابوليک (عضله ساز) فراهم کرده و در طولاني مدت نيز منجر به افزايش مطلوب حجم عضلاني و قدرت بدني مي شود.
مصرف اين دارو به صورت 2 روز مصرف و 2 روز قطع دارو باعث خواهد شد تا بدن در برابر آن سازگاري پيدا نکرده و از اثرات مثبت آن در طولاني مدت نيز کاسته نشود. اين موضوع نيز از اهميت بسيار بالايي بر خوردار است که شما مصرف اين دارو را ابتدا با يک قرص شروع کرده و سپس نيز به تدريج، مصرف آن را بالاتر برده و به حد لازم و توصيه شده برسانيد. کل دز مصرفي در طول روز را به چند وعده مساوي تقسم کرده و آنها را در طول روز و به همراه وعده هاي غذايي که مي خوريد، مصرف کنيد.
مصرف ترکيبي اين دارو به همراه «هورمون رشد» و دزهاي سبک و حساب شده «تستوسترون» براي کساني که الزاما بايد تستهاي کنترل دوپينگ را نيز پشت سر بگذارند، مناسب بوده و نتيجه تستهاي کنترل دوپينگ را نيز مثبت نمي کند.
اشاره به اين نکته را نيز ضروري مي دانم که فرار کردن از تست دوپينگ در شرايطي که از خواص داروها و از مکانسم اثر و فارماکولوژي آنها به خوبي آگاه باشيد، کار چندان دشواري نبوده و غير ممکن هم نيست اما اين نکته را نيز از من به يادگار داشته باشيد که فرار کردن از عوارض جانبي کشنده و خطرناکي که گاه تا سالها نيز همچون آتشي که زير خاکستر پنهان مي شود، در کمين سلامتي شما دندان روي جگر گذاشته و در نهايت نيز در فرصتي مناسب که تب و تاب قهرماني ها فروکش کرده و خاطرات و يادها و يادگارها تنهايي انسان را پر مي کند، با تمام توان و نيرو وارد عمل مي شوند، کاري است که تحت هيچ شرايطي، گريز از آن براي انسان ممکن نخواهد بود.
اغلب اطلاعاتي که در ستون استروئيدها و به قلم اين حقير ترجمه شده و در اين نشريه نيز تقديم حضور خوانندگان مي شود، از منابع اينترنتي جمع آوري و تهيه مي شوند که اين منابع نيز غالبا توسط موسساتي که فروش اينترنتي استروئيدهاي خوراکي و تزريقي را در سطح گسترده اي در جهان هدايت مي کنند، نوشته شده و در اغلب موارد نيز براي تبليغ مصرف و براي بازار يابي بهتر و فروش بيشتر، از ذکر عوارض واقعي اين دارو ها در اين مقالات فاکتور گرفته شده و يا براي سلب مسئوليت هم که شده باشد، در لابلاي تاثيرات مثبت اغوا کننده اي که از اين دارو ها ذکر مي شود، اشاره اي گذرا و کم اهميت نيز به عوارض و خطرات مصرف اين داروها مي گردد.
اين نکته را بي تعارف و بدون هيچ ملاحظه اي از من بشنويد که مصرف ولو يک آمپول و يا يک قرص شيميايي نيز خالي از عارضه و خطر نخواهد بود. حال خود تصور کنيد که مصرف چند دوره در سال از داروها و استروئيدهاي انساني و حتي حيواني رنگارنگ، چه خطرات و چه مضراتي را مي تواند براي انسان به دنبال داشته باشد. اين مطلب را قبلا نيز يادآوري کرده ام که زندگي فرصت تکرار ناپذيري است که خداوند آن را بي منت و رايگان به انسان هديه کرده است. سلامتي نيز متاع گرانبهايي است که اغلب ما انسانها آن را بدو تولد در اختيار داريم. اما شهرت چند روزه که در کشورهاي جهان سوم چيزي به جز دردسر به همراه نداشته و حتي حکم و مدال قهرماني مستر المپيا نيز ارزش از دست رفتن اين گوهر تکرار ناشدني را ندارد. حال انتخاب با خود شماست. به قول معروف، از ما گفتن بود!
«سيتادرن» به شکل قرصهاي خوراکي و در دزهاي 250 ميلي گرمي تهيه و توليد مي شود. در علم پزشکي از اين دارو براي مقاصد گوناگون استفاده مي شود. در ابتدا از اين دارو به عنوان مسکني ملايم استفاده مي شده است اما بعدا متخصصين به اين کشف جالب رسيدند که از اين دارو مي تواند براي درمان «سندرم کوشينگ» و براي پايين آوردن ميزان ترشح هورمون «کورتيزون» در بدن آدمي استفاده کرد. «سندرم کوشينگ» نوعي بيماري خاص است که در نتيجه افزايش بي رويه ترشح هورمون «کورتيزول» در بدن آدمي رخ مي دهد. «کورتيزون» هورموني کاتابوليک و عضله سوز است که عضلات را تجزيه کرده و منجر به از دست رفتن حجم و قدرتي عضلاني در ورزشکاران و کلا در آدمي مي شود. اين هورمون همچنين سنتز پروتئين در عضلات را مهار کرده و افزايش حجم ورزشکاران را مختل مي کند. وجود مقادير کافي و اندک اين هورمون در بدن براي سلامتي انسان لازم و ضروري است اما ورزشکاراني که در طول روز با برنامه هاي تمريني سنگين و طاقت فرسايي که دارند، عضلات خود را تا آستانه درد و فرياد خسته مي کنند، معمولا با ترشح بيش از حد اين هورمون روبرو مي شوند که مهار کردن ترشح اين هورمون در اين شرايط نه تنها جايز است، بلکه مفيد و ضروري نيز به نظر مي رسد.
از اين دارو همچنين براي مهار کردن هورمون استروژن و براي درمان سرطان سينه در زنان نيز استفاده شده است. ورزشکاران رشته هاي قدرتي که از استروئيدها نيز بهره مي گيرند، براي پيشگيري از بروز آثار منفي استروژن حاصل از تجزيه شدن استروئيدها در بدن و همچنين براي کاستن از ميزان ترشح هورمون «کورتيزول» از اين دارو استفاده مي کنند.
مصرف روزانه 250 ميلي گرم از اين دارو براي ورزشکاران مناسب خواهد بود. بهترين کار در مصرف اين دارو، تقسيم دز مصرفي روزانه در 4 وعده مساوي و مصرف حدودا 62 ميلي گرم از آن به صورت 4 وعده در روز (هر 6 ساعت يک وعده) خواهد بود.
از عوارض جانبي شايع و معمول اين دارو مي توان به خستگي، سرگيجه، بي قراري، افسردگي رواني، اختلالات خواب و سر درد اشاره کرد.
اين دارو به صورت قرصهاي خوراکي 250 ميلي گرمي و در بسته هاي 40 تايي به بازار عرضه مي شود. دز مصرف متوسط اين دارو در حدود 1 قرص در روز است اما ورزشکاران گاه حتي 4 يا 6 قرص از اين دارو در روز را نيز مصرف مي کنند.


بر گرفته از مطالب سلامی
 |+| نوشته شده در  یکشنبه ۲ خرداد۱۳۸۹ساعت 2:53  توسط علی ف. نوجوان  | 
Rebound XT
اين مكمل را كمپاني مكمل سازي «Designer Supplements» ساخته و به بازار عرضه كرده است. اين مكمل نوعي فرآورده آنتي استروژن و مهار كننده آنزيم آروماتاز به حساب مي ايد كه براي مصرف در حين دوره هاي مصرف استروئيدها و يا براي دوره هاي قطع مصرف استروئيدها بسيار مناسب است.
اين مكمل به خوبي از تبديل هورمونهاي **** مردانه و خصوصا تستوسترون به هورمونهاي **** زنانه از جمله استروژن جلوگيري كرده و فرد را از خطر ابتلا به عارضه نوك سينه در امان نگه مي دارد.
اين مكمل با كاهش ميزان استروژن موجود در بدن بر ميزان تستوسترون آزاد موجود در خون نيز مي افزايد.
مصرف اين مكمل در دوره هاي مصرف استروئيدها با كم شدن ميزان تبديل تستوسترون به استروژن و در نتيجه با كاهش احتباس آب و املاح و كاهش احنمال ابتلا فرد به عارضه نوك سينه همراه خواهد بود.
در طول دوره هاي قطع مصرف هم كه از داروها و يا مكملهاي افزاينده ترشح طبيعي تستوسترون استفاده مي كنيد، مصرف اين مكمل از تبديل شدن تستوسترون ترشح شده در بدن به هورمونهاي زنانه پيشگيري مي كند.
اين مكمل به صورت كپسول و در بسته هاي 60 تايي عرضه مي شود كه در هر بار مصرف حداكثر مي توان 1 كپسول از آن را مصرف كرد.
طريقه مصرف: براي به حداكثر رساندن ميزان جذب اين مكمل اين مكمل را ترجيحا به همراه يك وعده غذاي چرب و يا به همراه مكملهاي حاوي اسيدهاي چرب مفيد ميل كنيد. اين نكته را نيز در خاطر داشته باشيد كه بهترين زمان براي مصرف اين مكمل شب و يا عصر است.
در دوره هاي مصرف استروئيدها روزانه 2 الي 3 كپسول از اين مكمل را مصرف كنيد. اما در صورتي كه احتمال بروز عارضه نوك سينه بالاست روزانه 3 الي 4 كپسول از آن را مصرف كنيد. پس از اتمام دوره نيز روزانه 2 الي 3 كپسول مصرف كرده و اين كار را به مدت 4 هفته ادامه دهيد.(doostims)

 |+| نوشته شده در  چهارشنبه ۸ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت 1:18  توسط علی ف. نوجوان  | 
این دارو برای تحریک تخمک گذاری در زنان نابارور و به همراه HCG برای مردان نابارور استفاده می شود که با توجه به میزان هورمون ، کشور و کارخانه سازنده آنها انواع مختلفی دارند. از جمله، مریونال، فوستیمون، گونال اف، منوپور، منوگون، هومگون و غیره. این دارو ها به صورت آمپول تزریقی (عضلانی یا زیر جلدی) می باشند و در حین مصرف حتما باید تحت نظر پزشک بود.
از عوارض جانبی این دارو ها تهوع و استفراغ، چند قلو زایی و بزرگ شدن تخمدانها و تحریک بیش از حد تخمدان می باشد که جهت کنترل و پیشگیری از این حالت سونوگرافی واژینال و گاهی آزمایش خون انجام می گیرد ولی با وجود کنترل های مداوم، سندرم تحریک بیش از حد تخمدان، هنوز یکی از عوارض این دارو ها می باشد.(توجه برای درک بیشتر به مطالب قبلی بحث داروهای کاهنده عوارض hcg مراجعه شود و HMG شکل قویتر HCG است)

 

  نام فارسى منوتروپين
  نام انگليسى MENOTROPINS (HMG)
  نام تجارى دارو Pergonal
  گروه دارويى گنادوتروپين
  گروه شيميايى دارو گنادوتروپين با منشاء خارجى
  مكانيسم اثر در زنان باعث افزايش رشد و بلوغ فوليکول‌ها مي‌شود، در مردان به‌همراه HCG، اسپرماتوژنز، را تحريک مي‌کند.
  موارد مصرف ناباروري، عدم تخمک‌گذاري، هم‌چنين همراه با HCG براى درمان مردان نابارور.
  ميزان مصرف تحريک اسپرماتوژنز:
بالغين (مردان): تزريق عضلانى يک آمپول سه بار در هفته با ۲۰۰۰ واحد HCG دوبار در هفته براى حداقل ۶ـ۴ ماه.
القاء تخمک‌گذاري:
بالغين (زنان): تزريق عضلانى يک آمپول، LH, FSH در روز به‌مدت ۹ تا ۱۲ روز، سپس ۱۰۰۰۰ واحد HCG يک روز بعد از قطع داروهاى فوق؛ در صورت تخمک‌گذارى بدون حاملگى در ۲ سيکل قاعدگى تکرار مي‌شود؛ و سپس افزايش تا ۲ آمپول از LH, FSH روزانه به مدت ۹ تا ۱۲ روز و بعد ۱۰،۰۰۰ واحد HCG يک روز بعد از قطع داروهاى قبل که در دو دوره قاعدگى تکرار مي‌شود.
موارد منع مصرف:
عدم تخمک‌گذارى اوليه، اختلال عمل تيروئيد / آدرنال، ضايعه ارگانيک داخل مغزي، کيست تخمدان ناشى از سندرم تخمدان پلي‌کيستيک، نارسائى بيضه اوليه.
  توضيحات دارو عوارض جانبي:
دستگاه عصبى مرکزي: تب.
قلبى عروقي: هيپوولمي.
گوارشي: تهوع، استفراغ، اسهال، بي‌اشتهائي.
ادرارى تناسلي: بزرگ‌شدن تخمدان، بزرگ شدن شکم و درد شکمي، حاملگى چندقلوئي، تحريک بيش از حد تخمدان: بزرگ شدن ناگهانى تخمدان، آسيت با يا بدون درد. افيوژن پلورال.
خوني: هموپريتونئوم.
فارماکوکينتيک: انتشار: گسترده منجمله به بيضه (در مردان) و تخمدان‌ها (در زنان). دفع: کليوي. نيمه عمر: FSH هفتاد ساعت، LH چهار ساعت.
ملاحظات پرستاري:
پيگيرى آزمايشگاهي:
ـ توزين روزانه، افزايش وزن سريع را به پزشک اطلاع دهيد.
ـ ميزان دفع استروژن؛ در صورتي‌که بيش از ۱۰۰mcg در ۲۴ ساعت باشد، مصرف دارو بايد قطع شود زيرا ممکن است سندرم تحريک بيش از حد به‌وجود آيد.
ـ نسبت I&O: مراقب کاهش برون‌ده ادرارى باشيد.
ـ از نظر حاملگى اوليه، نارسائى اوليه تخمدان، ضايعه نئوپلاستيک و ميزان بارورى همسر.
توصيه‌ها:
ـ تزريق دارو بعد از مخلوط کردن با ۲ـ۱ ml سالين استريل تزريقى و بلافاصله انجام شود.
ارزيابى باليني:
بزرگ شدن تخمدان، بزرگ شدن و درد شکم؛ گزارش فورى علائم (بزرگ شدن خفيف تخمدان بدون درد و اتساع شکم موقت بوده و طى ۳ـ۲ هفته برمي‌گردد).
آموزش به بيمار و خانواده:
ـ امکان حاملگى چندقلو وجود دارد، حاملگى در صورت ايجاد، معمولاً ۴ تا ۶ هفته بعد از شروع درمان خواهد بود.
ـ مقاربت روزانه از روز قبل از تجويز گنادوتروپين تا زماني‌که تخمک‌گذارى صورت گيرد لازم است.
ـ هر دو هفته يک روز در طول درمان فاصله ايجاد شود.
ـ آموزش نشانه‌هاى توليد پروژسترون: افزايش دماى پايه بدن و BBT و افزايش ترشحات رقيق و آبکى بدن.
ـ گزارش نشانه‌هاى سندرم تحريک بيش از حد: خونريزى واژينال، اتساع و درد شکم، تنگى نفس.
ـ معمولاً امکان حاملگى طى ۶ـ۴ دوره درمانى وجود دارد.
ـ براى دستيابى به غلظت طبيعى تستوسترون در مردان، درمان با HCG بايد براى ۶ـ۴ ماه ادامه يابد.

                                                                                                                        

 |+| نوشته شده در  دوشنبه ۶ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت 1:6  توسط علی ف. نوجوان  | 
تستوسترون، هورمون جنسی مردانه، و از یک سو، مسئول تکامل دستگاه جنسی و تناسلی مردانه، و از سوی دیگر، عامل ایجاد صفات مردانه ای از قبیل صدای کلفت، موی صورت، افزایش حجم عضلانی، خشونت، اعتماد بنفس، و همچنین تقویت تمایلات سالم جنسی است. این هورمون در بیضه های مردان، به مقادیر بسیار زیاد، و در تخمدانهای زنان، بمقدار بسیار کم تولید می شود.....

کلومايد....


اين روش براي کساني که در دوره هاي کوتاه مدت از دزهاي بالاي استروئيدها استفاده کرده اند مفيد خواهيد بود. مصرف را با دز 200 ميلي گرم در روز اول آغاز کنيد و سپس در طول يک هفته اول دز مصرف را به 150 و سپس به 100 ميلي گرم تقليل دهيد و دو هفته بعدي را با دزهاي 50 ميلي گرم در روز ادامه دهيد.
·در روش دوم رسم بر اين است که هفته اول را با دزهاي 50 ميلي گرم در روز شروع کرده و هفته دوم را با دزهاي 100 ميلي گرم در روز ادامه داده و هفته سوم را نيز با دز 50 ميلي گرم در روز سر مي کنند.
·در روش سوم دو هفته اول را با دزهاي 100 ميلي گرم در روز سر مي کنند و کار تمام شده تقي مي شود.


....HCG

دو نکته بسيار مهم و اساسي در مورد اين دارو مطرح بوده است و در ايران کمتر کسي را نيز مي توان يافت که توجهي به آن نشان دهد:
·تا 2 الي 3 هفته پس از مصرف اين دارو حتما بايد از داروهايي همانند نولوادکس و يا کلومايد استفاده کنيد.
·از مصرف دزهاي افراطي و از طولاني تر کردن دوره مصرف اين دارو اکيدا بايد خوداري کرد. عمل نکردن به اين توصيه موجب مي شود تا از حساسيت بيضه ها به هورمون LH کم شده و ديگر اين دارو و هيچ دارويي ديگري به افزايش ترشح تستوسترون در بدن کمک نکند.

زد ام ای:
یک ماده آنابولیک مینرال علمی! این ماده حاوی آسپارتات مونومتیونین روی، آسپارتات منیزیم، و ویتامین ب 6 می باشد.
افزایش چشمگیر میزان هورمونهای آنابولیک و قدرت عضلانی ورزشکاران، توسط این محصول کاملا طبیعی، با آزمایشهای کلینیکی ثابت شده است.
طبق این آزمایشها، دریافت 30 میلی گرم روی و 450 میلی گرم منیزیم مکمل در شبانه روز، می تواند سطح تستوسترون را تا 30% افزایش دهد! .
توجه: با توجه به اینکه زد ام ای، از دو ماده معدنی و ویتامین ب 6 ساخته شده است، نوجوانان می توانند آنرا با خیال راحت مصرف نمایند


2. ویرالوید:
ویرالوید، ترکیبی طبیعی از آلکالوییدهای استروئیدی مشتق از گیاهان حاوی استرول فراوان است، که با افزایش سطح هورمون لیوتنیزینگ، افزایش تولید تستوسترون طبیعی بدن را تضمین می کند. این محصول، ماده ای عالی برای کسانی است، که قصد افزایش طبیعی هورمونهایشان را دارند.
یکی از ویژگیهای مطلوب این ماده، عدم عادت بدن است. در واقع، ویرالوید، در دراز مدت نتیجه بهتری می دهد. علاوه بر این، باعث کاهش مقدار استروژن و افزایش حساسیت به تستوسترون می شود.
نتایج مصرف این مکمل را، پس از یک هفته، بصورت افزایش احساس سلامتی و عضلاتی متورم تر خواهید دید. در پایان هفته دوم، شاهد تفاوتی کاملا محسوس در قدرت بدنیتان خواهید بود.
این ماده، محصول شرکت صنایع غذایی ویوتک است. .
توجه: این محصول را، افراد بالای 20 سال می توانند با خیال راحت مصرف کنند

3. -اچ دی:
- اچ دی، قویترین آندروژن (تقویت کننده صفات ثانویه جنسی) موجود بدون نیاز به نسخه پزشک است. این ماده، از طریق استخراج (با استفاده از نوعی فرایند استخراجی تقطیری چند مرحله ای) اجزاء آنابولیک گیاه اسمیلاکس (نوعی مارچوبه)، و آرایش مجدد اتمهای هیدروژن و اکسیژن حلقه طبیعی استروئید آن (با استفاده از یک فرایند ویژه هیدروکسیلاسیون) بمنظور تهیه ترکیبی شدیدا آندروژنیک و آنابولیک ، ساخته شده است.
استروئیدها را به دو دسته اصلی آندروژنیک یا آنابولیک تقسیم می کنند. استروئیدهای آندروژنیک باعث افزایش حجم و قدرت می شوند، درحالیکه انواع آنابولیک، خشکی (کم چربی بودن) و ورزیدگی بیشتر را بدنبال دارند. -اچ دی، بهترین ویژگیهای هر دو نوع را در خود دارد، زیرا ساختار منحصر بفرد مولکولی آن، مانع تبدیل به استروژن (و در نتیجه احتباس آب، و ذخیره چربی بشکل زنانه)، و دی اچ تی (که در اینصورت ریزش مو و واکنش شدید پروستات هم منتفی است) می شود.
ساختار مولکول -اچ دی، جذب آنرا چنان تسریع می کند، که اثرش طی چند دقیقه (تقریبا ظرف 30 دقیقه از مصرف با شکم خالی) حس می شود. افزایش قدرت، دم و استقامت بهتر عضلات، و انرژی و تمایل جنسی بیشتر، از جمله نتایج مصرف این محصول می باشند.
شگفت انگیزترین ویژگی این ماده، بروز سریع برخی نتایج، تا 30 دقیقه پس از مصرف است ).
اچ دی را هم شرکت صنایع غذایی ویوتک تولید می کند. 1 کپسول آنرا، با شکم خالی، 30 دقیقه قبل از تمرین، میل نمایید، تا فورا شاهد تاثیرش باشید
.
-او ایکس او:

-او ایکس او، که اختصار -آندرواستنتریون است، یک آندروژن قوی متابولیک می باشد، که بطور طبیعی، از طریق کاهش میزان استروژن (هورمون مسئول ایجاد صفات زنانه)، مقدار تستوسترون را افزایش می دهد.
شاید باور نکنید که بدن مردان هم این هورمون را عمدتا از طریق عمل آنزیم آروماتاز که تستوسترون را به استروژن تبدیل می نماید، ترشح می کند.
هورمون زنانه، در بدن مردان هم، بیشتر از طریق فعالیت آنزیم آروماتاز، که تستوسترون را به استروژن تبدیل می کند، تولید می شود..


5. یوریکما لانگفلیا:
یوریکما لانگفلیا، تستوسترون را از هورمونی بنام اس اچ بی جی (گلوبولین چسبیده به هورمون جنسی) جدا، و در نتیجه مانع جذب آن توسط گیرنده ها می شود.
مصرف یوریکما، با فعال کردن تستوسترون چسبیده، مقدار تستوسترون قابل استفاده را بطور متوسط 30% افزایش می دهد.
و محصول دیگری بنام پرومن-ایکس، که مصرف فقط روزی یک قرص آن در ناشتا، نه تنها ترشح تستوسترون را تقویت می کند، بلکه مقدار اکسید نیتریک را هم افزایش می دهد
.................................................. .................................................. ..................
سخن آخر درباره مکملهای افزایش دهنده تستوسترون

درصورتیکه ورزشکاری بالای 25 سال هستید، و مقدار تستوسترونتان افت کرده است، و علاقمند به افزایش طبیعی آن هستید، درباره مصرف این مکملها فکر کنید. نیازی به مصرف همزمان همه این مواد نیست، می توانید با یک دوره 6 هفته ای از هر کدام، نتایج خوبی بگیرید.

 |+| نوشته شده در  دوشنبه ۱۹ مرداد۱۳۸۸ساعت 15:51  توسط علی ف. نوجوان  | 
داروهای کاهنده عوارض استروئید ها
برای کاهش عوارض استروئیدها که قبلا به آن اشاره شد باید از داروهای خاصی استفاده نمود که در ذیل به آنها اشاره میکنیم 
آناسترازول
 
اين دارو آنتي استروژني غير استروئيدي و در عين حال بسيار قدرتمند است. عمده مورد مصرف اين دارو را مي توان در درمان سرطان سينه زنان دانست اما ورزشکاران نيز براي به حداقل رساندن امکان تبديل هورمونهاي جنسي مردانه به استروژن و هورمونهاي جنسي زنانه، از اين دارو کمک مي گيرند. استروژني که در بدن مردان بوجود مي آيد، غالبا ناشي از تبديل شدن هورمونهاي جنسي مردانه به هورمونهاي جنسي زنانه بوده و موجب عوارض جانبي ناخوشايندي نظير بزرگ شدن سينه ها در مردان و بروز علائم زنانه گي در آنها مي گردد. اين دارو را مي توان معادل داروي معروف و شناخته شده نولوادکس دانست. مصرف اين دارو به همراه دوره هاي مصرف استروئيدها براي پيشگيري از بروز عارضه نوک سينه در مردان و براي پيشگيري از بروز خواص زنانه گي در مردان بسيار موثر است. اين دارو همچنين از تجمع چربي در اطراف ران ها و باسن نيز به خوبي جلوگيري مي کند. مصرف دارويي که در اين قسمت به بررسي آن مي پردازيم با کاستن از ميزان حساسيت گيرنده هاي استروژن نسبت به اين هورمون که معمولا بيشتر در سينه هاي نيز وجود دارند، از شدت و قدرت تاثير اين هورمون در بدن کم کرده و با اثرات منفي آن در بدن مردان مبارزه مي کند. ورشکاراني که براي مقابله با آثار منفي هورمونهاي جنسي زنانه توليد شده در بدن از اين دارو بهره مي گيرند، معمولا عارضه جانبي محسوسي را تجربه نمي کنند. مصرف اين دارو در ميان ورزشکاراني که از دوره هاي مصرف طولاني مدت استروئيدها بهره مي گيرند، بسيار معمول و شايع است.
 مصرف اين دارو به همراه دوره هاي مصرف استروئيدها توصيه شده است. دز مجاز و موثر مصرف اين دارو نيز 1 الي 2 قرص در روز توصيه شده است.

 
آريميديکس اين دارو نيز استروئيد نيست بلکه آنتي استروژني غير استروئيدي است. در علم پزشکي از اين دارو براي درمان سرطان سينه در زنان بهره گرفته مي شود و مردان ورزشکار نيز براي به حداقل رساندن عوارض جانبي مصرف طولاني مدت داروهاي استروئيدي از اين دارو استفاده مي کنند. استروژني که در بدن مردان ايجاد مي شود، غالبا ناشي از تبديل شدن هورمونهاي استروئيدي به هورمون هاي جنسي زنانه است که در بسياري از موارد منجر به بروز عوارضي نظير: نوک سينه و بروز صفات زنانه در مردان مي شود. مصرف اين دارو به همراه دوره هاي مصرف استروئيدها و يا پس از اتمام دوره، خطر ابتلاي فرد به اين عوارض ناگوار را به حداقل ممکن مي رساند.
مکانيسم اثر اين دارو بدين صورت است که با مهار کردن گيرنده هاي حساس به استروژن در سلولهاي هدف که اين گيرنده ها غالبا در سينه ها نيز يافت مي شود، از شدت اثر استروژن در بدن کم کرده و فرد را در برابر برخي از عوارض جانبي مصرف طولاني مدت استروئيدها بيمه مي کند. ورزشکاراني که اين دارو را براي مهار کردن هورمونهاي جنسي زنانه مصرف مي کنند، عارضه خاصي را تجربه نمي کنند. اين دارو براي بدن سمي نبوده و به عوارض جانبي ناگوار نيز ختم نمي شود. اغلب ورزشکاراني که از دوره هاي استروئيدي بهره مي گيرند، مصرف اين دارو را نيز در برنامه دارويي خود دارند.
دز مصرف معمول اين دارو در حدود 1 الي 2 قرص در روز توصيه شده است. مصرف اين دارو کمترين تاثيري بر افزايش حجم و قدرت عضلاني ندارد ولي شما را در برابر عارضه نوک سينه اي که ورزشکاران رشته پرورش اندام نيز به شدت از آن وحشت دارند، محافظت مي کند.


 
سيکلو فنيل
 
سيکلوفنيل اصولا دارويي آنابوليک و يا آندروژن نبوده و به دسته داروهاي استروئيدي نيز تعلق ندارد. اين دارو به عنوان دارويي آنتي استروژن که در عين حال موجب افزايش سطح ترشح طبيعي هورمون تستوسترون در بدن نيز مي شود شناخته مي شود. شايد از شنيدن اين حقيقت تا حدودي شگفت زده شويد اما اين دارو خود نوعي استروژن ضعيف و ملايم است که با اشغال کردن گيرنده هاي استروژن موجود در بدن و مخصوصاً گيرنده هاي موجود در بدن مردان در بدن مانع از اثر کردن استروژن بر گيرنده ها شده و بدين طريق از تاثير اين هورمون زنانه در بدن مردان به نحو مطلوبي کم مي کند. اشغال شدن گيرنده هاي استروژن موجود در بدن مردان که اغلب در نوک سينه ها نيز يافت مي شود موجب مي شود تا استروژن که هورمون زنانه بسيار قدرتمندي است امکان رسيدن و متصل شدن به گيرنده هاي خود و امکان به انجام رساندن ماموريت خود را نداشته باشد.
اغلب ورزشکاراني که از استروئيدها براي افزايش توان و يا براي افزايش حجم و قدرت عضلاني استفاده مي کنند از سيکلوفنيل نيز در طول دوره هاي مصرف اين قبيل داروها استفاده کرده و بدين طريق از تاثيرات و تبعات منفي استروژن حاصل از استروئيدهاي مصرفي در بدن خود به نحو مطلوب مي کاهند.
نتايج درخشان و مطلوب کم شدن تاثير استروژن در بدن ورزشکاران به شکل کاهش ميزان احتباس آب و از بين رفتن و يا دست کم به حداقل رسيدن خطر ابتلا انسان به عارضه نوک سينه ديده مي شود.
در اين قسمت از مقاله اشاره به اين نکته را ضروري مي دانم که بسياري از ورزشکاران و حتي مربيان ايراني متعاقب اينکه تفاوت بين عضله سازي واقعي و مطلوب و احتباس آب و املاح در بدن را به درستي درک نکرده و يا در برخورد با اين مهم خود را بنا به دلايلي عمداً به کوچه علي چپ زده و آب تجمع يافته در بدن که با افزايش بي کيفيت حجم و يا افزايش بي کيفيت وزن نيز همراه مي شود را افزايش حجم عضلاني تصور کرده و آن را به جاي تشديد سنتز پروتئين در عضلات به شاگردان خود و در برخي موارد حتي به خود جا مي زنند احتباس آّب و املاح در بدن که با پف کردن عضلات همراه مي شود به هيچ وجه نمي تواند قابل اطمينان باشد و ورزشکاران نيز نمي توانند به ماندگاري آن در بدن خود دلخوش کنند.
اين دسته از افراد که در پرورش اندام ايران نيز به فراواني يافت مي شوند و به اشتباه و به غلط پف کردن بدن و عضلات را به جاي افزايش حجم عضلاني به خود و يا به شاگردان خود قالب مي کنند به اين دليل که از ته دل به اين خرافه اعتقاد دارند که استفاده از آنتي استروژن ها از شدت افزايش حجم بدن در طول دوره کم مي کند از مصرف آنها در طول دوره استقبال نکرده و از اين مهم نيز غافلند که استفاده نکردن از اين قبيل داروها در کنار مصرف استروئيدها با خطر بروز عارضه نوک سينه و با خطر بالا رفتن فشار خون و با احتباس آب و املاح در بدن و در نهايت نيز با بالا رفتن بي کيفت و زنانه حجم و وزن همراه مي شود.
براي رفع اين ابهام از ذهن اين افراد بايد به اين مهم اشاره کنيم که بين افزايش حجمي که من از آن به افزايش حجم لوله پوليکايي ياد مي کنم و بين افزايش بي کيفيت و زنانه وزن با افزايش واقعي حجم عضلاني تفاوت هاي زيادي وجود دارد.
 استفاده از آنتي استروژن ها از احتباس آب و املاح در بدن و در نتيجه از افزايش بي کيفيت و لوله پوليکاي حجم کم مي کند اما اين قبيل داروها کوچکترين تاثير منفي در فرايند سنتز پروتئين در عضلات نداشته و از تاثير واقعي استروئيدها بر روند عضله سازي کم نمي کنند.
حال با اين مقدمه کساني که به دنبال حجم واقعي عضلاني بوده و به کيفيت نيز بيشتر از کميت اهميت مي دهند مي توانند با خيال راحت از آنتي استروژن ها استفاده کنند و کساني هم که تنها به افزايش حجم و وزن اهميت داده و کميت را بر کيفيت ارجح مي دانند مي توانند کماکان به تحريم مصرف آنتي استروژن ها باور داشته باشند اما اين مهم را نيز نبايد از ياد برد که مهار نکردن استروژن در بدن مردان گذشته از اينکه با افزايش احتباس آب و املاح در بدن همراه شده و منجر به افزايش بي کيفيت و زنانه حجم و وزن مي شود منجر به بروز خواص زنانه گي و حتي عارضه نوک سينه در مردان نيز خواهد شد.
بگذريم! اين دارو اگر چه آنتي استروژني مناسب است اما ورزشکاران به جاي استفاده از اين دارو ترجيح مي دهند از داروهايي همانند پروويرون و نولوادکس استفاده کنند. لازم به ذکر است که نولوادکس در ايران و در داروخانه هاي ايران به نام ژنريک تاموکسيفن شناخته شده و به فروش مي رسد.
دزهاي 400 الي 600 ميلي گرم در روز مناسب بوده است.
باز هم گفته مي شود که دزهاي پايين تر از دز ذکر شده تاثيرات رضايت بخشي را به دنبال نداشته است. استفاده از سيکلوفنيل به منظور کم کردن از سطح استروژن موجود در بدن مردان ورزشکار، هم در طول دوره ها و هم پس از اتمام دوره و ايضا در مقاطع زماني آمادگي براي رقابت ها و در در مقاطع زماني آمادگي براي تست هاي کنترل دوپينگ توصيه شده است.
در مورد تست هاي کنترل دوپينگ و در مورد راه هاي عملي فرار از اين قبيل تست ها مطالب بسيار مفيد و جالبي را تهيه کرده بوديم که به دليل پاره اي محدوديت ها که در اثر سنگ اندازي برخي عزيزان بر اين ستون تحميل شده است از پرداختن به آن نيز فاکتور گرفتيم.
سيکلوفنيل نيز همانند HCG و کلومايد بر روي زنان تاثير مطلوبي نداشته است. همانگونه که ذکر شد سيکلوفنيل علاوه بر مهار کردن اثرات منفي استروژن در بدن مردان منجر به افزايش سطح ترشح طبيعي تستوسترون در بدن آنها نيز مي شود. البته ناگفته نماند که ميزان افزايش سطح ترشح تستوسترون ناشي از مصرف اين دارو به حدي نيست که بتوان در افزايش حجم و قدرت عضلاني بر روي آن حساب باز کرد اما گفته مي شود که مصرف اين دارو با افزايش مختصر وزن بدن، افزايش محسوس سطح انرژي، افزايش مختصر قدرت بدني و با تسريع نسبي ريکاوري همراه بوده است. گفته مي شود کساني که سابقه چنداني در مصرف استروئيد و داروهاي ممنوعه در ورزش نداشته باشند با مصرف داروي سيکلوفنيل اثرات ياد شده بالا را با شدت بيشتري تجربه مي کنند.
در مورد مصرف اين دارو به اين مهم توجه داشته باشيد که براي بروز خواص واقعي آن در بدن آدمي، نياز به حدودا يک هفته زمان وجود دارد.
اين دارو با وجود اينکه خود به عنوان دارويي از دسته داروهاي کم کننده عوارض مطرح بوده است اما مصرف آن در برخي موارد با عوارض جانبي نسبتا شديد همراه بوده است. آکنه خفيف، افزايش ميل جنسي و احساس گرما و تب از جمله عوارضي بوده است که برخي از افراد با مصرف آن دارو آن را تجربه کرده اند. با قطع مصرف اين دارو بروز برخي کج خلقي هاي بي دليل و حتي افت خفيف قدرت بدني نيز ديده شده است.
امروزه دسترسي به نمونه هاي اصلي و آمريکايي اين دارو حتي در خود کشور آمريکا نيز مشکل شده است اما نمونه هاي مکزيکي آن که به نام Fertodur عرضه شده و ساخت کمپاني Schering نيز مي باشد به صورت قرص هاي 200 ميلي گرمي که در بسته بندي هاي 16 تايي عرضه مي شود يافت مي شود. قيمت هر بسته از اين دارو در بازار سياه آمريکا در حدود 25 الي 30 دلار است. اين در حالي است که شنيده ها حکايت از شيوع مصرف اين دارو در بين ورزشکاران ايراني داشته است حال بايد اين پرسش را مطرح کرده که نمونه هاي موجود در ايران ساخت کدام کمپاني است!!!
 
سيتادرن
 
اين دارو به واقع دارويي استروئيدي نبوده و آنتي استروژني بسيار قدرتمند است که ميزان توليد شدن استروژن در بدن را به حداقل ممکن رسانده و روند تبديل شدن استروئيدهاي مصرفي به هورمونهاي جنسي زنانه را نيز متوقف و مهار مي کند. اين دارو که در برخي کشورها به نام «Orimeten» نيز خوانده مي شود همچنين از ميزان ترشح هورمون «cortisone» که هورموني کاتابوليک بوده و بر عکس هورمونهاي آنابوليک وارد عمل شده و عضلات را تجزيه مي کند، به نحو مطلوبي کم مي کند. کم شدن ميزان ترشح هورمونهاي کاتابوليک (عضله سوز) زمينه را براي افزايش ترشح و براي تشديد فعاليتهاي هورمونهاي آنابوليک (عضله ساز) فراهم کرده و در طولاني مدت نيز منجر به افزايش مطلوب حجم عضلاني و قدرت بدني مي شود.
مصرف اين دارو به صورت 2 روز مصرف و 2 روز قطع دارو باعث خواهد شد تا بدن در برابر آن سازگاري پيدا نکرده و از اثرات مثبت آن در طولاني مدت نيز کاسته نشود. اين موضوع نيز از اهميت بسيار بالايي بر خوردار است که شما مصرف اين دارو را ابتدا با يک قرص شروع کرده و سپس نيز به تدريج، مصرف آن را بالاتر برده و به حد لازم و توصيه شده برسانيد. کل دز مصرفي در طول روز را به چند وعده مساوي تقسم کرده و آنها را در طول روز و به همراه وعده هاي غذايي که مي خوريد، مصرف کنيد.
مصرف ترکيبي اين دارو به همراه «هورمون رشد» و دزهاي سبک و حساب شده «تستوسترون» براي کساني که الزاما بايد تستهاي کنترل دوپينگ را نيز پشت سر بگذارند، مناسب بوده و نتيجه تستهاي کنترل دوپينگ را نيز مثبت نمي کند.
اشاره به اين نکته را نيز ضروري مي دانم که فرار کردن از تست دوپينگ در شرايطي که از خواص داروها و از مکانسم اثر و فارماکولوژي آنها به خوبي آگاه باشيد، کار چندان دشواري نبوده و غير ممکن هم نيست اما اين نکته را نيز از من به يادگار داشته باشيد که فرار کردن از عوارض جانبي کشنده و خطرناکي که گاه تا سالها نيز همچون آتشي که زير خاکستر پنهان مي شود، در کمين سلامتي شما دندان روي جگر گذاشته و در نهايت نيز در فرصتي مناسب که تب و تاب قهرماني ها فروکش کرده و خاطرات و يادها و يادگارها تنهايي انسان را پر مي کند، با تمام توان و نيرو وارد عمل مي شوند، کاري است که تحت هيچ شرايطي، گريز از آن براي انسان ممکن نخواهد بود.
اغلب اطلاعاتي که در ستون استروئيدها و به قلم اين حقير ترجمه شده و در اين نشريه نيز تقديم حضور خوانندگان مي شود، از منابع اينترنتي جمع آوري و تهيه مي شوند که اين منابع نيز غالبا توسط موسساتي که فروش اينترنتي استروئيدهاي خوراکي و تزريقي را در سطح گسترده اي در جهان هدايت مي کنند، نوشته شده و در اغلب موارد نيز براي تبليغ مصرف و براي بازار يابي بهتر و فروش بيشتر، از ذکر عوارض واقعي اين دارو ها در اين مقالات فاکتور گرفته شده و يا براي سلب مسئوليت هم که شده باشد، در لابلاي تاثيرات مثبت اغوا کننده اي که از اين دارو ها ذکر مي شود، اشاره اي گذرا و کم اهميت نيز به عوارض و خطرات مصرف اين داروها مي گردد.
اين نکته را بي تعارف و بدون هيچ ملاحظه اي از من بشنويد که مصرف ولو يک آمپول و يا يک قرص شيميايي نيز خالي از عارضه و خطر نخواهد بود. حال خود تصور کنيد که مصرف چند دوره در سال از داروها و استروئيدهاي انساني و حتي حيواني رنگارنگ، چه خطرات و چه مضراتي را مي تواند براي انسان به دنبال داشته باشد. اين مطلب را قبلا نيز يادآوري کرده ام که زندگي فرصت تکرار ناپذيري است که خداوند آن را بي منت و رايگان به انسان هديه کرده است. سلامتي نيز متاع گرانبهايي است که اغلب ما انسانها آن را بدو تولد در اختيار داريم. اما شهرت چند روزه که در کشورهاي جهان سوم چيزي به جز دردسر به همراه نداشته و حتي حکم و مدال قهرماني مستر المپيا نيز ارزش از دست رفتن اين گوهر تکرار ناشدني را ندارد. حال انتخاب با خود شماست. به قول معروف، از ما گفتن بود!

نولوادكس
«نولوادكس» نام تجارتي داروي «تاموكسي فن سيترات» است. اين دارو به دسته داروهاي استروئيدي تعلق نداشته و اصولا دارويي آنتي استروژن مي باشد. اين ماده با اتصال به گيرنده هاي هورمون هاي جنسي زنانه در بدن از شدت اثر اين هورمونها به نحو مطلوبي كم مي كند. در علم پزشكي از اين دارو براي درمان و مهار سرطان سينه در زنان و حتي براي پيشگيري از بروز اين بيماري در زنان مستعد ابتلا به آن استفاده مي شود.
همانگونه كه اشاره شد داروي «نولوادكس» با اتصال به گيرنده هاي حساس به مولكولهاي استروژن در بدن از شدت اثر اين هورمون مي كاهد، حال آنكه داروي «آريميديكس» از تبديل شدن تستسوسترون و ديگر استروئيدها به استروژن و همچنين از تشكيل شدن اين هورمون در بدن جلو گيري مي كند.
آنزيم «آروماتاز» كه اغلب در بدن زنان نيز ترشح مي شود، هورمون تستوسترون و ديگر استروئيدهاي آنابوليك را به هورمونهاي جنسي زنانه و به خصوص به هورمون «استراديول» تبديل مي كند. زماني كه فرد در طولاني مدت از داروهاي استروئيدي و يا از تستوسترون بهره مي گيرد، آنزيم «آروماتاز» مقادير اضافي اين هورمون ها را به هورمونهاي جنسي زنانه تبديل كرده و موجب بروز صفات زنانگي در مردان مي شود.
اغلب ورزشكاران براي پيشگيري از اين عارضه از داروي «كلومايد» و يا از تركيبي از ديگر داروها با اين دارو استفاده مي كنند.
 
پروويرون
 
اين دارو نيز استروئيدي تزريقي با آثار نيرومند آندروژنيکي است که براي سفت کردن عضلات و همچنين براي مقابله به استروژن ناشي از تجزيه شدن ديگر استروئيدها در بدن مورد استفاده قرار مي گيرد. افزايش در خور توجه ميل و قواي جنسي با مصرف اين دارو در انسان ديده شده است. برخي از ورزشکاران اين دارو را حتي به «وياگرا» ترجيح مي دهند. اين دارو اندکي براي کبد سمي بوده و در عوض به هورمونهاي جنسي زنانه تبديل نمي شود. اين دارو که در برخي کشورها به نام «مسترولون» نيز شهرت پيدا کرده است براي کساني که قصد اضافه کردن وزن را نداشته و دوست دارند در همان دسته وزني خود به سفتي و تراشيدگي مطلوب عضلاني برسند، ايده آل به نظر مي رسد. معتبر ترين نمونه هاي اين دارو را کمپاني هاي داروسازي آلمان و مکزيک توليد و روانه بازار کرده است.
قرصهاي خوراکي 25 ميلي گرمي اين دارو آندروژني چند منظوره است که خواص آنابوليکي درخور توجهي داشته و به منظور و مقاصد گوناگون تجويز مي شود. اين دارو و اين استروئيد خوراکي از اين جهت که ترکيب «non-17 Alpha» را در ساختمان شيميايي خود ندارد، دارويي منحصر به فرد محسوب مي شود. از اين دارو براي تقويت فواي جنسي مردان نيز استفاده مي شود. مصرف اين دارو با رعايت پاره اي احتياطات حتي در طولاني مدت نيز امکان پذير است. اين دارو را تقريبا مي توان با تمام استروئيدهاي ديگر مصرف کرد. از اين دارو مي توان براي درمان 20 الي 30 ميليلون مردي که از ناتواني جنسي رنج مي برند، استفاده کرد. اين دارو به صورت قرصهاي 25 و 50 ميلي گرمي و در بسته هاي غالبا 20 تايي تهيه و عرضه مي شود که دز مصرف روزانه آن نيز در حدود 1 قرص تجويز شده است. دز مصرف اين دارو براي ورزشکاران بين 2 الي 4 قرص در روز متغيير است.
«سيتادرن» به شکل قرصهاي خوراکي و در دزهاي 250 ميلي گرمي تهيه و توليد مي شود. در علم پزشکي از اين دارو براي مقاصد گوناگون استفاده مي شود. در ابتدا از اين دارو به عنوان مسکني ملايم استفاده مي شده است اما بعدا متخصصين به اين کشف جالب رسيدند که از اين دارو مي تواند براي درمان «سندرم کوشينگ» و براي پايين آوردن ميزان ترشح هورمون «کورتيزون» در بدن آدمي استفاده کرد. «سندرم کوشينگ» نوعي بيماري خاص است که در نتيجه افزايش بي رويه ترشح هورمون «کورتيزول» در بدن آدمي رخ مي دهد. «کورتيزون» هورموني کاتابوليک و عضله سوز است که عضلات را تجزيه کرده و منجر به از دست رفتن حجم و قدرتي عضلاني در ورزشکاران و کلا در آدمي مي شود. اين هورمون همچنين سنتز پروتئين در عضلات را مهار کرده و افزايش حجم ورزشکاران را مختل مي کند. وجود مقادير کافي و اندک اين هورمون در بدن براي سلامتي انسان لازم و ضروري است اما ورزشکاراني که در طول روز با برنامه هاي تمريني سنگين و طاقت فرسايي که دارند، عضلات خود را تا آستانه درد و فرياد خسته مي کنند، معمولا با ترشح بيش از حد اين هورمون روبرو مي شوند که مهار کردن ترشح اين هورمون در اين شرايط نه تنها جايز است، بلکه مفيد و ضروري نيز به نظر مي رسد.
 از اين دارو همچنين براي مهار کردن هورمون استروژن و براي درمان سرطان سينه در زنان نيز استفاده شده است. ورزشکاران رشته هاي قدرتي که از استروئيدها نيز بهره مي گيرند، براي پيشگيري از بروز آثار منفي استروژن حاصل از تجزيه شدن استروئيدها در بدن و همچنين براي کاستن از ميزان ترشح هورمون «کورتيزول» از اين دارو استفاده مي کنند.
مصرف روزانه 250 ميلي گرم از اين دارو براي ورزشکاران مناسب خواهد بود. بهترين کار در مصرف اين دارو، تقسيم دز مصرفي روزانه در 4 وعده مساوي و مصرف حدودا 62 ميلي گرم از آن به صورت 4 وعده در روز (هر 6 ساعت يک وعده) خواهد بود.
از عوارض جانبي شايع و معمول اين دارو مي توان به خستگي، سرگيجه، بي قراري، افسردگي رواني، اختلالات خواب و سر درد اشاره کرد.
اين دارو به صورت قرصهاي خوراکي 250 ميلي گرمي و در بسته هاي 40 تايي به بازار عرضه مي شود. دز مصرف متوسط اين دارو در حدود 1 قرص در روز است اما ورزشکاران گاه حتي 4 يا 6 قرص از اين دارو در روز را نيز مصرف مي کنند
 |+| نوشته شده در  یکشنبه ۴ مرداد۱۳۸۸ساعت 0:21  توسط علی ف. نوجوان  | 
 
  بالا